İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • persembeden sonra barajlarda yine rekor düzeyde buharlaşma ve tüketim olur. Barajlar artik eylüle kadar her gün patır patır düşer. Yağmur mu? Onu unuttuk zaten.

2014'de yüzde 20 daha azmış bu dönemler. O zaman dayandıysak yine dayanırız. Ama kuraklık ocak-subata kadar sürerse kesintiler başlar.

• El Nino'nun etkileri olan bol yağışı sonbahar ayında alacağımızı düşünüyorum. Hatta bu sayede barajlarda sıkıntı çekmeyeceğiz diye umuyorum.

La Nina ile beraber 3/4 senedir neredeyse düzgün AB(Alçak Basınçlı) cephesel sistem alamıyoruz.

Bunun en büyük nedeni de La Nina'dan ötürü geniş YB(Yüksek Basınç) alanları altında kalmamızdı.

Lakin bu sene ile beraber umarım bu açığı kapatırız. Ki gözüken durumda onu gösteriyor.

Ekstra olarak deniz suyu sıcaklığının da artması sayesinde kışın bol bol AB'li sistemler alacağız. Özellikle İtalya/Türkiye arasında ki hattı bana sorarsanız bu sene kışın bol AB'li geçer gibi duruyor.

Yaz ayına geri dönersek devamında Afrika atakları yiyeceğiz yemesine ama kuzeyden sarkan ufak bir serinleme ciddi oraja davetiye çıkaracak.

Son durum bu şekilde, selamlar..

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Elinize sağlık hocam kisa ve güzel bir tahmin olmuş..

• Kendime getirdiniz beni hocam. Gerçekten çok sevindim bu habere.

• Poyrazın etkisi ile gelen sıcaklık değerleri.

İstanbul, Beylikdüzü, BEYLİKDÜZÜ
    32,5
    İstanbul, Bakırköy, FLORYA 31,7
    İstanbul, Tuzla, TUZLA 31,7
    İstanbul, Bakırköy, İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI 31,5
    İstanbul, Büyükçekmece, BÜYÜKÇEKMECE 31,5
    İstanbul, Fatih, FATİH/İST.DEN.BİL.ENS. 31,3
    İstanbul, Şişli, ŞİŞLİ 30,9
    İstanbul, Sancaktepe, SANCAKTEPE 30,4
    İstanbul, Kadıköy, KADIKÖY GÖZTEPE RIHTIM 30,1
  • 2014'de yüzde 20 daha azmış bu dönemler. O zaman dayandıysak yine dayanırız. Ama kuraklık ocak-subata kadar sürerse kesintiler başlar.

Nufus farki ve sehir yapilanmasi goz onune alinirsa suan durum daha da vahim olarak degerlendirilebilir. resmi kayitlara gore artis 2.5 milyon gibi gorunuyor ama gercek bunum cok daha uzerinde. Maalesef aci ama gercek bu.

• Gfs yeteri kadar serin hava sunmuyor, yine sıcak hava var bunu beğenmedim.

Ecwmf daha iyi serin hava vermiş