Doğa ve Kış Bağlantısı

• Dikkat ediyorum kavak ağaçları ve cinar ağaçları renk değişmeye başladı ayrıca istanbulda 2.köprü yolundaki refujlarda cinar ağacına benzeyen bi tur ağaç çeşidi var o ağaçlarda renk tamamen değişmeye başlamış gop alibeyköy çıkışı sol taraf dikkat edenler görecekler yeşilin tonunun değiştiğini

• Hocam ağaç konusu hakikaten çok doğru ip uçları veriyor bu dökülmenin sıcaklıkla bir alakası yok tamamen kisin nasıl geçeceği hakkı da bilgi veriyor.memleketim ardahan türkiyenin en soğuk yeri ve orda yaprak dökümlerini gözlemlediğim yıllar oldu aşağı yukarı istanbulla aynı dönemlerde yapraklar dökülüyor eğer sıcaklıkla alakalı olsaydı eylülün sonunda tüm ağaçlar çıplak kalırdı.oyleki kasimda kavak ağacı yaprakları tam dökülmeden dalında donup kaldığı oluyor erken döküldüğünde o kış-35 leri rahat görüyor geç döküldüğünde en baba -25 lerde kalıyor .

• Geçen sene doğada rastladığımız erken belirtilerin devamında, yükseklere yağan ilk kar yağışlarının da erken gerçekleşmesi ile doğa ve kış ilişkisi adına güzel bir uyum gözlemlenmiştik...

Screenshot_20190830-102613.png

Bu sene bölgemde amerikan kelebeği zararlısının bazı ağaçlarda yaprak bırakmamasını saymaz isek, genel anlamda ilk sararmaların geçen seneki kadar ileriden gitmediğini rahatlıkla söylüyebilirim.

Bu yıl, bağ, bahçe ve meyve ağaçları adına verimli bir sezon geçirdik.

Konu hakkında detaylı takibe başladığımı belirterek Tüm arkadaşlara iyi takipler diliyorum. Güzel haberler vermemiz dileğimle...

• Dün Afyon'da çeşitli yerler gezdim.Kavaklar daha da sararmış gün gün bile farkediyor.Kimi kavak ağaçları sapsarı olmuş.:):)Yeşil olanlarda var ama onlarda da yaprakların rengi açılmaya başladı.

• Dün Afyon'da çeşitli yerler gezdim.Kavaklar daha da sararmış gün gün bile farkediyor.Kimi kavak ağaçları sapsarı olmuş.:):)Yeşil olanlarda var ama onlarda da yaprakların rengi açılmaya başladı.

Ben, Kıyı Egede Balıkesir Akçayda oturuyorum. Burda bile ağaçlar, sarardı döküldü.