Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • cok ilginç olmuş sacmalamış bence.yagış iç anadoluda yüksek ama diğer yerler normal sistemler kafkaslardan giriyor ama kurak o nasıl iş. genel olarak bakarsak kışın doğuda gececeği kanaatine varabilirriz

• bence sacma degıl.yağısı az mevsımene gore sogugu fazla olans bır tahmın sunmuslar..neden sacma olsun..

Doğu Karadeniz'i o kadar soğuk gösterip üstüne kurak göstermesi gayet saçma olmuş.Ayrıca z500 mavi Doğu Karadeniz'de yani kurak vermesi mantıksız.Kendisiyle çelişmiş.

• Doğu Karadeniz'i o kadar soğuk gösterip üstüne kurak göstermesi gayet saçma olmuş.Ayrıca z500 mavi Doğu Karadeniz'de yani kurak vermesi mantıksız.Kendisiyle çelişmiş.

AYNEN öyle mesela güney batıyı kurak gösterse tamam derim.yada güneybatıyı normaller üstü yağış gösterse derim ki akdeniz de a.b patlması olmuş ama iç andolunun ortası normaller üstü nasıl olur sanki kırkıkındi mi bu

• Karadeniz kurak demiyor tahmin

Normallerden daha az yağış diyor

Karadeniz’in normalleri de iyidir

Denizin soğumaya verdiği tepkiyi zayıf algılayabilir algoritma ve bu durum son ana kadar değişebilir

Şahsen çok saçma bir durum görmüyorum.

• Karadeniz kurak demiyor tahmin

Normallerden daha az yağış diyor

Karadeniz’in normalleri de iyidir

Denizin soğumaya verdiği tepkiyi zayıf algılayabilir algoritma ve bu durum son ana kadar değişebilir

Şahsen çok saçma bir durum görmüyorum.

Hocam 500 tamam orası öyle diyelim iç anadolunun ortası nasıl normal üstü yağış alır.akdeniz normal alırken iç anadolu ya az alır ya normal alır.500 hpa oraya tepki vermiyor peki doğuya nasıl tepki vermiyor. haaa genel olarak kış hakkinda genel durm yönünden sacmalık yok bakacaz görecez ne kadar tutarlı olacak

• kilanli şöyle arz edeyim fikrimi

C3S önemli bir merkez , UKMO Ecm ve İcon’un Ncep destekli yaptığı tahmin şekli

Avrupa fonu destekli bir çalışma

Yani ciddiye alırım şahsen

Ayrıca yağış konusu çoook değişken

Bence 850 bile şu an erken yorum İçin

Ama 500 bu vadede konuşulur ve gayet iyi, hele de iç karartıcı tahminler varken.

Ayrıca güneydoğu eşittir orta Akdeniz diyemeyiz , İç Anadolu sadece Akdenizden beslenir de diyemeyiz

Her bölgenin kendine has konvektif aktivitesi vardır ve bu tahmin çalışmaları yüzlerce veriye bakıyor

Demek ki farklı etkenler bir bölgemize iyi etki ederken diğerinin aleyhine olabiliyor

Doğu Akdeniz bölgemiz Anomalide iyi çıkarken Kayseri yada Şanlıurfa kahverengi olabiliyor, hem de sıklıkla

Onun İçin yağışa takılmıyorum şahsen

• sana güveniyoruz hocam.güzel açıklama ama inşallah bu durumdan daha iyi durmlar da oluşur sadece doğuyu etkileyeck bir kış olmaz

• Şuan paylaşamıyorum bugün güncellenen ben noll weather ECMWF kar tahminleri bizde dahil baya kötü Avrupa adına tüm kış boyunca.Eylül güncellenmesinde Doğu bölgeler iyi durumdaydı. Kasım da değişir mi göreceğiz bakalım

• Şuan paylaşamıyorum bugün güncellenen ben noll weather ECMWF kar tahminleri bizde dahil baya kötü Avrupa adına tüm kış boyunca.Eylül güncellenmesinde Doğu bölgeler iyi durumdaydı. Kasım da değişir mi göreceğiz bakalım

10 sene önce olsa belki dikkate alınırdı ama şuan en iyi modeller 144'ü zor çözerken önümüzdeki kış hakkında tahminler çok gerçekçi gelmiyor. Trend olarak kurak ve normalin üzerinde sıcaklıklar olan kışlar da bile okulları tatil ettiren 3-4 günlük 1 adet sistem aldığımızda her şeyi unutuyoruz. Son senelerde dikkatimi çeken ekstrem hava olayları. Kuzeybatı üzerindeki soğuk hava kalkanı :) Bence bu sene her şey son senelerde olduğu gibi olabilir. Ocak ayında 25 derece görüp ardından -5 görebiliriz.

• Bu harita da bir tuhaflık var Ocak ayında nerdeyse kar vermemiş Türkiye’ye.doğu Anadolu’ya Akdeniz’den gelen sistemler bile kar bırakıyor haritaya göre Ocak’ta tek sistem bile almamamız lazım yada 850 hpa da + 15 lerde olması lazım bana pek inandırıcı gelmedi.ben ardahanlıyım her sistem kar olarak düşer bu haritaya göre Ocak’ta akdenizden veya karadenizden sistem gelmeyecek .toroslar bile koyu kahve güneydoğu Toroslar öyle Karadeniz’in dağlarıda öyle çok saçma