Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Vortekste beklediğim yarılma her güncelleme ilmek ilmek işleniyor , Rossby dalgaları mı dediniz ahahaha :))

31’i gibi morluklar iyice Avrasya’ya gelmiş olur , işte o zaman bam bam bam

• Yüksek fazla yaklaşmasa ve izobarlar düzelse müthiş dek yapar İstanbul'a. 500'de -43-44 var

Çok güzel haber , vorteks 850 darbe almasından daha önemlisi 500 bölgesinden -43’lerin kopabilmesi

Yani TPV’ye sadece 850 ile bakmamak lazım

Zor ve daha önemli olan 500’de weakletip buralara parça kopartmak

• Çok güzel haber , vorteks 850 darbe almasından daha önemlisi 500 bölgesinden -43’lerin kopabilmesi

Yani TPV’ye sadece 850 ile bakmamak lazım

Zor ve daha önemli olan 500’de weakletip buralara parça kopartmak

Kar yağışını 850hPa'dan ibaret sananlar utansın başkan. Bir de kutupta çok soğuk birikememiş öyle diyorlar. Ayrıca tropiklerdeki rüzgarların etkisi olarak GWO nötre dönüp tekrardan pozitife çıkacak gibi. GLAAM da aynı şekilde Ocak başında nötre dönüp sonrasında pozitife çıkacak gibi. Var bir şeyler, hayırlısı olsun. Takibe devam...

• İzmir için soğuk sorun olmuyor bizim sorunumuz her sistemde yağış oluyor kuzeyimizde deniz yok bir kere deniz etkisi icin ege denizinin calismasi şart bu da ancak karayel olursa gerçekleşiyor çoğunlukla bu coğrafya sıcak cephe ile birseyler yakalıyor çok cok nadirde olsa balkanlardan gelen soğuk havalarda siklon konumuna göre kar alabiliyor onun içinde sistemin Avrupa dan batı odaklı gelmesi gerekiyor böyle olunca da ülke sistemi değil de Trakya ve kıyı ege sistemi oluyor uzun lafın kısası umarım bu yıl güzel örtülük bir kar yakalarız İzmir halkının buna çok ihtiyacı var artık hayalden kar görmeye başladık Cold.EFso hocam emeklerine sağlık şimdiden..

• Vortekste beklediğim yarılma her güncelleme ilmek ilmek işleniyor , Rossby dalgaları mı dediniz ahahaha :))

31’i gibi morluklar iyice Avrasya’ya gelmiş olur , işte o zaman bam bam bam

Model 28’ini gösterirken 31’i hakkındaki yorumum ve modelin derin itaati :hfyeni (18):

2-3 güncelleme sonrasını asıl merak ediyorum

Palanci young star Siberia full termik loading

• Cold efso hocam ,gfs ve ecmwf 144. Saatleri hangisi daha olası sizce ,çok fark var ..birdahaki hafta sonu düzce 500 rakımda olacağım nasipse kar görebilirmiyim

Hocam ikisinin ortası gibi gelir sanıyorum

Yağış ve soğuma gelir ama 144 vadede iki ana modelin bu kadar farklılaşması can sıkıcı

Eğer Düzce bu güne kadar sis pus enverziyon ayaz ve don gördüyse zaafiyet kırılmış ve kar görme potansiyeli oluşmuş diye değerlendiririm

Siklon bize ne kadar etki edecek görmek lazım

Bazı senaryolarda muhteşem oluşumlar var

Onlar zor olsa da ona yakın bir şey olabilir ( olasılık )

Biz de İstanbul için bu gece ve yarın ayaz ve don umut ediyoruz

Mert_35 İzmir için de don riski var ( bana göre riziko değil şart kar için altyapı )

O yüzden İzmir ilk kKy gördüğü , don da ayaz da mümkün olduğu İçin 15-20 gün içinde kar mümkün dedim , modele robot olmamazı isteyenler yorumumuza kahkaha basabilir :)) ama biz belli bir tecrübe ve bilgi ile mevcut verileri harmanlayıp bir şeyler diyoruz

