2016 Yılı Sonbahar Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Eylul ilk yarisinda bu goruntunun olacagini bilerek mevsimsel tahminimi yaptim ben. Moraliniz bozulmasin diye bahsetmedim. Farkindaysaniz aylik tahmin degil mevsimlik tahmin yaptim. Yani tahminimin tutup tutmadigini yada Accunun tahmininin tutup tutmadigini anlamak icin 30 Kasimi bitirmemiz gerekiyor. Yani daha 75 gun var. Guneyli hava akimlari hala baskin ve bir sure daha devam edecek. O yuzden bu goruntu normal. Benim kafam rahat. 2009 da ilk cephe sistemi yanilmiyosam eylul ilk haftasi gelmisti. Izlanda deli gibi calismis Orta Avrupaya dalmis butun kisi rezil etmosti. 2011 Sonbaharida yine yanilmiyosam kurak gecmis hatta Ocagin 15 ine kadar bi nane olmamisti. Kis bitti diye agliyodu site. Sonrasini gorduk. Yani suan yagis olmayabilir sicaklik m.normalleri ustu olabilir cokta onemli degil benim icin. Moralinizi bozmayin . modellere bide haftaya bakin ;)

Abi güzel diyorsun da yağış olmayıp sıcaklıkta normaller üstü olduktan sonra ne anlamı kalıyor ki bizim sevgimiz yağışlı ve soğuk havalara değil mi sonbaharımızda serin ve yağışlı geçse güzel olmaz mı sonbaharın çöp olması hepimizi üzer doğrusu

• 1967'yi süper el ninodan sonraki 1984 ve 1999 kışlarına tercih ederim, yeryüzündeki sıcaklık, basınçlar vs. Fazla değişiklikler göstermeden yenileniyor, birde bunların 85'i 2000'i ve *2018* i var. :)

• @mehmet27 hocam bukadar karamsar olma modellere birde haftaya bakın diyor semih hoca . . . sonbahar aşırı yağışlı geçerse kış hiç iyi geçmiyor bence tabiki sonbaharda güzel geçsin yağış olsun gök gürlesin evet ki bunlarda olacak ama aşırı yağış olursa sonbaharda sonrası kış zayıf geçiyor . . .

• @mehmet27 hocam bukadar karamsar olma modellere birde haftaya bakın diyor semih hoca . . . sonbahar aşırı yağışlı geçerse kış hiç iyi geçmiyor bence tabiki sonbaharda güzel geçsin yağış olsun gök gürlesin evet ki bunlarda olacak ama aşırı yağış olursa sonbaharda sonrası kış zayıf geçiyor . . .

Evet. o kis izlanda hakimiyetinde geciyor.rakimi 1000 alti yerler kar icin sikinti yasiyor. 2009 gibi bi kis ben istemiyorum. isteyen varsa buyursun alsin :)

• Şu görüntüye göre Akdeniz kuşağı boyunca aksiyonlu bir sonbahar ihtimali düşük. Bu dönemde küresel yağış kontenjanının büyük bölümünü bizden uzak bölgeler kapacak gibi bir tablo var. Böyledir diye gidip de uzakdoğu ülkelerine yerleşecek halimiz yok. Sonuç olarak pozitif NAO'yu kucağımıza alıp oturabiliriz. Doğu Karadeniz tarafı ucundan kenarından birşeyler koparabilir belki. Accu'daki elemanlar da böyle verilere güveniyor herhalde. Yine de belli olmaz tabi. Allah'tan umut kesilmez.

Bu goruntuye gore italya ve yunanistaninda yagis almasi zor ama iyi yagis alicaklar bizde seyredicez. tabi bir sistem aldilar diye tahmin cöp diyemeyiz.
    Şuan yb etkisindeyiz diye sonbaharda boyle devam edecek diyemeyecegimiz gibi.

