2013/2014 Kış Mevsimi Öngörüsü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhabalar bildiğiniz üzere bu öngörümle ilgili facebookta tahmin yapacağımı yazmıştım işte nihayet o gün geldi çattı şimdi isterseniz daha fazla kimseyi merakta bırakmadan hemen konumuza başlayalım:)

Kasım Aralık Arası:

Aslında kış adına özetlememiz gereken çok şey var ama zira son günlerde oluşan güney akımlı yüksek basıncı sadece bizleri değil tüm uzmanları 1 hafta içinde alt üst etti haliylede hepimiz ne yazık ki sonbahar tahminlerimizde şimdiden yanıldık.fakat ben bu kıştan yinede umutluyum açıkçası bende döngünün Kasım ayından sonra kırılacağı taraftarıyım ve aynı efsane semih gibi Sibirya yükseğinin kuzeye yani bölgemize doğru salınım yapacağını düşünüyorum,ikinci bir husus ise Alçak basınç basınç Sibirya ile bütünleşecek mi?bunla ilgilide çok tartışma yapıldı ama bana göre bence bu da olacak gibi görünüyor,basınçlar buna oldukça müsait zaten coğrafyamızda her türlü iklimede uygun bu durumda alçak basıncın gelmesi için kuzeyli basınca sahip polar koridorun açılmasını bekleyeceğiz.

Ocak Şubat Arası:
    Ocak,Şubat aylarında İç Anadolu,Marmara,İç Ege Karadeniz'in İç Kesimleriyle Doğu Anadolu'da karlı günler olabilir sıcaklıklarında geçen sene olduğu gibi yine mevsim normalleri birazda altı olması öngörülüyor.ayrıca Akdeniz'den gelecek alçak basınç destekleriyle kar yağışlarında gün sayısı artarsa sürpriz olmaz,Marmara içinse bu durum geçerli çünkü bütün sistemlerde Orta Akdeniz basıncını en fazla gören burasıdır o nedenle 2004 benzeri bir kış mevsimi yaşarsak Marmaralılar için bu hiçte şaşırtıcı olmayacaktır.İç Ege ve Kıyı Ege içinde çokta eklenecek bir yorumumuz yok genel görünüme baktığımızda Ege Bölgesin'de İzmir dışında diğer bölgelerin bu seneki kış mevsiminde karı doya doya göreceğini düşünüyorum tabii İzmir dışında dediysem bu İzmir'e kar yağmayacak anlamına gelmesin sadece İzmir'e fazla yoğun kar yağmayabilir diyerekten bu cümleleri yazdım,Trakya,Batı Karadeniz,Orta Karadeniz Kıyı hattı boyunca Karadeniz'de ve Trakya'da kış mevsimi yine normaller dolayında olacak iç kesimlerde yoğun olarak kış koşulları görülebilir sıcaklıklarda ise bölgede fazla bir değişim tahmin edilmiyor eksileri görecek ama son 50 yılın soğukları olmayacak diye düşünüyorum.Güneydoğu içinse şunu söyleyelim Diyarbakır,Mardin,Şırnak,Gaziantep,Adıyaman ve Hakkari gibi yerler son yılların en sert kışına bence hazır olsun,çünkü Sibiryalı geçen kışlarda muhakkak Güneydoğu kışı kış gibi yaşamıştır ve bu durum 2014 Kışında'da yaşanabilir.Akdeniz'e değinirsek,kıyılarda kar yağışı sürpriz olur çokta heveslenmeyin yoğun kar yağarsa santim olarak örtü yapmaz bu bölge,çünkü sıcaklıkları yüksek olan nemli bir iklime sahip olan bir bölgenin doğal olarak gördüğü kar yağışlarıda da kar örtüsü minimum düzeyde olur.Doğu Anadoluya'da hiç üzerinde durmaya gerek yok zaten hali hazırda her sene felaketi yaşayan Doğu Anadolu'muz bu senede benzeri koşullar yaşayacak kar yağışlarında 2014 senesinde az daha artış bekleniyor.

Evet benim net olarak kış öngörüm bu şekildeydi,kesin tutmaması kaydıyla yorumu siz havaforum üyelerinin takdirine bırakıyorum.

Not:Kafa karışıklığına sebebiyet vermemek için konu içeriğinde bazı düzeltmeler yaptım bilgilerinize arz ederim.

Fotoğraf:Havaforum şehir tanıtımı/Ankara Polatlı Meydanı

karsever ugur

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Güzel tahminler. Hayırlısı bakalım Antalya için. Bol yağış. :)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• " Kasım ayından sonra kırılacağı taraftarıyım ve aynı efsane semih gibi Sibirya yükseğinin kuzeye yani bölgemize doğru salınım yapacağını düşünüyorum " kısmına aynen katılıyorum. + 2004 vakıası olursa uzun yıllar unutmayız 2013/14 kışını :)

• Afyon için güzel günler olacak mı?Yağışlar nasıl olacak normaller mi yoksa daha üzerinde mi? :)

Evde netim olmadığı için yazılanlara cevap veremiyorum,ama şunu burdayken söyleyeyim evet normaller düzeyinde bir kış olacak Afyonda'da üzerini beklemek şimdilik totem yapmak olur.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Anlaşılan tahminime rağbet eden olmadı yine,ama ben bu öngörüyü bir kereye mahsus yazdım halbuki ve halada yazımın arkasındayım inatla..

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Anlaşılan tahminime rağbet eden olmadı yine,ama ben bu öngörüyü bir kereye mahsus yazdım halbuki ve halada yazımın arkasındayım inatla..

Kardeşim ben burda haritalı hava tahminimi yapabilirmiyim izin varmı bana tahminci değilim?

İnsan için en değerli olan şey yine insandır.-Yunus Saraç(PolarAtak2014)İletişim:[email protected]

• Uğur izmir hariç egedeki her il kara doyacak demişsin manisa bunada dahilmi ?

Manisayıda dahil edebiliriz ki bu şehrimizde kar yağışını en rahat alan bölgedir.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Kardeşim ben burda haritalı hava tahminimi yapabilirmiyim izin varmı bana tahminci değilim?

Yönetici Umut Can Oğuza sor ona ulaş ben yetkili değilim çünkü.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• [/img]

ben çanakkalenin kky almasına alaka veremedim akdeniz iklimi görülebilir ancak çanakkale akdaniz ve egeye göre çok farklı bir akdeniz iklimi var ayrıca trakyayada yakın olduğu için her balkan sisteminde kar alıyor hiç anlam verebilmiş değilim bu konuda

• ben çanakkalenin kky almasına alaka veremedim akdeniz iklimi görülebilir ancak çanakkale akdaniz ve egeye göre çok farklı bir akdeniz iklimi var ayrıca trakyayada yakın olduğu için her balkan sisteminde kar alıyor hiç anlam verebilmiş değilim bu konuda

Birde bir şey sorucam istanbul Avrupa niye güneşli kar yağışlarda Anadolu karlı ??? Tmm yazın kuzey ve Anadolu daha şanslı ama kışın neredeyse aynı hatta eşit . Sebebi illa vardır sebebini birisi söyleyebilirimi

MARMARA BÖLGESİ İSTANBUL