Dün istanbulda kar beklentimi en az bir kaç nokta İçin yazdım ( ihtimal ) bu sabah konumumda serpti , Bağcılar da yağmış , Ümraniye’de sıfır yağış denilen öğlen vakti yağdı

Yani hamdolsun yine kar koşulları oluşur beklentimiz öyle yada böyle isabet etti

Şimdi bu gidişatta 25-27 dönemi kar yapacak güçte sistem umarım ( iç ve Yüksekler ) sonra fazla uzamadan daha sert soğuma umarım asıl baba sistem loading için

Biraz ( 8-10 gün ) gecikmeli de olsa sezon beklentilerime yakın bir gidişat var

Düzce diz boyu kar alır bu kış bana göre

En az 1 Sibirya sistemi beklentimi de ifade etmiştim

• Kar yağışını 850hPa'dan ibaret sananlar utansın başkan. Bir de kutupta çok soğuk birikememiş öyle diyorlar. Ayrıca tropiklerdeki rüzgarların etkisi olarak GWO nötre dönüp tekrardan pozitife çıkacak gibi. GLAAM da aynı şekilde Ocak başında nötre dönüp sonrasında pozitife çıkacak gibi. Var bir şeyler, hayırlısı olsun. Takibe devam...

Yeri gelmişken Global Atmosferik Angular Momentum için ufak bir açıklama yazalım , bu ölçüt çok fazla duyulmasa da çok önemli bir atmosferik denge unsuru . Atmosferin dünyanın dönüşüne göre ne kadar hızlı döndüğünü gösteren bir ölçü /endeks’tir

GLAAM’ın negatif olduğu durumlarda gözbebeğimiz Atmosfer dünyanın dönüş hızına göre daha yavaş hareket edeceği için jet akımlarının ( orta enlemlerde ) Yüksek amplikasyonlar üretmesi sonucunu doğurur ki;

Mevzu zaten Jetler olunca da aşağı yukarı bir çok Geopotansiyel indirgeme formasyonu bu değişimden etkilenecektir , yani takibi önemli bir parametre

• Enverziyon risk haritası da yüksek basınç etkisiyle ülkemizde ( daha soğuklar çok da uzaklaşmadan ) sis pus ayaz ve don ihtimalini hatırlatmış önümüzdeki 2 gün İçin

Bakalım ne kadar isabet edecek

• İzmir için soğuk sorun olmuyor bizim sorunumuz her sistemde yağış oluyor kuzeyimizde deniz yok bir kere deniz etkisi icin ege denizinin calismasi şart bu da ancak karayel olursa gerçekleşiyor çoğunlukla bu coğrafya sıcak cephe ile birseyler yakalıyor çok cok nadirde olsa balkanlardan gelen soğuk havalarda siklon konumuna göre kar alabiliyor onun içinde sistemin Avrupa dan batı odaklı gelmesi gerekiyor böyle olunca da ülke sistemi değil de Trakya ve kıyı ege sistemi oluyor uzun lafın kısası umarım bu yıl güzel örtülük bir kar yakalarız İzmir halkının buna çok ihtiyacı var artık hayalden kar görmeye başladık Cold.EFso hocam emeklerine sağlık şimdiden..

Hava camiasında çoğu kişinin hatta dışarıdan çoğu insanın sıcak olduğu, soğuk alamadığı için kar göremediğini sandığı ama aslında her yer gömülürken (bazı sistemlerde Yunan adaları ve Atina bile dahil buna) kendisi kemiklere işleyen tertemiz kuru soğuğu, ayazı yiyen şehirdir İzmir. O soğuk ile yağış çakışsa kar görmesi kaçınılmazdır ama coğrafi şekil itibariyle bu çakışma nadiren olur. Bu durumda nadiren kurtarıcısı bu ayazın üstüne gelen sıcak cephedir onun dışında Balkanlar'dan inen sert yer soğuğuyla çakışıp Güney Ege'den (Aydın-Girit arası bir yerden) kuzeydoğuya hareket yapan siklon İzmir için neredeyse tek kar modelidir. İnşallah bu sene nasip olur.