• Orası öyle tabi. Fransızların beklentisini de sıfır sistem sıfır yağış gibi düşünmemek lazım. 3 aylık dönemin ortalamasını yansıtmışlar. Akdeniz ülkelerinde yağışların normalin altında kalma ihtimali yüksek ama asla hiç yağış olmayacağı sonucu çıkarılmamalı. Bir de şu var öyle sistemler oluyor ki 3 aylık yağışı 1 günde alabiliyorsun. Onun için böyle tahminleri 3 aylık dönem geneli için ve yağış miktarı gibi konularda ayrıntıya girmeden değerlendirmeli. Örneğin sonbahar boyunca normalde 5 tane cephe sistemi alıyorsak bu sonbaharda bu sayı 2 veya 3 olabilir veya ortalamada 90 günün 25 günü yağışlı olan bir yerde yağışlı gün sayısı bu sene 15 güne düşebilir gibi bir sonuç çıkarmak daha doğru olabilir.

• Orası öyle tabi. Fransızların beklentisini de sıfır sistem sıfır yağış gibi düşünmemek lazım. 3 aylık dönemin ortalamasını yansıtmışlar. Akdeniz ülkelerinde yağışların normalin altında kalma ihtimali yüksek ama asla hiç yağış olmayacağı sonucu çıkarılmamalı. Bir de şu var öyle sistemler oluyor ki 3 aylık yağışı 1 günde alabiliyorsun. Onun için böyle tahminleri 3 aylık dönem geneli için ve yağış miktarı gibi konularda ayrıntıya girmeden değerlendirmeli. Örneğin sonbahar boyunca normalde 5 tane cephe sistemi alıyorsak bu sonbaharda bu sayı 2 veya 3 olabilir veya ortalamada 90 günün 25 günü yağışlı olan bir yerde yağışlı gün sayısı bu sene 15 güne düşebilir gibi bir sonuç çıkarmak daha doğru olabilir.

Aynen oyle. Ben zaten mevsimlik tahminlerin yagis kismina hic bakmiyorum.tutturmasi mucize gibi geliyor bana.2009 daki yagisin miktarini hatirlamiyorum ama koca yilin 3 te 1 lik kismiydi sanirim. eylul yagisli dersin 29 gun yagissiz gecer 1 gunde 100 kg duser mevsim normalleri yakalandi denir. gercektede yakalanmis oluyor ama olmaz olsun boyle eylul deriz.bide ulke olarak yagis profilimizde dengesiz.

• sıkıntı sonbaharın ne kadar yağışlı olduğu ve kışın ne olduğu değil sıkıntı dengesiz.yaz bu sene çok kuraktı.ve bu iç kesimler için Eylül sonuna kadar devam edecek gibi.2012 kışı bizim için efsaneydi ama bahar aylarında yağmur duasına çıkıldı.2009 2010 evet ılıktı ama normal üstü veya normal gecti yağış açısından.

• sizin oraları bilmem ama.genel olarak iç Anadolu dahil doğu Anadolu ya kadar kuraklık var.ege şu son günlerde atlattı bunu.yazın ufak tefek serpintiler haricinde yağış olmadı.ayrıca sıkıntı bikaç hafta ciddi bişey yok

• ben sonbaharda yagisin fazla olmasina karsiyim.90 li yillarda sonbahar iyiydi yagisliydi ama kis mevsimide kotuydu. istanbula ortuluk dogru durust kar yagmiyordu. 2000 den sonra sonbahar kuraklasti.hatta sonbahar havasi kasima kaydi ama devaminda kislar guzel olmaya basladi.

Dip not : Yagmurla pek aram yok yaz mevsimi haric :D

• ben sonbaharda yagisin fazla olmasina karsiyim.90 li yillarda sonbahar iyiydi yagisliydi ama kis mevsimide kotuydu. istanbula ortuluk dogru durust kar yagmiyordu. 2000 den sonra sonbahar kuraklasti.hatta sonbahar havasi kasima kaydi ama devaminda kislar guzel olmaya basladi.

Dip not : Yagmurla pek aram yok yaz mevsimi haric :D

bize kar lazım kar hocam karı çok seviyorum :D