İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şunu bir kez daha tecrübe ettik hep beraber;

Karayel, bu şehrin kar için en ideal rüzgar yönü ancak bir o kadar da daha çok Marmara'nın doğusu ve batı karadeniz için bulunmaz nimet. Sadece 24 saatte neleri değiştire bileceğini gördük.

Başka bir konu ise, bu yıl Akdeniz de belli ki çalışacak.

Karadeniz eskisinden sıcak olduğu için sıkça tepki ab leri üretecek gibi görünüyor. 2004 vari sistemler için en ideal yıl olabilir. Sistemlerin bu yıl ki rotaları aşağı yukarı belli oldu. Ancak, yağışlar ve sıcaklık dalgalanmaları kısa süreli ancak sık olması daha muhtemel. Yeter ki soğuk yakalayalım, gerisi teferruat.

Kartal'da sahile 2 dakikalık yürüme mesafesindeyim. Termometrem 1.9 derece sıcaklık kaydetmiş bu koşullarda. Üstelik su sıcaklığı bizim bu taraflarda 17-19 derece aralığındaydı.

• Kartal'da sahile 2 dakikalık yürüme mesafesindeyim. Termometrem 1.9 derece sıcaklık kaydetmiş bu koşullarda. Üstelik su sıcaklığı bizim bu taraflarda 17-19 derece aralığındaydı.

Evet dediğiniz gibi Marmara Denizi'nin genel su sıcaklığına bakılacak olursa güney kıyılarda bu sabaha karşı oldukça düşük sıcaklıklar ölçüldü.Mesela benim konumum Fatih bile bu sabaha karşı 1 derece sıcaklık ölçülmüş :hfyeni (29):

hava-kars323 hava-kars323 <3 DEK Candır Gerisi Yalan <3 hava-kars323 hava-kars323

• M. Kadıoğlu izlesin bunları.

Muhtemel bugün verdiğim cevap yüzünden beni engelleyecek.

Kamuda çalışan her bireyin görevi insanları uyarmak ve önlem almasına sebep olmaktır.

Bu işi hobi için, sevdiği için yapan insanları aşağalamak değildir!

• Ekim ayına ve Kasım ayının ilk 15 gününe bakacak olursak Balkanlar için sıcaklıklar normaller üstü sıcaklık anomalileriyle geçmiş. Soğuk diyebileceğimiz bir Balkanlar yok.

Deniz yüzeyi sıcaklıkları da Karadeniz'de (Marmara'da farksız sayılmaz) normallerin yaklaşık 5°C üzerinde.

Burada : RE: Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2022/2023 Kışı) paylaştığımda WRF modelleri İstanbul yüksek kesimlerinde 0-2°C arasında sıcaklık tahmin edilirken, iki istasyon sıcaklıkları sıfırın altında, eksili (-) değerler bile gördü.

2006 Kasım'ından sonra, soğuk olmayan Balkanlar ve Karadeniz'de oluşan siklon ile şiddetli Karayel ve 850 hPa sıcaklıklarının -4 girmesiyle İstanbul'da etkili olan kar yağışları ve Aydos'ta en az 10 cm kar.

Dünle beraber özellikle yağış durumuyla Karayel (dikey karışım) çok önemli bir rol oynayarak Kasım ayında yaşadığımız bu sistem unutulmazlar arasına girmiştir.

15 Ekim 2023 - 15 Kasım 2023 tarihleri arası Balkanlar'da sıcaklık anomalisi normallerin epey üzerinde:

• Hocam çok güzel bir özet olmuş ellerinize sağlık. Barış hocayı yakından takip etmeye çalışıyorum ancak bu WRF çalıştırmasına daha önce rastlamadım. Açık bir paylaşımsa buraya da bağlantı linki bırakabilirseniz çok sevinirim.

