İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ne sistemler gördü İstanbul....

Ancak bir dönem var ki, 96-97-98-99 bu yıllarda durağan yıllar yaşandı. Az sayıda ve cılız sistemler geldi. Öncesinde ise, 90-94 arası da çok iyi geçti. Hele, 92 yılbaşı ve 94 şubat (ay konusunda yanışabilirim) mükemmeldi.

2000 yılından sonra 2006 ya kadar (2006 dahil) muhteşem yıllar. Bu arada 2002 de askerlik dolayısıyla İstanbul da değildim. Malum eskiden polislerde askerlik yapardı :)

Ancak bir dönem var ki, 96-97-98-99 bu yıllarda durağan yıllar yaşandı. Az sayıda ve cılız sistemler geldi. Öncesinde ise, 90-94 arası da çok iyi geçti. Hele, 92 yılbaşı ve 94 şubat (ay konusunda yanışabilirim) mükemmeldi.

2000 yılından sonra 2006 ya kadar (2006 dahil) muhteşem yıllar. Bu arada 2002 de askerlik dolayısıyla İstanbul da değildim. Malum eskiden polislerde askerlik yapardı :)

Yazılan her yıl dün gibi gözümün önünden geçti muhtemelen aynı devreyiz analiz yüzde yüz doğru 👏🏻👏🏻👌🏻ayrıca 2002 de on numara bi sistem almıştık 2004’e kafa tutar o derece

2001-2008 arası boşluksuz her daim diz boyu kar alırdık. 2009'dan sonra biraz işler sarpa sardı. 17'de İstanbul'un avrupa yakası 21'de de Marmara'nın doğusu ihya oldu bu süre zarfında.Sürüncemede geçen uzun kış yılları yaşıyoruz 2009'dan beri. Umarım 2024 kışı bu döngünün lehimize işlendiği kışların startı olur. Özelikle bölgenin tamamı için ağır bir siklonik özlem hasıl oldu. Siklonun ömrünün yittiği anlar da dek'lerin canlanacağı bir yıl olmalı. Firesiz 4 gün civarı usandıracak cinsten bir karlı sistem ☃️

• 2001-2008 arası boşluksuz her daim diz boyu kar alırdık. 2009'dan sonra biraz işler sarpa sardı. 17'de İstanbul'un avrupa yakası 21'de de Marmara'nın doğusu ihya oldu bu süre zarfında.Sürüncemede geçen uzun kış yılları yaşıyoruz 2009'dan beri. Umarım 2024 kışı bu döngünün lehimize işlendiği kışların startı olur. Özelikle bölgenin tamamı için ağır bir siklonik özlem hasıl oldu. Siklonun ömrünün yittiği anlar da dek'lerin canlanacağı bir yıl olmalı. Firesiz 4 gün civarı usandıracak cinsten bir karlı sistem ☃️

istanbulda bundan sonra öyle kışlar gelmez küresel ısınma durmayacak insanlık kendi sonunu getirecek

• 2001-2008 arası boşluksuz her daim diz boyu kar alırdık. 2009'dan sonra biraz işler sarpa sardı. 17'de İstanbul'un avrupa yakası 21'de de Marmara'nın doğusu ihya oldu bu süre zarfında.Sürüncemede geçen uzun kış yılları yaşıyoruz 2009'dan beri. Umarım 2024 kışı bu döngünün lehimize işlendiği kışların startı olur. Özelikle bölgenin tamamı için ağır bir siklonik özlem hasıl oldu. Siklonun ömrünün yittiği anlar da dek'lerin canlanacağı bir yıl olmalı. Firesiz 4 gün civarı usandıracak cinsten bir karlı sistem ☃️

Temennin çok güzel ama benim beklentim uzun süreli sistemler olamayacağı yönünde. Kısa ama etkili sistemler daha olası

• istanbulda bundan sonra öyle kışlar gelmez küresel ısınma durmayacak insanlık kendi sonunu getirecek

Evet insanoğlunun iklim koşullarında kötü bir faktör olduğu tartışılmaz. Lakin insanlığın iklime bu denli etki etmediği, iklimlerin dünyanın doğal seleksiyonundan geçtiği dönemler de bu denli olumsuz veya olumlu süreçler yaşandı. Ama her sürecin de bir sonu ve yeni bir başlangıcı oldu, olacak. İş ki biz bu döngülerin yaşamımız el verdiğince olumlu tarafında olalım. Bakalım bu yıl kış nelere gebe. Yine de heyecanlıyız, tecrübeliyiz :hfyeni (29):

• Kartal ilçesi sadece sahil şeridinden ibaret değil Erdi hocam, İstanbul'un en yüksek rakımlı semtlerine de evsahipliği yapıyor. Uyarı gayet yerinde. :hfyeni (18):

doğru, kartalda yaşıyorum rakım sebebiyle en kurak yılda bile kar yağar buraya

• 40 yaşındayım ist da aralık ayı geneli çok ağır kış olduğunu hatırlamıyorum genelde ılık kurak olur,kış aralığın 3 haftasından sonra başlar ist da, martın 2 haftasında biter 3 aşağı 5 yukarı hep böyle tablo.

Şİmdiden yelkenlei indiren neye göre indiriyor anlamıyorum daha kış başlamadıki bitsin. :)

• istanbulda bundan sonra öyle kışlar gelmez küresel ısınma durmayacak insanlık kendi sonunu getirecek

iklim değişikliği daha çok afet derecesindeki hava olaylarını tetikliyor, yani bundan daha kötüleri de yağabilir.

• Eğer bir gün İstanbul için ;

hayatı durduran fırtına,

100 yılın siklon bombası,

Böylesi tarihte görülmedi,

Bomba şeklinde yağmur,kar bulutları oluşacak,

Tsnumai tehlikesi ! ...

Haberleri görürseniz gülün geçin. Gezin,tozun,açık hava etkinlikleri yapın. Ey haber siteleri, bilip bilmeden yorum yapmayın. Bizi rahat bırakın.

• Erdi kardeşim İstanbul konu sayfasına seslenirken

Ekrem Ekrem Imamoğlu GIF - Ekrem Ekrem Imamoğlu Imamoğlu GIFs

• Gece saatlerinde yağışla beraber rüzgar pik yapacak hızı 90 km bulabilir yağışın ömrü ise 3 saat hızlı ama pek de öfkeli olmayan türden