Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Adalar fayında oluyor mini depremler

Tuzla civarından başlayacak deniliyor kırılmaya fay için ve tam o noktalarda oluyor

Dikkatli takip edilmesi gerek

Marmara doğusu ve Silivri açıkları bu 2 lokasyonu dikkatli takip etmek gerek

• Hocam adalar fayı 1894 yılında kırıldı tekrarlama aralığı da 1000-2000 yıl arası o yüzden deprem adalar fayında değil 1509 yani doğu marmara segmenti ya da 1766-1 / 1766-2 / 1754 orta marmara segmentlerinde olacak

Olan depremlerde Doğu Marmara segmenti yakınlarında oluyor

Resim

• Offizieller Beitrag

tam deprem lokasyonlarina bakmadim, ozellikle fayin dogu ucundaysa yani 99 depreminin bittigi yerin hemen batisinda ise bu mikro depremlerin onemi olabilir, diger yandan yalova ara ara bu sekilde aktivite gosteriyor ve duruluyor, Genelde 1 adet 4.0 yakin deprem olursa sasirtmaz..

• tam deprem lokasyonlarina bakmadim, ozellikle fayin dogu ucundaysa yani 99 depreminin bittigi yerin hemen batisinda ise bu mikro depremlerin onemi olabilir, diger yandan yalova ara ara bu sekilde aktivite gosteriyor ve duruluyor, Genelde 1 adet 4.0 yakin deprem olursa sasirtmaz..

hocam yalova-adalar bölgesinde 5-6 tarzında depremler hiç yaşandı mı tarihte ?

• Offizieller Beitrag

hocam yalova-adalar bölgesinde 5-6 tarzında depremler hiç yaşandı mı tarihte ?

1894 ve 1963 depremleri var 1894 aletsel donemin gerisinde oldugu icin tam bilinmiyor ortaua atilan gorusler var 7 den kucuk 6.5 ten buyuk seklinde. 1963 ise cinarcik fayi uzerinde olan bir deprem oda yanlis hatirlamiyorsam 6.3 buyuklugundeydi

• Hocam sizi aktif görmüşken bir şeyler sormak istiyorum. Narsil

Adanada deprem bekleyende var beklemeyende siz ne düşünüyorsunuz bir de bahsedilen yer neresi onu anlayamadım.

Sivas gürunda tetiklenmiş depremler devam ediyor. Ayvalı fay zonu nasıl bir yapıda büyük deprem üretebilir mi?

• Narsil Hocam Yalova Tarafı Mikro Depremler Oluyor Hep 4.0 Da Hatırlıyorum Dediğiniz Doğru

Silivri Tarafında Depremcikler Oluyor Bazen Ama Benim Hep Dikkatimi Çekiyor Orta Kesimde B.Çekmece Tarafında Mikro Deprem Bile Olmuyor Olduysa da Görmedim

La Galibe İllallah

• Offizieller Beitrag

Hocam sizi aktif görmüşken bir şeyler sormak istiyorum. Narsil

Adanada deprem bekleyende var beklemeyende siz ne düşünüyorsunuz bir de bahsedilen yer neresi onu anlayamadım.

Sivas gürunda tetiklenmiş depremler devam ediyor. Ayvalı fay zonu nasıl bir yapıda büyük deprem üretebilir mi?

Merhaba ,yanlis anlamazsaniz ben yer bilimci degilim isin egitiminide almadim, ozellikle Ramazam hoca ve Cenk hocanin twitterda yorumlari var adana icin, Nacizhane yorumum su olabilir kibris fayi ve savrun fayi adanayi etkileyebilir ama bunlardan savrun fayinin yillik kayma hizi tarihsel depremselligi tam olarak bilinmemekte dolayisiyla deprem uretirmi demek icin fay uzerinde saha calismalarina ihtiyac var..Kibris fayi ise evet nu bolge Ramazan hocaninda belirttigi uzere sismik boslukta ve her an bir deprem uretebilir. Ozellikle pazarcik depreminin bu faya stres aktardigi columb grafikleriylede belli, hatta bu fayda olabilecek bir deprem bolge icin tsunami riskide barindiriyor..

Sivastaki fay icinde genel bir bilgim yok ama kayseri-sivas civarindaki faylar diri fay ama 7 ve uzeri deprem uretirmi soru isareti. ama bu tarz faylarda her zaman 6-6.5 buyuklugunde deprem riski vardir denilebilir..

• Offizieller Beitrag

Narsil Hocam Yalova Tarafı Mikro Depremler Oluyor Hep 4.0 Da Hatırlıyorum Dediğiniz Doğru

Silivri Tarafında Depremcikler Oluyor Bazen Ama Benim Hep Dikkatimi Çekiyor Orta Kesimde B.Çekmece Tarafında Mikro Deprem Bile Olmuyor Olduysa da Görmedim

burada deprem olmamasi segmentin davranisiyla ilgili olabilir. Sonuc olarak tekirdag aciklarinsan adalar-cinarcik aciklarina kadar olan bolgede sismik boslukta faylarimiz var.. Yalova taraflari oldugu gibi tekirdag sarkoy tarafida ara ara mikro depremler uretir hatta 5.0 a kadar gelebilir bu depremler marmara denizi icin olagan depremler..

• Merhaba ,yanlis anlamazsaniz ben yer bilimci degilim isin egitiminide almadim, ozellikle Ramazam hoca ve Cenk hocanin twitterda yorumlari var adana icin, Nacizhane yorumum su olabilir kibris fayi ve savrun fayi adanayi etkileyebilir ama bunlardan savrun fayinin yillik kayma hizi tarihsel depremselligi tam olarak bilinmemekte dolayisiyla deprem uretirmi demek icin fay uzerinde saha calismalarina ihtiyac var..Kibris fayi ise evet nu bolge Ramazan hocaninda belirttigi uzere sismik boslukta ve her an bir deprem uretebilir. Ozellikle pazarcik depreminin bu faya stres aktardigi columb grafikleriylede belli, hatta bu fayda olabilecek bir deprem bolge icin tsunami riskide barindiriyor..

Sivastaki fay icinde genel bir bilgim yok ama kayseri-sivas civarindaki faylar diri fay ama 7 ve uzeri deprem uretirmi soru isareti. ama bu tarz faylarda her zaman 6-6.5 buyuklugunde deprem riski vardir denilebilir..

hocam ben tamamen görüşünüzü merak ettiğim için sordum. Özellikle sivas için çok bir bilgi bulamamıştım. Teşekkürler