Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
    • Offizieller Beitrag

Ne ürkütücü aslında, bakın sadece tek bir veriden yola çıkarak İstanbul için tehditin ne kadar açık olduğu ortada.. 1999 Gölcük depreminde, depremin episentrından 100-120 km mesafedeki avcılarda binalar yıkıldı ve ölen vatandaşlarımız oldu. MTA göre yapılan haritada Adalar segmenti 20-25km, kumburgaz segmenti ise 15-20 km güneyden geçiyor. Varın siz gerisini düşünün..

• Ne ürkütücü aslında, bakın sadece tek bir veriden yola çıkarak İstanbul için tehditin ne kadar açık olduğu ortada.. 1999 Gölcük depreminde, depremin episentrından 100-120 km mesafedeki avcılarda binalar yıkıldı ve ölen vatandaşlarımız oldu. MTA göre yapılan haritada Adalar segmenti 20-25km, kumburgaz segmenti ise 15-20 km güneyden geçiyor. Varın siz gerisini düşünün..

Cenk Hoca 99'da tüm İstanbul'un 0.1 g ivmeyle etkilendiğini söylüyor. Avcılar'da niye fazla yıkım oldu hocam?

• Offizieller Beitrag

Cenk Hoca 99'da tüm İstanbul'un 0.1 g ivmeyle etkilendiğini söylüyor. Avcılar'da niye fazla yıkım oldu hocam?

zemin hocam bide yanlış hatırlamıyorsam 2 deprem dalgasının kesişerek vurduğu yer avcılar. 0.1 g yi genel demiştir, yıkım olması için 0.3 g yi geçmiş olması lazım..

• Saat 03:28'de ufak bir sallantı hissettim ve direkt saate bakıp not aldım acaba doğru mu hissettim diye. Sonra kendimi doğrulamak için Kandilli Rasathanesi internet sitesine girdim ve saat 03:28'de 3.8 km derinlikte 2.4 büyüklüğünde merkez üssü oturduğum konuma 18.5 km olan bir deprem olduğunu gördüm. Bu kadar küçük bir depremi hissetmem normal mi ? Daha öncede yanılmıyorsam 2.2-2.7 büyüklükleri arasında hissettiğim depremler olmuştu. Sismograf gibi adamım valla 😄

• Saat 03:28'de ufak bir sallantı hissettim ve direkt saate bakıp not aldım acaba doğru mu hissettim diye. Sonra kendimi doğrulamak için Kandilli Rasathanesi internet sitesine girdim ve saat 03:28'de 3.8 km derinlikte 2.4 büyüklüğünde merkez üssü oturduğum konuma 18.5 km olan bir deprem olduğunu gördüm. Bu kadar küçük bir depremi hissetmem normal mi ? Daha öncede yanılmıyorsam 2.2-2.7 büyüklükleri arasında hissettiğim depremler olmuştu. Sismograf gibi adamım valla 😄

Günaydın,

Bunu hissetmenizin en büyük sebebi, birincisi zemin, 2.si binanızın yapısı, 3.sü gecenin sessizliği. Ancak yinede binanızı kontrol ettirmeniz de fayda var.

• 99 Gölcük depreminin aşağı yukarı 30.saniyesinde merkez üssü Avcılar çıkları olan ayrı bir depremin (4.1) tetiklenmesiyle Avcılar da yıkım oldu.

Gölcük ten yayılan sismik dalgaların üstüne 4.1 lik depremin eklenmesiyle etkisi daha da büyüdü.

• Arkadaşlar mesela İstanbul’da bir deprem başladı diyelim o anda yavaş yavaş sallanıyoruz ya önce hızlanmadan önce o depremin büyük deprem olduğunu anlayabilirmiyiz nasıl belirtiler olur 7 civarı bir depremin başlama anı ile 5-5.5 civarı depremin başlama arasındaki fark ilk 4-5 saniye o farkı farkedebilir miyiz

Mesela deprem sırasında İstanbul’da iken uzun uzun 25-30 sn ama tatlı tatlı sallıyorsa konumuma uzak ama biryerlerde 6.5-7 civarı bir deprem olduğunu anlayabiliyorum mesela örnek olarak İstanbul’u bu tarz sallayan 2020 Sisam depremi var ve 2014 Gökçe’ada depremi ve nispeten bunlardan biraz daha kuvettli sallayan Düzce 99 depremi var

Gölcük epicenter olarak ve büyüklük olarak İstanbul’a yakın olduğu için onu dahil etmedim

Biraz garip bir soru gibi gelebilir ama bu depremleri hissedenler ne demek istediğimi anlar diye düşünüyorum

• Arkadaşlar mesela İstanbul’da bir deprem başladı diyelim o anda yavaş yavaş sallanıyoruz ya önce hızlanmadan önce o depremin büyük deprem olduğunu anlayabilirmiyiz nasıl belirtiler olur 7 civarı bir depremin başlama anı ile 5-5.5 civarı depremin başlama arasındaki fark ilk 4-5 saniye o farkı farkedebilir miyiz

