Şubat ve Mart Nasıl Geçecek?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs çıktılarının daha iyi görselleştirilmiş hali. Wetterzentrale, Meteociel gibi sitelerden bir farkı yok. Çıkardığı bir sürü sıkıntı sebebiyle çoğunlukla kullanmam. Bu siteden kar haritasına bakanlar diğer sitelerin aksine yeterince büyütüp evinin önününü de görebildiğinden dolayı göründüğü gibi olacağını zannediyor ve anlamsız bir umuda kapılıyor yada lüzumsuz yere moral bozuyor. Ama aslında aynı model olduğundan gerçekte tutarlılığı ve geçerliliği de yok. Özetle kullanılmasını tavsiye etmediğim site.

Soğuk girişlerini doğru gösteriyor. Bir kaç kez test ettim.

• Teknolojimiz daha 10 saat sonrasını %100 tutarlılıkla tahmin edemezken koskoca bir ayı umutsuz olup bitirmenin umursamazlıktan başka açıklaması yok. GFS'den 15 gün ötesine bakıp ne olduğunu söylemekle bitmez bu işler.

• Yarın gece soğuma basliyor bekledigim tarihte. Sistem göründüğünden kuvvetli olacak ve Pazar günü çoğu yerde sicaklik kar değerlerine inecek. Kısa bir aradan sonra ikinci sistem de gelecek. Şubatı kapatmak saçmalık şuan. Tahminlerimde değişiklik yok. Kapatın modelleri. Onlara göre şimdiki sistem de olmayacaktı, 6 Şubat da olmayacaktı?

• Yarın gece soğuma basliyor bekledigim tarihte. Sistem göründüğünden kuvvetli olacak ve Pazar günü çoğu yerde sicaklik kar değerlerine inecek. Kısa bir aradan sonra ikinci sistem de gelecek. Şubatı kapatmak saçmalık şuan. Tahminlerimde değişiklik yok. Kapatın modelleri. Onlara göre şimdiki sistem de olmayacaktı, 6 Şubat da olmayacaktı?

root, yine 6.his olayı mı ,yoksa totem mi yaptın ;) inşallah dediğin olur duacıyız valla .

• Teknolojimiz daha 10 saat sonrasını %100 tutarlılıkla tahmin edemezken koskoca bir ayı umutsuz olup bitirmenin umursamazlıktan başka açıklaması yok. GFS'den 15 gün ötesine bakıp ne olduğunu söylemekle bitmez bu işler.

Hey gidi tahminci hey son çırpınışlar dedikleri tam da böyle birşey olsa gerek. Halbuki ben şimdiden 2016 kışının mezar yerini ayarladım bile. Lafonten'den masallar dinlemeyi bırakalı da çok zaman oldu.

• Bütün yazılanları okuduktan sonra bir de MGM güncellemesine baktım Root dediğine göre 10 derece daha fark olacak diyor Pazar günü için MGM 14 demiş.Bu değişimi modellerde görebildik mi ben takip edemedim bilgi veren olursa sevinirim.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• 22'sindeki vurkaç cinsinden sistemin dışında ay başı da sistem ihtimâli var. Romanya'daki ayılar kış uykusundan çok erkenden uyanalıdan beri bu coğrafya'ya -10 ve altı girmez diyordum, hâlâ daha diyorum. Bu sene kıyı kesimler için kötüyse benim için hayli hayli kötü.

Ama nedenini bilmiyorum 2017'den umutluyum. 2007'nin ters etkisi olabilir. 2017 deyince aklıma sebepsizce bol karlı bir kış geliyor.

AF-YOK

• Romanya'daki ayılar bu kış erken mi uyanmış? Hiç okumadım böyle bir haber. Bilsem şubat ikinci yarısında da hiç umutlu olmazdım. Baharın erken gelecegeini hissettmiş olmalılar. Romanya ve Bulgaristan'da da bugünlerde bizde olduğu gibi rekor sıcaklıklar görülüyor.

• Romanya'daki ayılar bu kış erken mi uyanmış? Hiç okumadım böyle bir haber. Bilsem şubat ikinci yarısında da hiç umutlu olmazdım. Baharın erken gelecegeini hissettmiş olmalılar. Romanya ve Bulgaristan'da da bugünlerde bizde olduğu gibi rekor sıcaklıklar görülüyor.

Mart İçinHicMi Umut Yok Sizce?

Evet,maalesef... Çoğu kişi ayılar ne bilir diyor da gerçekler bu maalesef :) . Ağaçlar da erken uyanıyor fakat kar yağıyor diyorlar.

Bilim insanları ayıları kullanaraktan da tahmin metodu yürütüyormuş, demek ki ayıların var bir bildiği :D .

AF-YOK

• E Romanya'da -9, -8 ihtimali yüksek 25 - 26 civarı gibi ayılar için sıkıntı değil mi ?? Çok saçma olabilir ama :D :D :D.

[w] Yazım hatası yapmamaya gayret edelim, yapmışsak da bir zahmet düzenleyelim. [/w]

• Evet,maalesef... Çoğu kişi ayılar ne bilir diyor da gerçekler bu maalesef :) . Ağaçlar da erken uyanıyor fakat kar yağıyor diyorlar.

Bilim insanları ayıları kullanaraktan da tahmin metodu yürütüyormuş, demek ki ayıların var bir bildiği :D .

Geçen de abd sincan yuvasından çıktı kış bitdi dediler ama devam ediyor

• Hey gidi tahminci hey son çırpınışlar dedikleri tam da böyle birşey olsa gerek. Halbuki ben şimdiden 2016 kışının mezar yerini ayarladım bile. Lafonten'den masallar dinlemeyi bırakalı da çok zaman oldu.

Dikkat edin defin töreninden sonra Hortlak vaaaar diye koşturmasın millet elinde "kazma-kürek"!

• Ben bu seneti ne kadar çok kar lasak da 2011 senesine benzetiyorum. Çünkü yağan kar yağışları sadece yılbasında etkiki oldu. Diğer günlerdeki karlar o kadar etkili değildi. 2011 gibi mart ayındaki sistem gelse onun daha kuvvetlisi fırınayla gelse bu sıcak havayı unuturum. Hatırladığım kadarıyla 2011 şubat başı soğuk. Şubat 2. Yarı sıcak geçmişti. Bence bu kışın azda olsa 2011e venzerliği var.

• Ben bu seneti ne kadar çok kar lasak da 2011 senesine benzetiyorum. Çünkü yağan kar yağışları sadece yılbasında etkiki oldu. Diğer günlerdeki karlar o kadar etkili değildi. 2011 gibi mart ayındaki sistem gelse onun daha kuvvetlisi fırınayla gelse bu sıcak havayı unuturum. Hatırladığım kadarıyla 2011 şubat başı soğuk. Şubat 2. Yarı sıcak geçmişti. Bence bu kışın azda olsa 2011e venzerliği var.

Benim için 2011in yanına dahi yaklaşamaz bu kış ama mart ayında 2011 martına benzer bir sistem alma ihtimalimiz var.

• Benim için 2011in yanına dahi yaklaşamaz bu kış ama mart ayında 2011 martına benzer bir sistem alma ihtimalimiz var.

özellikle de şubat 12 sinde bir sistem gelmişti yanılmıyorsam 2012 şubat ;) yine dekler ile sağı solu vurmuştu.iett otobüsleri ile ıkarus tarzı istanbulun en önemli mirası :) 1985-86 model otobüsleri ile yaptığım son yolculuktu .otobüs o kara rağmen bana mısın demiyordu.sultangazden arnavutköye giderken ....:)