Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Teşekkür ederim MESUT hocam,

yine yüreklere su serptiniz.

Sizi çok ama çok seviyoruz. Bu platformu daha ileriye taşımak için maddi manevi elimizden ne geliyorsa ben şahsım adıma desteğe hazırım.

Tekrar teşekkür ederiz.

• Hava_Forum sistemi eğer Ecmwf gibi bekliyorsanız biz Doğu Karadeniz olarak birşey beklemiyelim. Ama Gfs gibi benzer bir sinoptik bekliyorsanız takibe devam edelim. 2. Sorum da Ao bu kadar pozitif den nötre inişinden Karadeniz faydalanmaması çok zor değil mi ?

• Hava_Forum, demişsiniz ya -10'la efsane olmayacağını bende biliyorum diye. Bizim için önemli olan kar. O da ister 850hpa'da 0 ile yağsın ister -50 ile. Ama tabikide -50 başka olur :)

Yani efsaneden ne anlaşıldığına bağlıdır. 850hpa karadelik olur ama karda çok az olur 3-5cm bu birine göre efsanedir birine göre değil. 850hpa -5 olur 1m kar yağar bu birine göre efsaneyken başkasına göre değildir.

Bana göre efsane 850hpa en az -20, 500hpa en az 40 ve 150cm kardır. Bu değerler ne kadar extrem olursa tarminlikte tavan yaptırır. :)

• Hava_Forum sistemi eğer Ecmwf gibi bekliyorsanız biz Doğu Karadeniz olarak birşey beklemiyelim. Ama Gfs gibi benzer bir sinoptik bekliyorsanız takibe devam edelim. 2. Sorum da Ao bu kadar pozitif den nötre inişinden Karadeniz faydalanmaması çok zor değil mi ?

Bu sene karadeniz kıyıları sağlam sistem görecek bence bu olmazsa 20 si ve sonrasında mutlaka olacak doğu karadeniz özellikle. Tamamen hissi bir beklenti ama buraya not düşeyim dedim.

• Beyler yavas olun varsa sıkıntınız özelden halledin kimse sizin burada birbirinize tepeden bakma laflarinizi okumak zorunda değil,istirham ediyorum karsilikli bu yazismayi sonlandirin

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• yoo bunu yapan sensın aslında..ben kım yenı kım daha eskı dıye hıc bakmamkı..rütbeyle işim yok..yerı gelmıstır kerem hocayla bıle atısmısızdır..ki cok normal seyler bunlar.her zaman sız lı konusmusumdur..ben sana ozelden yazarken sız bana burdan yazmaya devam edıyorsunuz..show cunku.ayrıca sana danısıpta yazı yazmaz kımse burda..ha senın gıbı hocalara sıır yazmıyorum sadece:) ha olabılır yazılabılır tabıkı..cevap vereceksenız ozelden yazınız.

• Beyler yavas olun varsa sıkıntınız özelden halledin kimse sizin burada birbirinize tepeden bakma laflarinizi okumak zorunda değil,istirham ediyorum karsilikli bu yazismayi sonlandirin

hocam cok dogru ama bende bunu dıyorum zaten..ben hep ozelden yazıyorum ama o bana cevabını genelden verıyor..sorun bu zaten..

Ulke sistemi olacak. henuz taslar yerine oturmadi.

• Hava_Forum, demişsiniz ya -10'la efsane olmayacağını bende biliyorum diye. Bizim için önemli olan kar. O da ister 850hpa'da 0 ile yağsın ister -50 ile. Ama tabikide -50 başka olur :)

Yani efsaneden ne anlaşıldığına bağlıdır. 850hpa karadelik olur ama karda çok az olur 3-5cm bu birine göre efsanedir birine göre değil. 850hpa -5 olur 1m kar yağar bu birine göre efsaneyken başkasına göre değildir.

Bana göre efsane 850hpa en az -20, 500hpa en az 40 ve 150cm kardır. Bu değerler ne kadar extrem olursa tarminlikte tavan yaptırır. :)

Efsaneninde farkli sekilleri var tabi. 2012 sana gore efsanedir bana gore degil bir zeytinburnulu olarak. Yerel efsane cumleside bana ait o donemden kalan:) z.burnu 10 cm almisti ama sizin oralar 1 mt sanirim.

• Bence en soğuk olmasında endişelenecek bir şey yok sisteme var daha 10 güne yakın bunu vermesi bile iyi umalım da yavaş yavaş diğerlerini de yanına çeksin, zaten ecmwfnin soğuk senaryo olmadıgını söylemek şuan için hayalperestlik olur.