Bu sene İzmir'im adına ben de çok umutluyum nedenlerini bölge başlığında sıralamıştım çoğu İzmir efsanesinin El Nino senesinde yaşanması, denizlerin sıcak olması (soğuk salınımlarda siklon ve cephe oluşumunu kolaylaştırabilir), istatistiksel olarak kar alma periyodunun aşılması İzmir için umudumu arttırıyor. Kasım'da da tam İzmir'e yarayan sinoptiğin geldiğini gördük. Merkeze 5 derecede graupel, kky bırakan 26 Kasım sistemi belki de Ocak ortasında gelse merkez gökgürültülü DEK bantlarıyla örtü çekecekti. Bu kış İzmir'e yarayan sinoptik gelme ihtimalini 2017'den sonra hiç olmadığı kadar yüksek görüyorum.

• Model 28’ini gösterirken 31’i hakkındaki yorumum ve modelin derin itaati :hfyeni (18):

2-3 güncelleme sonrasını asıl merak ediyorum

Palanci young star Siberia full termik loading

Bir prof oluyorum, bir young star, bir ronaldo :hfyeni (18): Hangisi olduğumu ben bile bilmiyorum 1/kahkahas23s1

Başkan FTSH(Full Thermic Siberian High) ve uygun PH(Polar High) ile birlikte sağlam bir sistem alabiliriz. Bunun nasıl olabileceğini açıklamıştım. Bakalım süreç düşündüğümüz gibi ilerleyecek mi?

Uzun uzun yazmak zor oluyor. Sık sık kullandığımız kelimeleri kısaltmak lazım.

• Yeri gelmişken Global Atmosferik Angular Momentum için ufak bir açıklama yazalım , bu ölçüt çok fazla duyulmasa da çok önemli bir atmosferik denge unsuru . Atmosferin dünyanın dönüşüne göre ne kadar hızlı döndüğünü gösteren bir ölçü /endeks’tir

GLAAM’ın negatif olduğu durumlarda gözbebeğimiz Atmosfer dünyanın dönüş hızına göre daha yavaş hareket edeceği için jet akımlarının ( orta enlemlerde ) Yüksek amplikasyonlar üretmesi sonucunu doğurur ki;

Mevzu zaten Jetler olunca da aşağı yukarı bir çok Geopotansiyel indirgeme formasyonu bu değişimden etkilenecektir , yani takibi önemli bir parametre

Eline sağlık hocam. Bu AAM, GWO, MT mevzularına forumda bizden başka giren yok sanırsam. Ama bunlar çok önemliler ve incelenmesi gereken şeyler. Zaten jetler hakkında bir şey demiyorum bile çünkü sürekli jetlerle ilgili konuşuyoruz.

• Bir prof oluyorum, bir young star, bir ronaldo :hfyeni (18): Hangisi olduğumu ben bile bilmiyorum 1/kahkahas23s1

Başkan FTSH(Full Thermic Siberian High) ve uygun PH(Polar High) ile birlikte sağlam bir sistem alabiliriz. Bunun nasıl olabileceğini açıklamıştım. Bakalım süreç düşündüğümüz gibi ilerleyecek mi?

Uzun uzun yazmak zor oluyor. Sık sık kullandığımız kelimeleri kısaltmak lazım.

