Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Görüşlerinizi önemsediğim için sorguluyorum yanlış anlama olmasın.Pozitif endeksten kastınız nedir tam anlayamadım.Mesela Accu tahminini aşırı pozitif IOD a göre açıkladı.Met office ve ecm hatta cfs(cfs bir tık daha az) aşırı pozitif AO/NAO üzerine kurdu.ENSO geneli pozitif Natural ağırlıkta (GEM ve Nasa hariç)IRI ve Jamstec keza öyle.Aşırı pozitif bir hava var ancak bu durumu Tibet yaylası ve Sibirya kar örtüsü ve ilerleyişi bozacak.Pvnin zayıflığı yine bir ocak gibi SSW durumunu ortaya çıkarır gözüküyor.Sonrası splitmi yer değiştirmemi olur belli değil.Geçen sene geç kalan coupling inşallah bu sene geç kalmaz...

Pozitif iod benimde kis tahmini temelimi olusturuyor.

• peki bir soru böyle pozitif endekslerin yaşanması beklenip de ters köşe olan sezonlar yok mu.

nao-prevision-english.gif

1986/87, 1987/88, 1991/92, 1994/95, 2002/03, 2004/05, ve 2006/07kışları pozitif beklenirken negatif Nao lu kışlar, 76 ve 84 negatif beklerken pozitif Nao lu kışlara olmuş.Tabiki Nao nun etkili olmadığı yıllar da var...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat ve Cold.EFso arkadaşlarım meydanı boş bulanlar var...Artık mekanın sahipleri şahlansın...

Mekan atmosferse herkes sahibi 😊

Mekan forumsa , hepimizin forumu

Tabi ne demek istediğinizi anlıyorum sağolun ancak verili , bilimsel , mantıklı tüm tahmin ve yaklaşımlar baş tacıdır (hatta mantıksız olanlara bile saygı duyarız)

Ben kendi adıma bir sezon tahmini yaptım ve paylaştım

Bu senenin öngörülmezin de öngörülmezi , süprizlere çok daha açık olduğunu da belirttim , onun İçin çok kasmaya , akli melekelerini yada psikolojiyi bozacak kadar kontrolü kaybetmemeye ve sakince takip etmeye yönelme taraftarıyım

Çünkü biz ne kadar konuşsak da atmosfer bildiğini okur

Atmosfer belki bizlerin iyi niyetli dua ve dileğini duyabilir ama sayısal verileri ve onları kullanan modelleri (aslında Şirketleri) pek takmaz ve yine bildiğini okur

Bundan dolayı uhuletle ve suhuletle, iyi olacağını düşündüğüm kışı zevk almaya çalışarak izleyip görelim , görelim mevla neyler , neylerse güzel eyler

• @4 Şubat ve Cold.EFso arkadaşlarım meydanı boş bulanlar var...Artık mekanın sahipleri şahlansın...

Mekanın tek sahibi Aytac ^^^^^^ Figüran olarak benim gibi herkes takılabilir konuya.Zaten uzatmaları oynuyorum.Atmosferi anlamaya çalışmanın dayanılmaz hafifliği içindeyim.Ne öğrendiysem paylaştım.Ama pek başarılı olduğum söylenemez.Hala model-diagram tahminleri el üstünde...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Umarım bu kista 2013 aralik sistemi gibi dekli sistemle kisi kapatmayiz. Sunu umutmayalim erken gelen sert sistem kisin bitisi demek olabilir. O yuzden ne kadar her sey zamaninda olursa o kadar cok sistem aliriz. Yillardir gozlemledigim bu sekilde.

• Aralıkta 1, Ocakta 2 ,Şubatta da 1 sistem gelse konumun adına güzel bir kış geçirmiş oluruz.Fazlasında gözümüz yok..

Not: Allah’ın işine karışmak gibi algılanmasın, bizimki sadece temenni..