Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu kış güzel sistem gelir gelmesine de gelene gelen modeller psikolojimizi bozabilir ki bozmaya başladı bile ben Ocak boş geçmez diyorum hala ikinci yarı major sistem beklentim sürüyor Cold.EFso hocam sizinle şu konuda ters düşüyorum hafif bir sistem şart değil öncesinde ayaz yerine lodos ve yağışlı dönem bile geçirsek gelecek olan sisteme bir etki etmez diyorum..

Mutlak şart değil ama genellikle ihtiyaç ( bence )

Ayaz ve don görmeden 15-20 cm örtü zor bu coğrafyada

Anca zayıf kar alırsın , rakım sistemi

İşte bu gelen sistem tam olarak o zaten

Eğer ayaz don almış , soğuma zaafiyeti yaşamamış olsak -13’ler dalardı

Ne oluyor da içeri giremiyor asılı kalıyor soğuk? Azorun daha ne yapması gerek epey yukarı çıkıyor buna rağmen inemiyor

Benim tek bulduğum cevap bu maalesef

• Sisteme günler önce -9/-11 hedef koyarken ne kadar da haklıymışım , inşaallah en azından -10 girer de örtü görürüz

Şu diyagram İçin yaklaşan kış koşulları dedim bir arkadaş hani kış diyor şurdan 3-5 cm örtü ve don çıkar İstanbul yükseklere :))

Peşindeki Olası büyük sistem ihtimali için de fikir alışverişi dedim , ne deseydim Mahmut mu deseydim :))

Tarih kafamda netleşti gibi ama şimdilik girmeyelim ama bana göre uzak değil , gerçi bilenler bilir yazmıştım bişeyler dönemle ilgili

• Benim aslında bir cevabım daha var kardeşim.Senin tabirinle “ecek” “acak” lar havada uçuşuyor.Diyagramlardan fikir almak yerine diyagramlara tapmak nedir.Bunları gördükçe o yüzden temkin diyorum,Dikkat diyorum.İnan benim gücüme gidiyor.La bi nasip de,inşallah de hadi ona inanmıyorsun temenni de,olabilir de,olasılık de.Yok arkadaş

• Benim aslında bir cevabım daha var kardeşim.Senin tabirinle “ecek” “acak” lar havada uçuşuyor.Diyagramlardan fikir almak yerine diyagramlara tapmak nedir.Bunları gördükçe o yüzden temkin diyorum,Dikkat diyorum.İnan benim gücüme gidiyor.La bi nasip de,inşallah de hadi ona inanmıyorsun temenni de,olabilir de,olasılık de.Yok arkadaş

Ben ara sıra tahmini yazarken okuldan alışkanlık olsa gerek "-ecek/-acak" kullanıyorum. Beni biraz tanıyanlar bilir nasıl tahmin yaptığımı, tanımayanlar da tepki gösteriyor haklı olarak.

İmza kaşe mühür hocam

• Geçenlerde buraya yazdım mı hatırlamıyorum. Abli bir sistem beklentim yoktu ilk aşamada dek sistemi olurdu olursa ama şimdi o da doğudan kaçacak gibi duruyor görüntü diyagramalarada yansıyor haliyle. Ocak ayı içerisinde mutlaka ciddi bir sistem var ancak bu değilmiş demek ki hala vade çok uzun ama bu tarz sistemler sıkıntılıdır düzelmesi zor gibi bana kalırsa en kötü kıyılara vurkaç tarzında bir sistem olabilir. Gelelim bu sistem ihtimalinin sonraki aşamasına. Isınmanın etkilerini atmosferde görmeye başlıyoruz ancak ısınmadan sonra zonal rüzgarlar hızla toparladığı mjoda 3 4 5 ihtimali(gfs bu yönde harika bir mjo döngüsü çizerken ecmwfde kafalar karışık gibi duruyor.) Ocak ayının 15inden sonra güçlü sistem beklentimizi karşılıyor. Tam okuyamadım ancak Cold.EFso hocamda ciddi bir sistem bekliyor ve bu 10 ocak civarındaki sistem değil de 15 ocak sonrası gibi. Görüldüğü üzere modellerde de azor yükselerek gronlanda da çıkıyor ancak bu çıkış uzun süreli kalmayıp kutupdan ciddi bir soğuk koparıp orta avrupa üzerinden ülkemize sürüklüyor. Eğer ciddi bir sistem gelecekse azorun kısa süreli gronlanda çıkış daha sonra hızla gronlandı ablerin sardığı ve azorun yavaş yavaş avrupaya doğru ilerlemesi iyi bir senaryo olacaktır. Gece gfssi buna güzel bir örnek oldu. 10 11 ocak içinse güncellemeleri takip edip en iyi nasıl gelirse öyle gelmesini beklemekten başka çaremiz yok.

