Ao Endeksi-Uzun Vadeli Tahminler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çok sağlam bi salınım değilki zaten orta kuvvetli sayılır. Daha çok ben Nao faktöründen dolayı o sistemin geleceğini düşünüyorum tabi bize gelirse halen netlik kazanmadı. hafif pozitif nötr / ufak pozitife tabanlı inişli çıkışlı takılması aşırıya kaçmadan avrupayı ybye mahkum ediyor.

Bana gore bu sezon bizim kaderimizi belirleyen Nao dur. Sana gore de boyle mi?

• Bana gore bu sezon bizim kaderimizi belirleyen Nao dur. Sana gore de boyle mi?

İstediği kadar Nao pozitif nötr hafif pozitif takılsın Ao pozitif/aşırı pozitifden kurtulmadan sağlam sistem zor gözüküyor. Ay ortası gibi nötre iniş var gibi ama kesin değil. Şuanlık kırıntı sistemlere devam -4-8 taş çatlasa -9 belki -10 daha altı çok zor. SSw bizi kurtarır gibi gözüküyor ondada sağlam sinyal yok henüz. Beklemeye devam o yüzden.

• Pna'nın aşırı negatife kaçması sanırım soğukların Amerika'ya çekilmesi anlamına geliyor ay ortasında yükselma eğilimine girmesi soğuğun Amerika'dan uzaklaşması demek oluyor bu konunun uzmanı @4 Şubat yorumunu merak ediyorum.

• Pna'nın aşırı negatife kaçması sanırım soğukların Amerika'ya çekilmesi anlamına geliyor ay ortasında yükselma eğilimine girmesi soğuğun Amerika'dan uzaklaşması demek oluyor bu konunun uzmanı @4 Şubat yorumunu merak ediyorum.

evet son pna -1 e yakın olan 7 8 ocakla sistem vaadediyor.Ama sistem negatiften geldiği için genelde zayıf kalıyor.Sonraki süreç dediğin gibi aşırı neatif olması ;

Negative PNA

Bize ybli günler vaadediyor...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat Hocam .Merak ettiğim bir şey var .Endeksler modellere göre mi şekil alıyor yoksa modeller oluşturulurken endeksler mi dikkate alınıyor ? Bilgilendirirseniz sevinirim .

• @4 Şubat hocam ao, nao, pna aynı anda aşırı pozitif olursa ya da olması mümkünse nasıl bir sinoptik olurdu? :)

Bugünlerdeki havaları düşün ama hiç soğuk salınım olmadığı ve en fazla kırımdan teğet geçen bir sistem olduğunu...

• @4 Şubat bir yanlışlık olmalı. Pna nın negatif fazı doğu amerikayı sıcak tarafta, batı amerikayı soğuk tarafta bırakmıyor muydu? Nasıl yüksek basınçlı günler oluyor?

Sinoptiği attım doğusu sıcak batısı soğuk tarafta. belki de siz haklısınızdır;Amerikanın doğusu sıcak biz soğuk olmalıyız diyerek.Bize olumlu etkisi nötr -1 +1 koşullarında.AŞIRI POZİTİF ya da NEGATİF bize yaramıyor...

• @4 Şubat Hocam .Merak ettiğim bir şey var .Endeksler modellere göre mi şekil alıyor yoksa modeller oluşturulurken endeksler mi dikkate alınıyor ? Bilgilendirirseniz sevinirim .

Bilmiyorum açıkçası ama mantığım önce model oluşturulup sonra endekslerin oluşması yönünde...

• Niye 14/16 dönemindeki hareketliliği (ki o da değişime açık) görmeyeyim , yada bir umut vesilesi olarak görmeyeyim ki.

Bu seneki en keskin düşüş belki de AO’daki, NAO zaten damdan düşmüş.

Bakacağız gelişmelere her zamanki gibi.

Ama 28/29 Aralık , 1/3 Ocak ve 6/7 Ocak dönemi endekslerin dediğine geldi modeller.

Ayrıca krallığını kaybetse de ECM bir sistemi güçlü vermedikçe o sisteme emin olmak ciddi risk , yine yaşadık ve gördük