Beiträge von Karsever18

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

2012 den beri takip ediyosan 20 aralik 2012 sistemini Turkiye'de benden baska bilen olmamisti.mgm bunyamin abur vs dahil hepsi 5 6 derece beklerken ben 1 hafta onceden Istanbula tipi geliyor diye baslik acmistim.yine 7 ocak 2013 sisteminide 15 gun onceden bilmistim.gecen seneki 2 sistemide yine gunler oncesinden herkes burada ogrendi..ovunmek icin soylemiyorum.basarisizligimi soyledigin kadar basarilarimida soylersen daha adil olur.illaki yanilcam.dogrularim oldugu kadar yanlislarimda olucak.100 de 100 basari hava tahmininde olmaz.

Evet başarılı tahminleriniz var lakin bu sene pek başarılı olucak gibi görünmüyor şuana kadar hiç bizim lehimizde bir haber görmedim çok değil daha 2 gün önce bir tahmininiz tutmadı.Neyse bekleyeceğiz göreceğiz.

Ben sizi 2012-2013 kışından beri takip ediyorum o sene 7 Ocak ta gelen sisteme göre gidişatı 2004 e benzetmiş ve önce 23 Ocak sonra 8Şubat sonra da 11Şubat tarihlerinde efsane kar yağışlarının geleceğini söylemiştiniz ve hepsinde yanılmıştınız.

Kasım ayının normaller üzerinde sıcaklıkla biteceği kesinleşti.İstanbul adına ılık Kasımları takip eden kışlar genellikle kötü geçmiş.Örneğin 2013Kasımı,2012Kasımı,2010Kasımı.Tabi buna uymayan 2002,1962 Kasımları da var.Üstelik bu Kasımları takip eden kışlar gerçekten çok sert geçmiş.1963Ocak'ında İstanbul -11°C yi görmüş.2003Şubat'ı 2,7C ortalama sıcaklıkla geçmiş bakalım bu sene nasıl olucak?

Mgm nin aylik tahminleride cöptür.gecen sene pembeleri nasil maviye cevirdigini gorduk.mgm ci bi arkadas vardi burda o iyi bilir.mgm de pembeyi gore gore kisi bitirmisti :)

Sonunda Mgm haklı çıktı yurt geneli ılık bir kışı geride bıraktı ama yine de iyi kar gördük ama 2012 gibi bir kışın yanında hiçti geçen kış.

20 Kasım da İstanbul 19C olucak yani bırakın karı soğuk bile yok.

Ya tabikide o mecazi anlam. Şehirleşme aşırı arttık eski yıllarla karşılaştırmak Pek mantıklı değil. Yani istanbul 1900 lü yıllardaki kışın belki 3/1 ini yaşıyor artık o yüzden haliç vs donmasını elbette beklemem.

Güzelim şehir beton yığını oldu böyle giderse yakında 3/1 ini de yaşayamayacağız.

Bu ne saçma bir korelasyon , bu kadar kesin nasıl konuşabiliyorsun ? Verilerini ortaya koy , sonra açıkla bizlere.

2007den beri gidişat böyle.Ben istatiksel olarak konuşuyorum.Ayrıca şuana kadar bizim lehimizde bir kış tahmini görmedim.Tabi Mgm ye de her zaman güvenmek olmaz zira geçen sene Ocak başında bir anda maviler gösterdi Ocakla ilgili.Ama Accuweather güvenilir bence.Havadelisinin de tahminini bekleyeceğim çünkü en çok güvendiğim havadelisi eğer olumlu konuşursa tamam diyeceğim ve bekleyeceğim.

İstanbul da Son yıllarda 2 sene üst üste karlı kışların yaşandığı hiç görülmedi.O yüzden İstanbullular bu sene kıştan fazla bir şey beklemesinler.Diğer bölgeler için bir şey diyemem.