Emek verip uzunca bir yorum yazmışsın hocam cevap vermesem olmaz

Yani mutlaka güçlü bir sistem almalıyız cümlenizi onaylayan bir veri yok teknik olarak

Mutlaka güçlü bir sistem istiyoruz

Ve bu mümkün

Mjo’ya göre ise muhteşem bir sistem ( bana göre ) görünmüyor , sistem vaadi var ama gücünü ordan bulmak mümkün değil ayrıca Mjo’nun hareketlerine göre güçlü sistem almamız gereken dönemde ise sistem bile alamadık , yani o veriler şu anda büyük oranda çöp benim için ( rüzgarlara hep bakıyorum orda fena değiliz tabi , bir de Azorun uzun süre diri kalma belirtileri var ama hepsi değişken veriler takip gerekiyor )

Peki neye dayanarak büyük sistem bekliyorum?

Tecrübe ve his diyelim hocam , yine HİSSO :))

Veriler orta veya bir tık soğuk vaat ederken ben anormal gittiğimiz şu yılda yeni yeni uyanacak kutbi yüksekler ve Azor işbirliği ve ( ara ara sinyal yakan Sibirya ) desteğinde kışın ikinci yarısında daha fazla soğuk sektörde kalacağımızı, bu 3 haftayı bulan sakin havaların acısını çıkaracağımızı ve adım adım bunun güçlenme ihtimali olduğunu düşünüyorum , 10 Ocak soğumasını altyapı İçin önemsedim ve aynı noktadayım , o altyapı geciktikçe işimiz zorlaşacaktı ve şu ana kadar onu yaşadık zaten

• Ben ECM’den soğuma olarak da yağış olarak da kar örtüsü olarak da alacağımı aldım , daha epey değişecek maalesef ama ilk sistem için hedefim budur , rakımı yüksek konumumda 5 cm kar örtüsü alırsam ve ayazda yer seviyesi -3 görürsem maksat hasıl olmuş ve baba sistem için ortam sağlanmış olur , sonra biraz üşümece ve bekleyip üstüne balyoz arayışı

Bu sezon balyoz imkansız diyenler bile onu kovalayacak kıvama geldiler gıdım gıdım, işte atmosfer böyle bir şey :hfyeni (18):

• Ben ECM’den soğuma olarak da yağış olarak da kar örtüsü olarak da alacağımı aldım , daha epey değişecek maalesef ama ilk sistem için hedefim budur , rakımı yüksek konumumda 5 cm kar örtüsü alırsam ve ayazda yer seviyesi -3 görürsem maksat hasıl olmuş ve baba sistem için ortam sağlanmış olur , sonra biraz üşümece ve bekleyip üstüne balyoz arayışı

Bu sezon balyoz imkansız diyenler bile onu kovalayacak kıvama geldiler gıdım gıdım, işte atmosfer böyle bir şey :hfyeni (18):

şu morluğu biraz daha istanbul anadolu yakasına kaydıra bilsek :) uzays3271653126

• Şu görüntünün şakası olmaz

Günlerce haftalarca şu görüntüler bu sene mümkün dedik , model gösterince normal geliyor en çok itiraz edenlere bile :))

Şu tarihte yer seviyesinde epey soğuk olacağız ve artık S-400’ler devrede değil haliyle , yani soğuk soğuğu para parayı çeker tezi iş görebilir burda, çekerse acayip bir sistem olur , Azor Fransa’dan yukarı dalabilse -18’ler akar üstümüze

• Cold.EFso , Adım gibi biliyordum diğer modellere bu sabah baktıktan sonra ECM kesin soğuk çıktı verip yüzleri güldürecek :D Yaa hiç değişmedi şu gelenek nedense. GFS ilk gösteren olur sonra bozar ardından ECM yüzleri güldürür birden sonrasında bebek adımları ile bozmaya başlar ve en son ortada buluşurlar. Hiç yoktan zaman yaklaşırken tepe noktası gördük. Hiçbir bilimsel tarafı yok ama genelde ikisinin ortalamasını alıyorum ve yaklaşık olarak doğru çıkıyor. Gelelecek sistem -8 sanki İstanbul için. Sinerji bakalım nereye kadar çıkaracak?. Şuan GFS'nin ısrar ettiği gibi -6,-7 ler de değil ama.