Mesela deprem sırasında İstanbul’da iken uzun uzun 25-30 sn ama tatlı tatlı sallıyorsa konumuma uzak ama biryerlerde 6.5-7 civarı bir deprem olduğunu anlayabiliyorum mesela örnek olarak İstanbul’u bu tarz sallayan 2020 Sisam depremi var ve 2014 Gökçe’ada depremi ve nispeten bunlardan biraz daha kuvettli sallayan Düzce 99 depremi var

Gölcük epicenter olarak ve büyüklük olarak İstanbul’a yakın olduğu için onu dahil etmedim

Biraz garip bir soru gibi gelebilir ama bu depremleri hissedenler ne demek istediğimi anlar diye düşünüyorum

Hocam bahsettiğiniz şey P ve S dalgası.

İlk kısa sarsıntı (P) ile ikinci ana sarsıntı (S) arasındaki süreden anlayabilirsiniz.

Lakin deprem anında ki panikten biraz zor

• Offizieller Beitrag

Arkadaşlar mesela İstanbul’da bir deprem başladı diyelim o anda yavaş yavaş sallanıyoruz ya önce hızlanmadan önce o depremin büyük deprem olduğunu anlayabilirmiyiz nasıl belirtiler olur 7 civarı bir depremin başlama anı ile 5-5.5 civarı depremin başlama arasındaki fark ilk 4-5 saniye o farkı farkedebilir miyiz

hocam merhaba, nacizhane birşeyler yazayım, öncelikle episentr a olan uzaklığınız zemininiz vs birden fazla parametre var. Büyük deprem yaşayanların tecrübelerine başvurabiliriz ama oda yukarıda saydığım parametreler doğrultusunda değişkenlik gösterecektir. Misal bende sizin gibi depremin olası büyüklüğünüde tahmin edecek ve nereden geldiğini anlayacak kadar yorum yapıyorum deprem sonrasında ve esnasında. Birden fazla test ettim kendimi. Ancak 17 ağustos depremini yaşamış birisi olarak büyük depremi hissetmek farklı. Örneğin 17 ağustosta ben bostancıda ikamet ediyordum deprem merkezine 70-80 km mesafedeydim gece olduğu için başını hatırlamıyorum ama uyandığımda çok sağlam sallanıyorduk ve uykum hafiftir ortalama deprem başladıktan 3-5. sn sonra uyandım, herkesin söylediği yerden sanki kaynama sesleri geliyor olmuştu. Ufak depremlerde bunu mesafeye bağlı olarakta duymayabiliriz. Lakin deprem merkezine yakınsanız s dalgasının varması uzun sürmez yani tahminen 6-10. snden itibaren çok güçlü sallanırsınız. Mesela diğer bir örnekte maraş depreminde hatayda bir deprem görüntüsü vardı deprem sallantısı zayıf başlıyor gibi görünse de deprem episentırı uzak olmadığı için kuvvetli sallanıyorlar ama ışık hüzmeleriyle beraber asıl sallantı başlıyor.. Orta büyüklükte ve uzak depremlerin sallantıları daha net anlaşılıyor. Ama emin ol9un büyük deprem ivmeli başlıyor..

• hocam merhaba, nacizhane birşeyler yazayım, öncelikle episentr a olan uzaklığınız zemininiz vs birden fazla parametre var. Büyük deprem yaşayanların tecrübelerine başvurabiliriz ama oda yukarıda saydığım parametreler doğrultusunda değişkenlik gösterecektir. Misal bende sizin gibi depremin olası büyüklüğünüde tahmin edecek ve nereden geldiğini anlayacak kadar yorum yapıyorum deprem sonrasında ve esnasında. Birden fazla test ettim kendimi. Ancak 17 ağustos depremini yaşamış birisi olarak büyük depremi hissetmek farklı. Örneğin 17 ağustosta ben bostancıda ikamet ediyordum deprem merkezine 70-80 km mesafedeydim gece olduğu için başını hatırlamıyorum ama uyandığımda çok sağlam sallanıyorduk ve uykum hafiftir ortalama deprem başladıktan 3-5. sn sonra uyandım, herkesin söylediği yerden sanki kaynama sesleri geliyor olmuştu. Ufak depremlerde bunu mesafeye bağlı olarakta duymayabiliriz. Lakin deprem merkezine yakınsanız s dalgasının varması uzun sürmez yani tahminen 6-10. snden itibaren çok güçlü sallanırsınız. Mesela diğer bir örnekte maraş depreminde hatayda bir deprem görüntüsü vardı deprem sallantısı zayıf başlıyor gibi görünse de deprem episentırı uzak olmadığı için kuvvetli sallanıyorlar ama ışık hüzmeleriyle beraber asıl sallantı başlıyor.. Orta büyüklükte ve uzak depremlerin sallantıları daha net anlaşılıyor. Ama emin ol9un büyük deprem ivmeli başlıyor..

