Ülkemizi Etkileyebilecek Sistemler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu baslikta olasi sistemleri buraya yazabilir tartisabiliriz.

Muhtemelen aysonuna kadar ulkemizde dogu karadeniz disinda bir salinim gozukmuyor.Kasim ayi muhtemelen sert gececek.Dongu bize donecek.

Istanbul'un merkezine ilk kar yagisi Kasim ayinda dusecek.

Einmal editiert, zuletzt von Hava_Forum ()

• Şu anda termik kökenli yüksek basınç merkezlerinden esen rüzgârlar doğu kökenli. Yani kutup rüzgârları dediğimiz sürekli rüzgârlar daha aktif. Bu durumda okyanusların batı kıyılarına soğuk havaların inme olasılığı daha yüksek. Bu ne demek? bu şu demek Atlantik okyanusunun batı kıyıları yani Doğu Amerikaya soğuklar akarken aynı Atlantiğin doğu kıyılarında daha ilık havalar olacak demek. Aynı şekilde Pasifik okyanusunun doğu kıyıları olan batı amerika ilıkken, batı pasifikteki uzak doğu'nun kıyı ülkeleri soğuk olacak demek.

Ne varki; kutup rüzgârları etkinliğini bir müddet zayıflatacak. Bu sefer dinamik yüksek basınç merkezleri batı sektörlü rüzgârlarla okyanusların doğu kıyılarını soğutmaya başlayacak. Bu durumdada Türkiyeye kuzeyden gelecek sert salınımların önünün açılma ihtimali yükselecek. Ancak şu da varki aynı batılı rüzgârlar güneybatıdanda sistem getirebilir. Okyanusal su sıcaklıklarında makas çok fazla açılırsa yani negatiflik fazla kaçarsa sistemlerin güneybatıdan gelme ihtimalide yükselir. Şu anda sibirya bölgesinde ve kuzeyde kar örtüsünden dolayı ağır bir hava var. Ağır hava her zaman inicidir. Ve batı avrupada hemen hemen yaz boyu süren azor hâkimiyetinden dolayı okyanusun doğu kıyısına hep ılık ve güneyli hava akımlari egemen oldu. Ilık hava yükselmeye meyillidir. Gerekli şartı bulduğu zaman onu tutacak soğumayı bulduğu zaman deli gibi alçak basınç ağları örer. Şu anda kutup rüzgârları yükselen ılık havayı tutuyor ve alçak basıncı derinleştiriyor. Bu durum tahmini olarak bir süre daha devam edecek ne zamanki batı avrupada su sıcaklıkları normaline yaklaşır o zaman hava ağırlaşıp çöker yani azor hakim olur. Aksi taktirde süreç sanilandan uzun sürebilir.

• Kutup bolgesindeki soguklarin yonu bu aralar bizim istikamette deil.jet akimlari onumuzdeki 2-3 gunu saymazsak cogunlukla ilik hava tasimaya devam edicek.havalar durgun devam edecek.yuksek basinc akdeniz cukurundan rusyaya kadar uzaniyor.her kis gordugumuz manzara .panik yapicak durum yok.

• simdiki digramlar bunu demiyor sedat hoca suanda ana senaryo ve kontrol senaryosu ve bircok senaryoda +5 altina dusmus

Cevabınızı pek anlamadım en baştan dediğim bu sistemden sonra Ekim ayında ciddi bir salınım beklemiyorum Hatta kasımın ilk günlerine sarkabilir sonrası bu sıcakların acısı daha sert bir kasım ile çıkabilir

• Baktigimiz zaman o kuvetli soguklar sanki bir odaya haps olmus durumda o donemde buyuk ihtimale ao asiri negative seyretecegini isaret ediyor sedat hocaya kitiliyorum oyle ahim sahim soguklar ekim ayinin geri kalaninda gorulmeyecegini dusunuyorum kasimin daha sert gececegini dusunuyorum

• Her sıcağın ardında bir soğuk yatar.Sabır edelim.

2012 kışından öncede böyle Y.B. vardı ama daha soğuk günler vardı.Kasım'da illa sistem gelir.Hayırlısı inş. :)

• Daha önce de dediğim gibi, kasımı da 7'sine kadar silin kafadan ;) 7'si de kabataslak bir tahmin, sonra hani 7'sinde sistem geliyordu felan diye çıkmayın karşıma :D
    Bu arada kasım konusunda 2 üstad da haklıdır. Kasımda yüksek ihtimalle ilk haftadan sonra basınç yerleşimleri bizim açımızdan olumlu gelişecek ve kutuplardan kuvvetli soğuk öbekleri inebilecektir ;)

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()