Beiträge von Kadirthe cool

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Değerli kardeşim çok güzel yazmışsın Ben 3 seneye yakındır foruma üyeyim nadir de olsa kendimce bişeyler payaşıyorum.Meterolojiye meraklıyım ama model takip sayfası birçok üyeye kapalı tamam bu konuda haklısınız.Ama burası bazılarının egolarını tatmin ettiği bir platform olmaya başladı.Belli başlı tahminci/yazar arkadaşlar var hepsine saygım sonsuz geçen seneyi hatırlayalım.O sene bu sene falan filan metreleri hazırlayın dendi iç bölgeler hariç sonuç fos herkes yanılabilir tahmin sonuçta tahminci/yazar arkadaşların bazıları forumda fazla aktif degıl bari birşeyler yapmak isteyenlere engel olmayın yada onların paylaşımlarına saygı duyun

Yönetim tahmin yapma sevdası olan amatör üyelere hem kendilerini geliştirmeleri hemde forumun itibarını zedelememeleri amacıyla çocuklar siz artık burada oynayacaksınız minvalinde sayfa açmış. Tahmin yapıp kendini ispat etmek isteyen herkese bol şans diliyorum. Sizler geleceğin efsane-semih'lerisiniz.

Çocuklar siz burada oynayacaksınız cümlesi hoş bi cümle olmamış.Tahmin yapmak özellikle uzun vadede çok riskli bir iştir.Zaten uzun vade tahmin yapıp tutturan da nadir.Bunun bariz örneği Prof. Adil Tek Kasım ayı için kar yağışı öngörmüştü ama gerçekleşme olasılığı çok düşük.Korkma burda amatör tahmincilerin fikrini söylemesi ve bunu destekleyici verilerle yapması forumun itibarını zedelemek bi yana dursun daha da popülaritesini arttırır emin ol

valla adamın yazdıkları bana gayet normal ve mantıklı geldi böyle bir beklentimiz var zaten sonuçta bu bir tahmin tutar tutmaz orası muamma.hayatta banko garanti diye bişeyyok daha yarına bile çıkacağımızı bilemediğimiz bir hayatta insanlar neyin bankosunu garantisini yaşıyor ben bilemiyorum😊

Valla adamın yazdıklarını falan geçtim artık herkes gerilmiş ben konu dışı birşey yazmıyorum.Hemen msjlarım silinmiş.Herkes görüşünü özgürce konu dışına çıkmadan yazamayacaksa bu platformun amacı gayesi ne,Bu işe gönül vermiş insanlar burda olmaktan haz duyuyor.

İran da olan depremlerle bir ilgisi var mıdır acaba

Sanırım iklimlerin ve mevsimlerin çivisi çıktı.Bir kızılderili atasözü şöyle der; Birgün son ağaç kesildiğinde,son nehir kuruduğunda,son balık tutulduğunda,beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.Dogayı kirletmeyi ve atmosfere zehir salmaya artık son vermeliyiz.Şuan farkında değiliz ama önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği dünyanın bir numaralı gündemi olacak

Sistemler zamanla dogu ve guneydogu anadoluyuda icine alabilir.

Üstat bu döngü ne zaman kırılacak.Şuan İspanya,portekiz,Fas gibi sıcak ve kurak iklime yatkın yerler bile sonbaharda eksthem yağış aldı.Ülkemizin yarı tropikal iklime doğru gittiği yönünde bir makale okumuştum karı geçtik yağmur bile yağmıyor.Tropikal iklimin bile yagışlı bir dönemi olur bizde şuan oda yok

Bence Şubatı beklememize gerek kalmayacak.Polar vorteks güçlü bir darbe alacak.Şuan sadece Batı,Orta yada Doğu Avrupayı mı etkileyecek.Şanslar eşit umarım doğu avrupaya yani ülkemize doğru iner.

ecmwf aylık tahmini kimilerine göre iyi yada kötü olabilir lakin ben 10 gün yada 15 gün sonrasını doğru tahmin eden bir model görmedim.Kral diye tabir edilen ecmwf bile kendiyle çelişiyor.Gfs,ecmwf,ukmo,icon,gem diğer aklıma gelmeyen tüm modellerin güncellemelerini takip ediyorum hepsi ayrı telden çalıyor.Ayrıca bu süper teknoloji bilgisayarlar yakın vadede dogru sonuçları yüzde 80 dogru veriyor.Ama unutmayın herşeyin yaratıcısı Cenabı Allah dilerse olur.Hangi insan yada hangi teknoloji gökten bir damla yağmur yada kar tanesi indirme gücüne sahip sabredelim,Sabır şikayeti bırakıp Allahın takdirine razı olmaktır.

Evet şimdi artık Polar Vortex takibi başladı artık kasım ayına girdik... Kasımın ikinci yarısı için bir ihtimal var PW zayıf yani kemer bol bu şekilde güney enlemlere salınım ihtimali artıyor...

İnşaallah kasım ikinci yarı patern bizim lehimize döner yağışlı bir sonbahar öngörüsü vardı özellikle Kasım için şu ana kadar gerçekleşmedi belli bölgeler yağış aldı.Ama özellikle iç bölgeler yağmura hasret

Dostum senin ne bahsettiğini anladım sen ABD ye bodoslama soğuklar iniyor demişsin, ama bu çıktı tamamen bizim lehimize ABD'nin doğusunun sıcak olması o bölgede YB hakimiyeti kurmak oluyor buda Atlantiğin batısına tepki AB ler yapar, tepki AB ler sayesinde Azora destek gelir, biraz objektif baktığımız zaman tamamen lehimize bir durum...

Selamlarımla...

Görüşlerine tamamen katılıyorum abd nin batısının soğuması bizim için iyi ama soğuklar o kadar güçlü ve kararlı iniyorki abd ye insan hayret ediyor

Allah icin adamlar guzel coğrafyaya yerlesmisler her tirlu iklim mevcut(bizde de mevcut ama guneyimiz deniz olmayinca kuraklik hep kapida) her turlu yiyecek yetisiyor bi kötü sey var kasirgalar.ayrica kyoto protokolunu en son imzalayan ulkelrden biri de bisiz ayrica kişisel olarak dogaya verdiğimiz zararlari da unutmayalim.herkes kuregi kadar zarar veriyor

Aslında coğrafi olarak abd kötü hava koşullarından en fazla etkilenen ülkelerin başında Kasırgalar,Hortumlar,Soğuk hava dalgaları kısacası Ekstrem bütün hava olayları yaşanıyor bi yönden iyi birşey gibi gözüküyor olabilir ama her sene milyarlarca dolar hasar veriyor bu durumlar bize bakarsak sanırım ilerleyen yıllarda kuraklık adına başımız çok agrıyacak