Aman dikkat edelim kardeşim

Hem nazar değmesin

Hem haset tipler uğraşmasın

Hem de nefsimizi şımartmayalım

Atmosfer Allah’ın atmosferi ve gaybı sadece O bilir

Bizimki acizane tahmin , tutar tutmaz nasip

Bakın bu aşağıdaki görsel Ataşehire yağan kardır

Hem de ikindi vakti

Hani sabah yağış kesecekti ya😆

Çok şükür modelleri ilah olarak görmedik

Kar mümkün dedik

Ve en olmadık beklenmedik saatte yağdı

Kimseden tık gelmez ( çünkü sözün bittiği yer)

Ama az yağmışmış, kimse çok yağacak demedi zaten , ama kesin yağmaz diyen modeller ve robotlar oldu

Cehalet ve karamsarlıkla mücadele sonsuza dek sürecek , en azından niyetimiz bu

Modele , simülasyona yapay zekaya % 100 teslim olmak en büyük cehalettir . By Cold Efso

• Faz 8’e geçmememiz , merkezde takılmamız, yada teğet geçip hemen uzaklaşmamız mevcut patterne , Avrasya’ya doğru yavaş yavaş toparlanan ( ve toparlanması gereken ) PV karakteri için ve en önemlisi Jet’lerin Atlantik’te Nao’ya lehte katkı verebilmesi için oldukça önem arz etmektedir

O açıdan bu istikrarı korumak gerekecek 2-3 gün , ilgilisine duyurulur ( bu yoğun emek gerektiren analiz ve çalışma tarzı sadece Hava FORUM’da bulunmaktadır )

• Cold efso ! Bu el Nino senesinde ve 2022 de patlayan volkan sonrası su buharı oranı ciddi oranda atmosfere enjekte oldu buda uzmanların görüşü kütrsel sıcağlıgı 0.5 derece kadar arttırdıgı konusu

Bulgular patlamanın ardından en az 55 milyon ton su buharının stratosfere gönderildiğini gösterdi. Uzmanlar bunun, ozon tabakasının geçici olarak daha fazla incelmesine yol açtığını söyledi.

Su buharı, karbondioksit gibi dünya yüzeyindeki ısıyı emiyor ve tekrar yayıyor. Yani büyük miktardaki su buharı, gaz dağılana kadar küresel ısınmayı birkaç yıl artırabilir. Ancak Dünya yüzeyinin tam olarak ne kadar ısınacağı bilinmiyor

Show siz tahmin dışında küresel ısınma konusuna epey belki de daha çok zaman harcıyorsunuz , ne güzel

Ben de konuyu araştırıyorum ama konunun uzmanı bilim insanlarının bile teşhis koyamadığı bu mevzuya benim üstünkörü bilgi sahibi olmak dışında yoğun mesai harcama şansım yok , uzun vade tahmin meşgalesi bile beni yeterince yoruyor

Hakim olmadığım bir konu hakkında ahkam kesemem

Türkiye’de Long Range Forecasting konusunda veri analizi yorum alanında her türlü akademisyeni ile oturur konuşur tartışırım ama bu gibi çok netameli ve küresel bir konuda hududumu bilip üniversitelerin iş yapmasını beklerim ( çünkü elimizdeki veriler kısıtlı ve yorumlar afaki olur )

Elbette fikrim var ama önce duruşumu ortaya koyayım, bu konuda teorilerin pratikte çok da tutmayacağını , emilim , rüzgar , yayılım , üst seviyeden aşağı yönlü yada ters yönlü akımda Hadley Cell etkisiyle oluşacak reversal hareketlenmenin vb başka nedenlerle belki de sanıldığından az etki yapma ihtimali var olduğunu düşünüyorum, o yüzden kaos teorisi bana göre tutmaz bu konuda ( ama dediğim gibi mevzu beni aşar fikrimi söyledim )

Ama şu görüşü tekrar edeyim

Atmosfer çok büyük bir gizem

İnsanoğlu daha % 30’unu bile çözemedi

Sadece bazı teorilerle çözülmüş var sayılıyor

Bu varsayım bilimin vardığı son nokta değildir

Hala Sibirya termiğinin esrarını çözemedi insanlık

Mevcut verileri modelleri mutlak hakikat saymak bilimin önündeki en büyük engeldir

O yüzden tek istediğimiz Sorgulayanlara kimse gölge olmasın başka ihsan istemez