Kasım Ayı Görünümü Hakkında

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• 12 13 yasinda cocuklar tahmin yapiyor.mesele yaş deil aslinda ben 23 24 yasina kadar hic bisey bilmiyodum.bi model bakmayi ogrenmisler kar geliyo gelmiyo diyolar.hersey bi modelle olsaydi siteye ne gerek var.herkes kafasina gore takilir kar gelip gelmedigini ogrenirdi

Semih hocama çok katiliyorum. Hatta istanbula kar geliyor felan diye de iddia ediyorlardi maalesef...

• 12 13 yasinda cocuklar tahmin yapiyor.mesele yaş deil aslinda ben 23 24 yasina kadar hic bisey bilmiyodum.bi model bakmayi ogrenmisler kar geliyo gelmiyo diyolar.hersey bi modelle olsaydi siteye ne gerek var.herkes kafasina gore takilir kar gelip gelmedigini ogrenirdi

Katılmamak elde değil bugün birini gördüm çocuk 12-13 yaşlarında yine herhalde şimdiden Ocak için tahmin yapıyor şaka gibi... Eğer yaş bu kadar aşağıya indiyse bizim prof olmamız lazımdı hocam yok böyle birşey ya...:D

• Semih Bey'e katılıyorum eğer ki her şey kış tahminine uygun ilerleyecekse bu yüksek basınçlı günlere tahammül edilebilir.Kışın ikinci yarısı yeter ki öngörülen şekilde gerçekleşsin yoksa bu geçen günleri mumla ararız.

Bu arada ne yazık ki yaş seviyesi çok düşmüş sosyal medyada 15'inde Sibirya soğukları geliyor denmiş İstanbul Hava Raporu dileyen aratsın bu tür haberlere itibar etmeyiniz.Ben hep söylerim Semih Bey Gökhan Abur ve Mikdat Kadıoğlu derim başka söze gerek yok.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

Çok doğru. Modelin olacaklar anlamına getirilmesi yerine, yapılacak mantıklı şey not etmektir. Ardından, o an görülen deniz suyu sıcaklıkları, Ao ve Nao indeksleri, basınç dizilimine bakılır. Sonra başka kaynakların tahminlerine bakılır. Bütün bunlar harmanlanarak tahmin oluşturulur.

• Semih Bey'e katılıyorum eğer ki her şey kış tahminine uygun ilerleyecekse bu yüksek basınçlı günlere tahammül edilebilir.Kışın ikinci yarısı yeter ki öngörülen şekilde gerçekleşsin yoksa bu geçen günleri mumla ararız.

Bu arada ne yazık ki yaş seviyesi çok düşmüş sosyal medyada 15'inde Sibirya soğukları geliyor denmiş İstanbul Hava Raporu dileyen aratsın bu tür haberlere itibar etmeyiniz.Ben hep söylerim Semih Bey Gökhan Abur ve Mikdat Kadıoğlu derim başka söze gerek yok.

Ben Aburcuyum :)

• Çok doğru. Modelin olacaklar anlamına getirilmesi yerine, yapılacak mantıklı şey not etmektir. Ardından, o an görülen deniz suyu sıcaklıkları, Ao ve Nao indeksleri, basınç dizilimine bakılır. Sonra başka kaynakların tahminlerine bakılır. Bütün bunlar harmanlanarak tahmin oluşturulur.

Aslinda kotu bisey deil.bakmalari ugrasmalari ama bisey bilmeden gidipte su gun kar geliyo demek olmaz.model bu bugun kar verir yarin vermez.modellerde 12 sinde 15 inde soguk vardi.gelecek olsa soylerdik.biz niye atlamadik.demekki hersey model degil.tecrubede onemli.

Ancak suna eminim 13 15 yasinda modellere bakan cocuk/gençler ileride benden cok daha iyi olucaklardir.

20 kasima kadar bi cacik yok.tahminimiz aynen gecerli.20 sinden sonra(1 2 gun ileri geri oynayabilir.) Polar sistem goz kirpiyor..

• arkadaşlar bugün ayın 4,dü ayın 20,sine 16 gün var ben demiştim şöyle olucak böyle olucak biz ne cihazlarla aletlerle inceliyoruz vallahi,de anca 7 günlük tutarlı tahmin yapabiliyoruz karadaki denizdeki atmosferdeki sıcaklık nemlenme rüzgar hızı yönü tüm dünyadaki veriler analiz ediliyor ondan sonra tahmin yapılıyor kasım ayında kar yağışı ülkemiz coğrafyası açısından dağlar hariç pek mümkün değildir hatta aralık ayı,da dağil kuzey doğumuz hariç uzun vade tahminleri tutarsızdır ben maksimum tam tutarlı tahmin günü,nü 7 olarak söylüyorum evet ayın 23,de bir sistem gözüküyor sibirya kökenli 850 hpa,da -16 derece karadeniz üzerinden iç bölgeler ve marmara bölgesi hatta tekirdağa kadar yoğun kar yapabilecek sistem ama gelecekmi ancak ayın 16,ında kesin olumlu veya olumsuz çıktılardan belli olur herkese selamlar saygılar.

• Aralik ayina girmeden Istanbul kar alacak gibi

Neye göre söylüyorsun ? Ülkemize etki edikcek olan bi sistem yok şuan ? Özellikle ay sonu diyorsun,daha 10-11 in gelicek olan hafif yağışlı sistem bile belli değil iken sen ay sonuna istanbul kar alacak gibi diyorsun.

• Neye göre söylüyorsun ? Ülkemize etki edikcek olan bi sistem yok şuan ? Özellikle ay sonu diyorsun,daha 10-11 in gelicek olan hafif yağışlı sistem bile belli değil iken sen ay sonuna istanbul kar alacak gibi diyorsun.

İlmeteo'dan Mgm'ye kadar herkes söylüyor bunu.

• 10 dakika once aspen coloradoda kar yagisini bildiren televizyon ekibinin periscipo yayina girdim ve az cok konusma firsatim oldu aspendeki ilk kar yagisiymis bu ve turkleri cok seviyolarmis kasim ayini sordum adamlara amerikanin daha cok aspenin oldugu taraflar soguk ve karli dedi diger taraflar normal ve dogusunda biraz ustunde dediler. Bide avrupayi sordum herhalde bilmiyolardir dedim ay sonundan sonra dogu avrupa ve kuzeyinde guzel seyler olucak dediler. Turkiyeyi sordum turkiyede az cok etkilenicek dediler. Gercekten mutlu oldum