İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son ECMWF güncellemesinde şehrimizin 10 günlük yağış ortalaması 115-220mm'lere kadar çıktı. 10 günlük kar ortalamamız da 32-110cm arasında değişiyor. Ne düşünüyorsunuz?

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Son ECMWF güncellemesinde şehrimizin 10 günlük yağış ortalaması 115-220mm'lere kadar çıktı. 10 günlük kar ortalamamız da 32-110cm arasında değişiyor. Ne düşünüyorsunuz?

Düşünmek için inanmak lazım, inanmak için de güvenmek....

• Selam arkadaşlar,

Mevcut durum ile beraber bu akşamki ECMWF çıktısını değerlendirmek istiyorum :)

Şuan Portekiz açıklarındaki iki alçak basınç alanı ve bizi salı günü etkileyecek olan şuan batı akdeniz civarlarındaki alçak basınç alanları haricinde basınç dizilimleri oldukça toparlı ve temiz. Yine yaklaşık olarak ayın 17-18'i gibi dizilim daha da toparlanacak ve o noktada sistemin inişini netleştirerek detay kovalamaya başlayacağız. Şuan için görüntü oldukça keyifli.

Şimdi sistem için beklentimi veya tahminimi değil, sadece bahsettiğim çıktıyı yorumlayacağım.

Bu akşamki ECMWF çıktısında AB alanı girit civarlarından bir yay çizerek anadoluya uzanıyor ve birden fazla çekirdek halini alıyor. Sistemin iniş noktası olarak harika olsa da bu kadar fazla AB noktasıyla -kuvvetli olmayan- soğuklarda daha da kırpılma meydana geliyor. Cumartesi akşam ve pazar erken saatlerde alacağımız ilk siklonik yağışta muhtemelen tüm şehir kar alacaktır ve pendik-tuzla sahilleri haricinde hafif sulu da olsa örtü oluşacaktır.

Bu noktadan sonra, ULL olan çekirdeğimiz dönme hareketi batı karadenize uzandığında, düzce-kastamonu kıyısında yeni bir AB oluşmasına sebep oluyor. Bu AB'nin konumu İstanbul'a yağış (mevcut soğuklarda kar) için kusursuz bir konumda bırakıyor. Alışık olduğumuz kuru ve örtü oluşturma bakımından kolay olan DEK bantlarının aksine bu alçak basınç sebebiyle oluşan siklonik bir yağış oluyor. Soğuk çekirdeğindeki yetersizlik sebebiyle başlarda batıda tam don sınırı, orta kesimlerde 1-2 ve doğu kesimde 2-3 derece bandında olması muhtemel sıcaklıklar ile doğuya doğru artan rakım ile yüksek semtler kardan tam anlamıyla yıkılırken, kıyı kesimler kky sulu kar kanseri yaşıyorlar :(

Bahsettiğim AB daha sonra sevdiği konum olan boğaza doğru ilerlemeye başladıkça (modele göre şileye kadar gelebilecek) kar sınırı ve don sınırı daha da yüksek kesimlere ulaşıyor. 6 OCAK 2017 gibi anadolu yakasının güneyinde oturan forumdaşlar sisteme isyan ederken, aynı bölgenin 200-300 metre rakımlı semtlerinde oturanlar diz boyu kar ile bizi mest ediyor. Berkay34 hocam pencere önünden sulu ve yükselen türde 15-25cm'lik sürekli yenilenen örtüsünü paylaşıyor :D

Özetle özellikle doğu kıyılar zaman zaman ince de olsa sulu bir örtü alırken, yüksek semtlerde 10-15cm'e varan ama bir yandan da eriyen türde, batıda derin bermuda kardan yıkılıp 30-40'cm'lere giderken, Aykut53 hocam ve benim gibi daha düşük rakımlı bölgedekiler aynı şekilde 10'cm ile sürekli eriyip tutan kara mahkum kalıyoruz. Tabi bu işin birde aydos gibi konumları var. Bu modele göre 100-130mm kar alıyor ve tamamı don seviyesinde :) Bir de modellerin asla uzak vadede göremediği ama hepimizin iyi bildiği meşhur Çatalca bandı var ki modelde görünmese de emin olarak söyeleyebildiğim "Binkılıç hattında olacak en az aydos gibi metrelik kar" :D

Şaka bir yana bu sistem kar haritalarında gördüğünüz kadar kar yağdırır (bazı sahiller hariç) ancak tutacak kar dramatik şekilde üzücü olur. Dizilimi çok farklı olsa da rakımsal ve konumsal fark olarak 14 şubat 2021'de gelen sisteme bu akşamki görüntüyü benzetebilirsiniz. (o sistemde yassıören'de 1 metreden çok daha fazla kar kalınlığında 12 saat geçirip arabamla kara saplandım)

• Hahah bu GFS çıktısını nerede görsem tanırım 😅 yavaş dön ümmet hızına yetişemiyor denilmemesi için yapılmış bir güncelleme adeta ve GFS biraz Tanıyorsam çaktırmadan ECM yolunda diyebilirim

• Bünyamin Sürmeli canlı yayında.20-21'i gibi kayda değer bir kar İstanbul'da beklemiyor.

Yanlış diyemeyiz. ECMWF diyagramı -7.6'dan -6.6'ya gelmiş GEFS ile uyumlu. Ayrıca sinoptik görünüm de EPS'nin sürekli doğulu çıkıyor oılması dezavantaj bizim için.

Ben 12.01. Cuma tarihli 12Z güncellemesi gibi gelmesini isterim sistemin yani minimum ilk gösterdiği gibi gelmeli.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Sistemin netleşmesi belki de son 48 saate kalacak bilemeyiz hele ki modellerin bu kadar tutarsız olduğu bir dönemde kesin konuşmak büyük cesaret ister. 850 hpa uygun olmasa bile rüzgar karayel olsa kar alabilen bir ildeyiz bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var. Kıyılar karayelde -8'de bile yerde örtü görebilir eğer rüzgar uygun olmasa -10'da dahi kar tutmaz bu yüzden birçok parametreyi göz önüne almamız lazım sadecd 850ha'ya bakarak kar tutacak veya kar yağmayacak demek meteorolojiye uygun olmaz. Haftaya tatil için İstanbul'a dönüyorum inşallah kar yağışı görürüm. Hepimizin umudu ve hayali kar yağması...