Sistemlerin Neden Sıcak Tarafinda Kalıyoruz ?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bugunlerde gorulen ilik havalarin sebebi ;

Orta Avrupa'ya inen alçak basinclarin saatin tersi yonundeki hareketiyle bize lodos yuzunden ilik hava tasimasi ile isiniyoruz.

Ic ve dogu bolgelerden baslayip karadenizin kuzeyine ordan hazara dogru uzanan yuksek basinc ile Azor yuksek basincinin Atlantik'te genislemesi sonucu Izlanda'dan kopan alcak basinclar bu iki yuksek basincin arasinda sıkısarak Avrupa'nin guneyine kadar inmektetir.

Avrupa'nin gunwyine inen soguk karakterli havaya tepki olarak Italya cevresinde alcak basinc olusmakta ve doğuya dogru ilerlemektedir. Bu tur sinoptik goruntude soguklar en fazla Trakya'ya kadar gelmekte ve dogumuzdan kuzeyimize dogru uzamakta olan yuksek basinc yuzunden ulkeye yayilamamaktadir.

Bu dongunun kırılması için Azorun Atlantik yerine Avrupa'nın iclerine dikine girmesi gerek. Peki ne zaman bu goruntu gerceklesecek ?

Net olmamakla beraber 7 Aralik civarinda Azorun dikine Avrupa'ya girme ihtimali var.

Suan ki gidisat bana 2004'ü hatirlatiyor. Gerek Azorun gucu gerekse Iskandinavya'da ki soguk hava ve Polar hava kutlelerinin Avrupa'ya giristeki benzerligi.

Soguk hava ve kar yagisinin ne zaman ulkemize gelecekse ilk ogreneceginiz adres herzamanki gibi Havaforum'dur..

Sevgilerimle..

• 2004 derken kasım ayı için mi yoksa tüm kış için mi bunu diyorsunuz?

• Yukarda anlattığın durum en gıcık olduğum durumdur.ege kıyıları yağışa doyar.ic kesimler ve doğu kuraklik çeker.neyseki 25 inden sonra dogudaki y.b etkisini yitirmesiyle italyadaki a.b Türkiyeyi etkileyecek inşallah

• 20 kasımda soğuk hava geliyor dediniz. ecm nin uzun vadeli güncellemesine bakarak. bu dediğinizi zaten çoğu kişi biliyor. birazdan beni enleller admin. zinhar yönetici eleştirilemez diye. not düşerler.

• 20 kasımda soğuk hava geliyor dediniz. ecm nin uzun vadeli güncellemesine bakarak. bu dediğinizi zaten çoğu kişi biliyor. birazdan beni enleller admin. zinhar yönetici eleştirilemez diye. not düşerler.

Not . Bizler tahmin yapariz ,birden fazla modeller diyagram lar ao nao tüm endeskler basınclar kutup girdabi inişli çıkışlı tüm veriler bunlardan üretilir .
    Takdir allah dan

HTC One cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

gelecek hava durumunu tam olarak bilebilen biri olsa burda ne işi var gider çok büyük şirketlerde yüzbin dolarlar alıp çalışırdı . burda olanlar tahmin adı üstünde modellere verilere bakarak tahmin . ve geçen sene takibe başladığım bu site bana çok büyük yardımda bulundu ona göre ayarladım izinlerimi avcıyım benim için kar rüzgar yapış önemli soğuma önemli ve bu sitenin efsane semih in çok yararını görmüşümdür . geleceği yalnız Allah bilir unutma kardeş

Neden engelleyelim kardeşim çok biliyorsan sen tahmin yapta seni takip edelim demek ki güveni oluşturmuş ki Semih abiyi takip ediyoruz.Burada anlayışımız da bellidir istemeyen çıkış butonuna basabilir.

• Ben de şunu anlamıyorum; az çok kar yağar ,fırtına olur , pastırma yazı olur nihayetinde meteoroloji bu ne olacağı da çok belli olmaz iken insanların birbirine laf sokmasını anlayamıyorum,böyle yapınca bi faydasını mı görüyorsunuz bilemedim , bu neyin hırsı / yarışı / kavgası aaaaa dostlar??

Diğer siteyle karıştırmayın bizi. Tek bir veriye göre tahmin yapmıyoruz bunu not düşeyim buraya.

Bildiğimiz verilere ve edindiğimiz tecrübelere dayanaraktan TAHMİN yapıyoruz. Sistem gelirse gelir gelmezse yapacak bir şey yok. Vatana ve millete faydalı olmak için var bu forum. Bu forumdaki kişilerin sokaktaki vatandaştan farkı bu konu hakkında bir şey bilmeleri, verileri okuyabilmeleri. Uzunvadeli tahminde hata yapma oranı yüksektir zaten. Yapılan tahminler 3 - 5 günlük tahminler değil zira 3 - 5 günlük tahmin için forum sitesi açmak mantıklı değil. Bakılırdı DMİ'ye... Beğenmiyorsanız ve de güvenmiyorsanız şayet DMİ sizin için en mâkul olanıdır. Her şey Mevla'dan.

AF-YOK

• Bizim tahmincilerimiz tek veriye gore tahmin yapmiyorlar, kendini tahminci sanan baska sitedeki arkadaslarin 1 veriye gore sistem geliyor demiyoruz. Farkindaysaniz semih hoca bu tarihlerde bize bi sistem gelebilir demisti ancak sistemin orta avrupaya kayma ihtimali oldugunuda soyledi ve o ihtimali oldu. Biz sistemi alamasak bile sistemin diger olasilik ile nereye gitceginide tahmin ediyoruz. O yuzden burda sistem niye gelmedi diye sorguya cekemezsiniz ! Yonetim sert davranmiyor diye bos bulmayin etrafi. Begenmeyen o tahmin yaptigini sana sitelere gider.

• Ben sizi 2012-2013 kışından beri takip ediyorum o sene 7 Ocak ta gelen sisteme göre gidişatı 2004 e benzetmiş ve önce 23 Ocak sonra 8Şubat sonra da 11Şubat tarihlerinde efsane kar yağışlarının geleceğini söylemiştiniz ve hepsinde yanılmıştınız.