• Cold.EFso , Adım gibi biliyordum diğer modellere bu sabah baktıktan sonra ECM kesin soğuk çıktı verip yüzleri güldürecek :D Yaa hiç değişmedi şu gelenek nedense. GFS ilk gösteren olur sonra bozar ardından ECM yüzleri güldürür birden sonrasında bebek adımları ile bozmaya başlar ve en son ortada buluşurlar. Hiç yoktan zaman yaklaşırken tepe noktası gördük. Hiçbir bilimsel tarafı yok ama genelde ikisinin ortalamasını alıyorum ve yaklaşık olarak doğru çıkıyor. Gelelecek sistem -8 sanki İstanbul için. Sinerji bakalım nereye kadar çıkaracak?. Şuan GFS'nin ısrar ettiği gibi -6,-7 ler de değil ama.

Giüzel yorum teşekkürler ama -8 biraz zayıf olur , gerçi 500 güçlüyken de yeter kar için , ama ben -10 -11 civarı bekliyorum ilk sistemde

• Şu görüntünün şakası olmaz

Günlerce haftalarca şu görüntüler bu sene mümkün dedik , model gösterince normal geliyor en çok itiraz edenlere bile :))

Şu tarihte yer seviyesinde epey soğuk olacağız ve artık S-400’ler devrede değil haliyle , yani soğuk soğuğu para parayı çeker tezi iş görebilir burda, çekerse acayip bir sistem olur , Azor Fransa’dan yukarı dalabilse -18’ler akar üstümüze

Usta geçen de bahsi geçmişti.O ara GFS -20 leri indirmesine rağmen ECMWF yi niye daha çok beğendiğimizi dile getirmiştik. Azor adaları Alçak Basınç tarafından resmen istila ediliyor.Arı kovanına çomak sokmak gibi:))Azor bence buna çok kızar:))

• Gönlümden -10 geçiyor tabii :) 1 gün boyunca -10 yaşasak tadından yenmez ilk sistem için. Nerelerden getirdiniz bu sistemi. Şuan bile gönülden sizi kutlamak isterim :hfyeni (25): gerçek tahmincilik budur. Üstünde çok mesaj var bir çok takipçi unutmuştur. O zaman Atlantikte alçak basınçlar çift kale maç yapıyor. Azor pide festivali veriyor hatta Azoru bir ara bulamadığımda oldu modellerde. Boydan boya heryer alçak basınçtı. Soğuk hava depomuz defrost modundaydı. Mumla soğukları arıyorduk.

• Zonal rüzgarlarda dalgalı seyir var. Ay ortası gibi yine rüzgarda yavaşlama trendi olabilir. Sayısal modeller uzun vade de kutupta bölünme senaryoları göstermeye başladı. Normaldir. Yorumlarınızı merak ediyorum.

• Zonal rüzgarlarda dalgalı seyir var. Ay ortası gibi yine rüzgarda yavaşlama trendi olabilir. Sayısal modeller uzun vade de kutupta bölünme senaryoları göstermeye başladı. Normaldir. Yorumlarınızı merak ediyorum.

Dalgalı zonal karakter (tepe bölge ) daha iyi

Beklentime uygun, vorteks ise acayip öngörülmez , tam karambol ve en sevdiğim ortam

Ull’li ani beliren sistemler dönemi başlar 20 Ocaktan itibaren

• Gördüğün Her sakallıya hacı dede , her Grönland yükseğine omega blocking denmez agaaaa , onlar hep Avrupa ezberi 😆

Fransa’ya YB yerleşse güzel olur demiştim model sayfasında , Ens’de bu seçenek masada , bu durumda Her türlü cezbedici atak an meselesi olur (güncellemeyi yorumladım , OLASILIK ifade ettim )

• Son 6-7 saattir işi gücü salverdim

Önümüzdeki 2-3 ay İçin yoğun bir veri analizi çalışması ve harmanlama yaptım

Epey garip izdüşümler yakaladım

Çelişkili veriler olsa da mantıklı giden bir çerçeve görüntüsü de ihmal edilemez görünüyor

Kafam biraz yoruldu ama epey iyi geldi bu çalışma Çünkü taşlar benim için yerine oturdu

Her türlü (ayrıntı içermeyen )soruya bugün açığım uzun vade için , atmosferi hakkıyla seven tüm dostlara selamlar sevgiler