Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Nisan bahar gibi bahar olsun hocam, benim 8-9 Mart'ta bi alacağım var, aldım mı yallah şoför 8)

İnşallah hocam, en azından geçen seneden iyi bir kış olmasını istiyorum (yağan kar açısından bakarsak, genel olarak garanti en kötü kış oldu). Mart ilk yarısı 2022'yi hatırlatacak cinsten bir şeyler olsun sonra baharın gelmesini isterim. Ama bahardan sonrası sıkıntı olabilir. Seçimler geliyor.

• Abi ben şahsen sahiller adina umidim devam ediyor ince ortu olsa dahi.

• Sen varya az uyanık degilsin abi 😅

Tüm veriler böyle.

Benimde nalet huyum verilerle bir türlü arkadaş olamamak.

Ama nasıl olayım.

Açın bakın cfs V2 noaa verisine.

4 gün sonra gördüğümüz sinoptik desenin kopyala yapıştır hali.

E imansız, koskoca 31 günlük ay, hiç durmadan aynı sinoptik deseni mi tekrar edecek.

Sıcaklık anomalisine bakıyorum, doğu Karadeniz +4. Yani rekor anomali, neredeyse skala yetmiyor.

Yağışa bakıyorum, +2. Yani mevsim normalinin (Mart ayı yağış normali) üzerinde yağış bekliyor.

Arkadaşım, sen karadenizi tanıdığına emin misin, Mart gibi bir ay, rekor sıcak geçecek, aynı anda da normal üstü yağıs alacak.

Sen Rize'nin Giresun'un Mart ayı yağış normalini biliyor musun?

Vallahi adamı 40 gün döverler.

Yani veriler kendiyle çelişiyor.

O zaman, bende kendi tahminimde serbestim.

Yanlız, sahil konusunda ciddiyim, gelebilecek bir sistemde (8-9 Mart gibi bekliyorum yaklaşık olarak) en baba soğuk bence -7 olabilir. Böyle bir senede sahile kar vadetmek, duygularla oynamak olur

• 30 Mart doğum günüm atmosfer neredeyse 2 yılda bir doğum günü hediyesi verir bana ha bir kaç gün fark eder tabiki mart ayının başı sıcak veya ılık geçerse eyvah mart sonu büyük oranda kuvvetli don olabilir

• Devamının nasıl geleceğinin bir önemi yok. Şu desen, büyük sistem altyapısıdır. Bu sene bunu göremedik. Zannedildiğinin aksine, doğu ve orta Atlantik değil, batı Atlantik ve doğu Amerika sahilleri bizim sistemlerin kaderini belirler

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ-6,3
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ-2,5
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ-2,4
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ-2,2
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE-1,9
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE-1,8
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY-1,7
    Ordu, Korgan, KORGAN-0,7
    Ordu, Aybastı, AYBASTI-0,1
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK0,6
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM0,8
    Ordu, Kumru, KUMRU2,0
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ2,0
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI2,5
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ2,7
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY3,1
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA3,1
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ3,1
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR4,4
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ5,8
    Ordu, Fatsa, FATSA6,3
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ6,4
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER6,9
    Ordu, Ünye, ÜNYE7,0
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ7,3
    Ordu, Altınordu, ORDU7,9
  • Kutuptlar da soğuklar hala depolanmış bir şekilde bekliyor. Son ısınmayı ve darbeyi yemedi. Yiyince güney enlemlere soğuklar inecektir Tabi neresi orası ayrı. Eğer türkiye ise Çiftçiye ve ziraatciye ciddi manada zarar verebilir.

• 3-4 Mart dan sonra ao dada düşüş bekleniyor yani kutupta biriken soğuklar ao nun negatif nötr meyil etmesiyle alt enlemlere hareket edecektir.

Kuzey atlantiğin durumuna bakalım

Dün

Bugün

• modeller bir kaç güne değişik senaryolar deniyebilir. Bu süreç takip edilebilir diye düşünüyorum isteyen eder isteyen etmez sahiller için konuşmak gerekirse 5-7 mart arasında bir sistem görülebilir. Ardından Zonal rüzgarların dahada yavaşlaması ile beraber hapsettiği tüm soğukları alt enlemlere doğru itecektir.

• Eğer olurda ilk hafta ihtimal dahilinde olan sistemi alırsak, iç kesimler şovunu yapar konveksiyonel hareket avantajını kullanarak.

Martın en sevdiğim yanı da bu. Sıcaklık yeterli olursa sahillerde aynı.

Bir de, biz yaz sıcakları beklemiyor muyduk, nerden çıktı bu dalgalı seyir, iş aldık başımıza 1/kahkahas23s1