2016-2017 Sezonu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • JAMSTEC iyi bir modeldir kendimizi kandırmayalım. Coştursaydı alayınız da övmek için kırk dereden su getirirdiniz :) .

• Accuweather (Amerikan Malı), ECMWF (AB malı) JAMSTEC (Japon Malı) bu 3 kurumun mevsimlik tahminlerine çok önem veririm. 2013'teki olay istisnaydı. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bence de JAMSTEC dikkate alınması gereken güvenilir kurumlardan biridir.

Körfez geçiş köprüsü inşaatı sırasında mühendis hata yaptı, intihar etti diye Japon mühendisliği kötüdür denilebilir mi? Adamların yaptıkları yapacaklarının teminatıdır.

• Jamstec bana göre de yabana atılmayacak modellerdendir.Accuweather'dan sonra güvendiğim ikinci modeldir,bu model Ekim-Kasım gibi inceleyerek kış hakkında kabaca fikir edinebileceğiniz bir modeldir.

• 2011 de yaptığı tahminler yaz ayından itibaren 2012'yi soğuk göstermişler.

Buda günümüz Haziran ayından itibaren 2016-2017 kışı için tahminleri

Özellikle Ağustos tahminlerindeki değişiklik göze ilk çarpan şey en geç ekim tahminleri bu kışın yaşacağımız havanın bir özetini bize verebilir.E tabi yanıltabilir 2015 6 ocak sistemi gelmişti hatırlarsanız gerçekten soğuk bir sistemdi.2015 Ocak ayı mevsim normallerinin azıcık üstünde kapanmıştı diye hatırlıyorum yani bu tahminlere bakarak "tüh hiç sistem gelmez,yandık,bittik" demek için erken :)

Son iki veri Havadelisinden alıntıdır.

• Jamestec Afrikanın orta kesiminden pek bi değişkenlik göstermemiş neredeyse her tahmininde.Avrupa konusunda kararsızlar,sonraki aylar daha net bilgi vermeye başlar,haziran ve ağustos güncellemesi gibi Güney avrupada serin hava vereceklerini düşünüyorum

• Selam Arkadaşlar Baküden şimdi arkadaşlar son 3 senedir Azərbaycanda dahil Türkiye ve arvupa nerdeyse berbat kışlar yaşıyor 2012 den bu yana ben baküde sağlam kar yağdığını görmedim bakü için en efsane kış benim gördüklerim 2008 ki o sene 60 sm kar aldık birde 2012 dir 2010 2006 2007 2009 falanda iyi kar aldık ama soğuklar kısa aralıklı oldu her sene ayrı bi ümitle bekliyor kışları şükürsüzlük yapmayayım ama görünen köy klavuz istemez 2015 2016 çok berbat geçti kış bile olduğunu tam anlamadık hep sınırda kalan kış sıcaklğıkları Türkiyedede 2012den bu yana iyi bi kış yaşanmadı en azından 2015 gene biraz iyidi sizde ama diğer kışlar fos inşallah bu 2017 kışı artık özlediğimiz karlara kavuşdurur bizi küresel iklim değişiyor ve ya birileri tarafından değuştiriliyor ama olan biz kış sevenlere oluyor Allahım dan arzum bizlere her sene süper kışlar yaşatması ve bize sağlıklı mutlu ömür vermesi ki bu kışların tadını iyice çıkaralım diye Kasımdaki tahminler noktayı koyar inşallah biz dahil doğu avrupa 2012 yi tekrar yaşar

• bu sıcak hava nasıl sogur bilmiyorum sanki havanın sogumasi bu sene gecikecek gibi.mgm ise temmuz un normal geçtiğini söylemiş bu sene haziran ve temmuzda anormal gün sayısı fazlaydı bence

• Selam Arkadaşlar Baküden şimdi arkadaşlar son 3 senedir Azərbaycanda dahil Türkiye ve arvupa nerdeyse berbat kışlar yaşıyor 2012 den bu yana ben baküde sağlam kar yağdığını görmedim bakü için en efsane kış benim gördüklerim 2008 ki o sene 60 sm kar aldık birde 2012 dir 2010 2006 2007 2009 falanda iyi kar aldık ama soğuklar kısa aralıklı oldu her sene ayrı bi ümitle bekliyor kışları şükürsüzlük yapmayayım ama görünen köy klavuz istemez 2015 2016 çok berbat geçti kış bile olduğunu tam anlamadık hep sınırda kalan kış sıcaklğıkları Türkiyedede 2012den bu yana iyi bi kış yaşanmadı en azından 2015 gene biraz iyidi sizde ama diğer kışlar fos inşallah bu 2017 kışı artık özlediğimiz karlara kavuşdurur bizi küresel iklim değişiyor ve ya birileri tarafından değuştiriliyor ama olan biz kış sevenlere oluyor Allahım dan arzum bizlere her sene süper kışlar yaşatması ve bize sağlıklı mutlu ömür vermesi ki bu kışların tadını iyice çıkaralım diye Kasımdaki tahminler noktayı koyar inşallah biz dahil doğu avrupa 2012 yi tekrar yaşar

Türkiye'de 2015 kışı güzeldi 2016 Türkiye'nin kuzey kesimlerinde güzeldi 2013 ortalama bir kıştı yani son yıllarda o kadar da kötü değil kışlarımız.

• ben yaşıma göre konuşuyorum 2012 ve 2015 gördüm sadece iyi bir kış yaşandığını sırayla 2011 2013 2014 iyi bir kış hiç görmedim normal di bu kışın daha iyi olmasını istiyorum istiyoruz.

• Bu yıllar kişiden kişiye göre değişir özneldir, misal 2010 yılında gidip biri 60 cm alır diğeri kuru soğukta kalır yada diğer bir yıl tam tersi olur,herkezin tatmin olduğu kışlar bence 2004,2006,2012 yıllarıdır.Bunları nesnel olarak kabul edebiliriz