2016-2017 Sezonu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2015-2016 kışı Karadeniz kiyilari için tahminime uygun sekilde cok iyi geçmiş olsa da ülkenin geri kalani icin dusundugum gibi efsane olmadi. Soguk acisindan iyi bir sezondu, Istanbul icin karli gun sayisi 16-17 gundu. Fakat kurakti. Bu nedenle karasal bolgelerde tarim icin cok kotu bir yildi. Bunun sebebi de yalnizca El Nino değil pozitif QBO'ndu. Onumuzdeki sezon dogru duzgun yagis alamadigi icin dogru duzgun de soguyamamis olan Akdeniz'in, negatif QBO'ya gecisle birlikte tekrar aktiflesecegini ve bolca tepki siklonu uretebilecegini -zaman zaman cok guzel sistemleri Italya'ya kaptiracak da olsak kurakliktan iyidir- dusunuyorum. Kar acisindan da bu yili unutturacak bir sezon olacagina eminim. Suanki veriler gayet guzel. Fakat gectigimiz sezon bana tecrube oldugundan efsane filan demiyorum yeterince incelemeden. Bu sefer de tutturamazsam 1929 kadar kufur yiyecegim artik. :D

• Sonbahara kadar buradan veri paylasip aciklama yapacagim. Vakti gelince asil konuyu da acarim. Cfs atin bos birakmayin konuyu. :)

• Peki güneş fiziği ile bağlantılı olarak bir şey söyleye bilir misiniz? Bu yılın daha soğuk olması vb.

Einmal editiert, zuletzt von Queen ()

• Gunes aktivitesinin azaldigi onumuzdeki birkac yilin sicaklik ortalamasi, daha onceki birkac yilin sicaklik ortalamasindan mutlaka daha az olacaktir fakat onumuzdeki yil aktivite su kadar azaldigi icin sicaklik da ayni oranda su kadar azalir diyemeyiz. Olabilir de olmayabilir de. Belki yuksek basinclarin baskinligini biraz arttirabilir, ama bunun da kesinliligi yok. Gunes aktivitesi de diger veriler gibi tek basina belirleyici degil. Diger etkenleri de katarak daha sonra bir yazi yazacagim.

• Umut Can Oğuz ve Kerem'le şu incelememi paylaştım genelde de tutuyor.İsterseniz okuyun.

Sonbahar kışın Fragmanı. 2014 sonbaharı nasıldı? Egeden gelen siklonik sistemler ve cephesel yağışlar tüm yurda yayılarak bizleri etkiliyordu.Özellikle batı çok hareketli bir sonbahar yaşadı.Kış ta ona uygun olarak öyle geçti.Sonra 2015 sonbaharı nasıldı
    Yağışlı sistemler daha çok kuzey ve doğu'da etkili oldu.Ege ve Akdeniz biraz durgun kaldı.Kış ta ona benzedi.2013 sonbaharı ise çok kuraktı denilebilir.O kış ise kurak geçti.Siz ne dersiniz bilmem? Root hocam görüşleriniz nelerdir??

• 1040i yasla balkanlara 980i de koy trabzonun ustune pompalasinlar istanbula yagisi pompalasinlar balkan sogugunu great khan tertemiz buz gibi dondurucu havada haberlerden istanbulu izlesin

• Ooo Root bey hemen Ege-Girit siklonları ile kaptınız kışı ben o kadar kolay bırakırmıyım o siklonları? :)

1040 ı yaslayacağız Balkanlara o kadar. :thumbup:

Doğu Karadeniz metre metre kar alırken iç bölgeler kuraklıkla uğraşıyordu. Bu yil da biz kapalım kışı. :)

• O hayallerinizi süsler ancak. :)

1040 balkanlarda, 1000 mblık Ab alanı Doğu Akdenizden çıkıp Ağrıya kaymış. Sonra her kış olduğu gibi al sana metrelikbir sistem daha. Adını vermek istemeyen Mert de radarda 5 dk kar yapamayacak kütle kovalar durur artık. :P

Ah çabuk geçse şu yaz sonbaharda özlenen günlere dönsek. :)

• Doğu Karadeniz metre metre kar alırken iç bölgeler kuraklıkla uğraşıyordu. Bu yil da biz kapalım kışı. :)

Şu an size daha yakın görünse de zaman bol. Dönecek onlar. Ayrıca en kötü sizin kışınız olsa 1 sistemimiz olur en azından tamamen boş geçecek halimiz yok ya. :)

• Umut Can Oğuz ve Kerem'le şu incelememi paylaştım genelde de tutuyor.İsterseniz okuyun.

Sonbahar kışın Fragmanı. 2014 sonbaharı nasıldı? Egeden gelen siklonik sistemler ve cephesel yağışlar tüm yurda yayılarak bizleri etkiliyordu.Özellikle batı çok hareketli bir sonbahar yaşadı.Kış ta ona uygun olarak öyle geçti.Sonra 2015 sonbaharı nasıldı
    Yağışlı sistemler daha çok kuzey ve doğu'da etkili oldu.Ege ve Akdeniz biraz durgun kaldı.Kış ta ona benzedi.2013 sonbaharı ise çok kuraktı denilebilir.O kış ise kurak geçti.Siz ne dersiniz bilmem? Root hocam görüşleriniz nelerdir??

Özellikle Ekim için kışın fragmanıdır diyebiliriz. Basınç dizilimi konusunda kış ile Ekim arasında belirgin korelasyon var.