Ülkemizi Etkileyebilecek Sistemler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet beyler bu döngü yavaş yavaş kırılmaya başlıyor.Ayın 7-8'i bu döngü kırılıyor.Ayın 7-8'i serinlik geliyor.Batı ve kuzey kesimlere az da olsa yağış geliyor. ;) Ve artık GFS inatla ayın 11-12'si için çok güzel yağışlar veriyor.Hem batı hem de doğu için bu sistem bol yağış taşıyor doğu anadolu ve doğu karadenizin iç kesimlerinde merkezlere de kar yapabilir. :) Ben sözü modellere bırakıyorum. :)

Bu ayın 8'i öğle turuncular yerini yeşillere bırakmış.Sıcaklıklar model üzerinde 12-16 iken 7-8 derecelere bırakıyor sıcaklıklar 3-7 derece arasında düşüş gösterebilir. :)

Yağışlara baktığımızda EDİRNE-İZMİR-İSTANBUL-SİNOP-ARTVİN boyunca yağışlar görülebilir.

Yağışlar

Daha çok güzel yağış modelleri varda resim kalabalığı etmeyelim dedim.

• Modelleri inceledim gerçektende her bölge için bol yagis var ama sicakliklar çok düsmüyor 10 derecenin altina zor iniyor kasim sartlarinda bu normal bir sey kar belleyenler için hayal kirici.

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• Verilen yağış şuan için abartı ve destekleyen bir tek senaryo bile yok ;) Hatta perturbation basınç ortalamaları o dönemde azalacağına yükselmiş. Tabii bu o tarihlerde sistem gelmeyeceği anlamına gelmez ama daha beklemek gerekiyor neler olacağını kestirebilmek için.

• Modelleri inceledim gerçektende her bölge için bol yagis var ama sicakliklar çok düsmüyor 10 derecenin altina zor iniyor kasim sartlarinda bu normal bir sey kar belleyenler için hayal kirici.

Kasım da kim kar görmüşte istesin aralığın 2. yarısından adam akıllı kar yüzü görebiliriz anca.

• Verilen yağış şuan için abartı ve destekleyen bir tek senaryo bile yok ;) Hatta perturbation basınç ortalamaları o dönemde azalacağına yükselmiş. Tabii bu o tarihlerde sistem gelmeyeceği anlamına gelmez ama daha beklemek gerekiyor neler olacağını kestirebilmek için.

O zaman yağış olmaması mı gerekiyor? :S

• Değerli dostlar geçen sene bizim havaturkada bir laklakımız vardı, biraz gayriciddi biçimde haftasonu süper bilgisayarlara eksik veri akışı sağlandığını ve çözünürlüklerde sapma olduğunu iddia ederdik. Şimdi onla ilgili bir gerçeği söyleyecem bugünkü sabah modeli için gece saat 4.30'a kadar telefon görüşmeleri yaptım, 1.30 saatte 26 tl yazmış birde indirimli tarife bu ☺ bunun neticesinde sizleri sevindirmek için yağış kıyağı geçtiler. Öğle modelinde tekrar eski haline döner merak etmeyin. Özellikle Oğuzu yağış konusunda sevindirmeniz şart genç adam bunalıma girecek dedim. Onlarda sağolsun çözünürlük parametresiyle oynayıp ana çıktının koordinatlarıyla oynadılar. Beklentimiz o ki atmosfer bizi utandırıp makaraya aldığımız konuyu lehimize çevirsin☺ ☺ ☻ ☻

Einmal editiert, zuletzt von KARYAGISIST ()

• O zaman yağış olmaması mı gerekiyor? :S

O anlamda demedim, şuan için beklenti dışındadır dedim :D GFS'yi destekleyen ne model var ne senaryo çünkü. Fakat vade yağış konusunda kesin konuşmak için çok uzun, beklemek lazım

Değerli dostlar geçen sene bizim havaturkada bir laklakımız vardı, biraz gayriciddi biçimde haftasonu süper bilgisayarlara eksik veri akışı sağlandığını ve çözünürlüklerde sapma olduğunu iddia ederdik. Şimdi onla ilgili bir gerçeği söyleyecem bugünkü sabah modeli için gece saat 4.30'a kadar telefon görüşmeleri yaptım, 1.30 saatte 26 tl yazmış birde indirimli tarife bu ☺ bunun neticesinde sizleri sevindirmek için yağış kıyağı geçtiler. Öğle modelinde tekrar eski haline döner merak etmeyin. Özellikle Oğuzu yağış konusunda sevindirmeniz şart genç adam bunalıma girecek dedim. Onlarda sağolsun çözünürlük parametresiyle oynayıp ana çıktının koordinatlarıyla oynadılar. Beklentimiz o ki atmosfer bizi utandırıp makaraya aldığımız konuyu lehimize çevirsin☺ ☺ ☻ ☻

:hfyeni (18): :hfyeni (18):

• Değerli dostlar geçen sene bizim havaturkada bir laklakımız vardı, biraz gayriciddi biçimde haftasonu süper bilgisayarlara eksik veri akışı sağlandığını ve çözünürlüklerde sapma olduğunu iddia ederdik. Şimdi onla ilgili bir gerçeği söyleyecem bugünkü sabah modeli için gece saat 4.30'a kadar telefon görüşmeleri yaptım, 1.30 saatte 26 tl yazmış birde indirimli tarife bu ☺ bunun neticesinde sizleri sevindirmek için yağış kıyağı geçtiler. Öğle modelinde tekrar eski haline döner merak etmeyin. Özellikle Oğuzu yağış konusunda sevindirmeniz şart genç adam bunalıma girecek dedim. Onlarda sağolsun çözünürlük parametresiyle oynayıp ana çıktının koordinatlarıyla oynadılar. Beklentimiz o ki atmosfer bizi utandırıp makaraya aldığımız konuyu lehimize çevirsin☺ ☺ ☻ ☻

Haha. :)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• GFS öğlen güncellemesinde İstanbul'a kar verdi :hfyeni (18): Kar vermekle kalmadı bir de öncesinde bunu verdi :hfyeni (18):

Oğuz'un istediği gibi gitmeye başladı işler, bakalım değerli perturbation dostlarımız bu iki güncellemelik ısrara ne diyecekler bu sefer :hfyeni (18):
    Aslında öğlen güncellemesi sabah verileri üzerinde türlü oynamalar yapılarak hazırlandığından dolayı sabah benzer bir çıktı çıkması pek şaşılacak şey değil. Bekleyelim bakalım neler göreceğiz daha :hfyeni (18):

• ahahaha Abi çok iyi yaa kasım 7-8'i yağışlar var. :hfyeni (28): Döngü bize dönmeye başlıyor değil mi ÜSTAD?

WUW

• GFS uzun vadede ilginç veriler ortaya koyuyor ancak 192h'den sonrasını pek güvenmiyorum.

Yinede sevindiriyor ama bu modeller :hfyeni (18): :hfyeni (18):

• Aynen Meriç, 192 sonrasına güvenmemek en iyisi :D Göz zevki için gayet iyi olsa da tahmin yapmak için pek iyi değildir 192 sonrası. O nedenle sadece eğlenin :hfyeni (18): Gelme ihtimali var mı? Elbette var. Fakat daha beklemek lazım ;)

ahahaha Abi çok iyi yaa kasım 7-8'i yağışlar var. :hfyeni (28): Döngü bize dönmeye başlıyor değil mi ÜSTAD?

Sorunun cevabı diyagramlarda ;)

Birşeyler geliyor gibi duruyor ama vade uzun, bekleyelim bakalım :)

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()