Mesela hocam bir deprem hissettim atıyorum 5-6 sn sürdü binamın güney kuzey doğrultusunda sallandığını hissettim epicenter ve büyüklük belli olmadan depremin ana fayda değil tali fayda olduğunu anlıyorum çünkü ana fayda olsaydı doğu-batı istikametinde sallanırdım fayın kaf kuzeyi hem kaf güneyi doğu batı doğrultulu bir fay ama ana fayla aynı doğrultulu tali faylarda var tabi

• Offizieller Beitrag

Gokhanhocaoglu hocam tali fay ana fay ayrımı yapmak biraz zor açıkçası, orta büyüklükteki depremler ana faylar üzerinde de gerçekleşebilir. Toparlarsak 7 ve üzeri bir depremi sallantı başladığında bu sefer farklı diyerek anlayacaksınız. 99 depremini yaşadınız mı bilmiyorum ama ayakta bile duramıyorsunuz...

• Gokhanhocaoglu hocam tali fay ana fay ayrımı yapmak biraz zor açıkçası, orta büyüklükteki depremler ana faylar üzerinde de gerçekleşebilir. Toparlarsak 7 ve üzeri bir depremi sallantı başladığında bu sefer farklı diyerek anlayacaksınız. 99 depremini yaşadınız mı bilmiyorum ama ayakta bile duramıyorsunuz...

Küçüktüm hocam o zamanlar 99 depremini hatırlamıyorum 1.5 yaşında bebektim

• Offizieller Beitrag

Küçüktüm hocam o zamanlar 99 depremini hatırlamıyorum 1.5 yaşında bebektim

Maraş depremini yaşayanlar ve 17 ağustos depremini yaşayanlar ne demek istediğimi iyi bilir hocam, keşke hiç görmeyeceğiz yaşamayacağız diye söyleyebilsek, deprem kapımızda çok uzun zamanımız yok artık..

• Gokhanhocaoglu zemin, yapı, depremin seyrediş şekli vs birçok etken var. Ama 99 depreminde yaşadıklarımdan yola çıkarsak tahmihi zor bir vaka. Hafif başladı, bir anda çok şiddetlendi, sonra hafif, sonra ortalama ve son kez şiddetli bir sarsıntı daha. Benim hatırladığım buydu. 45 saniye 45 dakika gibi hissettiriyor. Sorudan çıkardığım niyetiniz ise "o süre ve şiddet esnasında bulunduğum yerden kaçabilir miyim acaba?" düşüncesi sanırım. Ama tavsiye etmem. Hele de apartman da oturuyor iseniz. Çünkü bir binanın ilk yıkılan yapıları merdivenler oluyor. Asma yapı olduğu için. O yüzden (demesi kolay tabi ) bulunduğunuz yerde korunaklı bir alan oluşturup cenin pozisyonu almak olacaktır.

• Code
    Tarih      Saat      Enlem(N)  Boylam(E) Derinlik(km)  MD   ML   Mw    Yer                                             Çözüm Niteliği
    ---------- --------  --------  -------   ----------    ------------    --------------                                  --------------
    2023.12.11 20:16:10  40.8482   28.8777       13.4      -.-  2.1  -.-   MARMARA DENIZI                                    İlksel
  • Code
    2023.12.13 21:48:16  40.4488   28.8752        2.2      -.-  1.5  -.-   GEMLIK KORFEZI (MARMARA DENIZI)                   İlksel
    2023.12.13 21:31:19  40.4055   28.8390        9.4      -.-  2.4  -.-   KUMYAKA-MUDANYA (BURSA)                           İlksel
    2023.12.13 21:14:35  40.4103   28.8418       11.2      -.-  2.4  -.-   KUMYAKA-MUDANYA (BURSA)                           İlksel
    2023.12.13 21:12:57  40.4068   28.8507       11.4      -.-  2.6  -.-   KUMYAKA-MUDANYA (BURSA)                           İlksel

• Dedim ve deprem oldu

Code
    2023.12.13 21:48:16  40.4488   28.8752        2.2      -.-  1.5  -.-   GEMLIK KORFEZI (MARMARA DENIZI)                   İlksel
    2023.12.13 21:31:19  40.4055   28.8390        9.4      -.-  2.4  -.-   KUMYAKA-MUDANYA (BURSA)                           İlksel
    2023.12.13 21:14:35  40.4103   28.8418       11.2      -.-  2.4  -.-   KUMYAKA-MUDANYA (BURSA)                           İlksel
    2023.12.13 21:12:57  40.4068   28.8507       11.4      -.-  2.6  -.-   KUMYAKA-MUDANYA (BURSA)                           İlksel