Bir de ufak bir not düşmek istiyorum, ICON.eu modeli yaklaşık 7km çözünürlükte, bu çalıştırma da yaklaşık 4km çözünürlükte. Yani topografya olarak çok detaylı bir çalıştırma değil. O yüzden bölgesel baktığımızda 2m sıcaklık ve kar yağışı değerlerinin aşırı doğru olduğunu görüyorum. Aydos ve çatalca radar gibi çok geniş alana yayılmayan tepelik alanlar tahminci hocamızın çalıştırdığı 1km çözünürlükteki WRF'de bile tam olarak doğru görünmüyorlar (ortalama yükseklik alındığı için, elbette rakımları zirveden daha az olarak hesaplanıyor) Bu sebeple bence -'li değer göstermemesi gayet olağan :)

• Hocam çok güzel bir özet olmuş ellerinize sağlık. Barış hocayı yakından takip etmeye çalışıyorum ancak bu WRF çalıştırmasına daha önce rastlamadım. Açık bir paylaşımsa buraya da bağlantı linki bırakabilirseniz çok sevinirim.

Bir de ufak bir not düşmek istiyorum, ICON.eu modeli yaklaşık 7km çözünürlükte, bu çalıştırma da yaklaşık 4km çözünürlükte. Yani topografya olarak çok detaylı bir çalıştırma değil. O yüzden bölgesel baktığımızda 2m sıcaklık ve kar yağışı değerlerinin aşırı doğru olduğunu görüyorum. Aydos ve çatalca radar gibi çok geniş alana yayılmayan tepelik alanlar tahminci hocamızın çalıştırdığı 1km çözünürlükteki WRF'de bile tam olarak doğru görünmüyorlar (ortalama yükseklik alındığı için, elbette rakımları zirveden daha az olarak hesaplanıyor) Bu sebeple bence -'li değer göstermemesi gayet olağan :)

Hocam öncelikle teşekkür ediyorum. Romanya WRF modelini gerçekten başarılı bulduğum için sistemleri oradan takip ederim. Geçtiğimiz senelerdeki sistemlerde aynı bugünkü sistemde olduğu gibi gayet başarılıydı. -'li değerler konusunda orada kastetmek istediğim ise modelden bağımsız olarak, böyle bir sistemde -'li değerler görülmesiydi. Yoksa dediğiniz gibi çözünürlüğe göre bakacak olursak İstanbul'un büyük bir kesiminde 0-2°C sıcaklıklar ve yağış konusunda gayet tutarlı bir tahmin yapmış Romanya WRF modeli.

İTÜ'den Sinan ve Barış hoca tarafından çalıştırılan WRF modelini ise Sinan hocanın Twitter'ında (yeni adı X) tweet gönderisinden buldum:

Açık bir paylaşımına ulaşamadım. (İTÜ'nün kendi WRF modeli de var ama çalıştırılan bu WRF modeli başka.) Kaynak:

Sinan Şahinoğlu on X: "Simülasyonun saatlik sonuçları, kar yağışı 00UTC'de başlar demiş. Diğer modeller (ICON, ECMWF, ARPEGE) sabaha karşı başlar diyor. Kazanan kim olacak veya olacak mı görelim 😎 https://t.co/fhxqSNH2kl" / X (twitter.com)

• Valla evi doğalgazlı olup her tarafı sıcak olanlar kıymetini bilip şükretsin. Bizim evde doğalgaz sobası var ama o da oturduğumuz odayı ısıtıyor. Diğer her taraf buz gibi kışın. Bütün kış da tek bir odada vakit geçirilmiyor. Şimdi bilgisayarımın olduğu daha fazla vakit geçirdiğim diğer odaya da doğalgaz sobası taktıracağız. İyi bir ürün arıyorum.

• Abi ukmo😊

Helal olsun İngiliz UKMO’ya valla

Güzel risk almış, bir sistem beklentim olsa da maalesef bu sinoptiği aceleci buluyorum

Evet bazı senaryolar iskandinav’da İzlanda şerrinden kaçan bir boşluk oluşur oluşmaz yol oluşup sistem iniyor gibi yapmış ama görüldüğü üzere o bile bu boşluğun riskli olduğunu kabul etmiş

Bizim ikinci sistem alana kadar ya sisli ve enverziyonlu soğuk günler geçirerek yeni sisteme altyapı yada serin ve yağışlı hafif de olsa kıyıdan kenardan AB’lerden nasiplenerek süreç geçirip Kasım Sonu /Aralık başı civarına daha büyük bir sistemi almamız gerek

ECM ne diyecek görelim bakalım diyemiyorum

Düşkün Econun icraatleri şurda herhangi birimizin yazdığından daha bağlayıcı değil artık maalesef

• Ecmwf ukmoyu taklit ediyor bence sistemi vericektir 8)