Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 0 rakım için bu kadar kötü olacağını beklemiyordum sabah saatlerinin yüksek rakımlara tırmandım kar gördüm ama evde oturup kar yağışını izlemek varken rakım yükselip kar yağışını izlemek eziyet gibi

Winter Has Come

• Şu saatlerden itibaren, Giresun merkez, saat 21 itibariyle Trabzon merkez ara ara aksiyon yâşayabilir. Kütle yakalayan yerler 2-3 cm örtü kapacaktır.

18-21 arası Giresun, 21-00 arası Trabzon da daha yoğun kütle oluşumu gözlenebilir.

Beklenti dahilinde bir süreç yaşadık, bir sonraki sistemde muhtemelen en az 20 cm örtü görebilir sahiller.

Hocam rüzgar tam olarak nedir eynesil görele açıklarında kütle oluşuyo denizin üstünde eriyor hiçbişey anlamadım ilk defa görüyorum

• Hocam rüzgar tam olarak nedir eynesil görele açıklarında kütle oluşuyo denizin üstünde eriyor hiçbişey anlamadım ilk defa görüyorum

Rüzgardan ziyade basıncın çok yükselmesi kütle gelişimini engelliyor. Yüksek basıncın tamamen devreye girmesiyle güney kolundan dolayı, kuzeydoğu ve kuzey yönlü gelişimler olacak. Giresun ve Trabzon buradan ekmek çıkarabilir. Hatta Trabzon geceyarısı beklenti üzerine geçebilir.

Yine de benimkisi sinekten yağ çıkarmak, kimse fazla ümitlenmesin, sonuçta çapı belli sistemin.

O son anlarda oluşup sistemin kaburgasını gıdıklayan AB'nin var ya, taaa :hfyeni (18):

• Rüzgardan ziyade basıncın çok yükselmesi kütle gelişimini engelliyor. Yüksek basıncın tamamen devreye girmesiyle güney kolundan dolayı, kuzeydoğu ve kuzey yönlü gelişimler olacak. Giresun ve Trabzon buradan ekmek çıkarabilir. Hatta Trabzon geceyarısı beklenti üzerine geçebilir.

Yine de benimkisi sinekten yağ çıkarmak, kimse fazla ümitlenmesin, sonuçta çapı belli sistemin.

O son anlarda oluşup sistemin kaburgasını gıdıklayan AB'nin var ya, taaa :hfyeni (18):

Tayfun senin oralarda durum nasıl baya birikmiştir heralde.

• DoquKaradeniz28 Hocam Senin ön gördüğün tarih de modeller başladı görmeye umarım sağlam bir sistem olur bu sene en azından bir tane baba sistem almamız lazım

Bu bile baba olabilirdi, batı kanattaki bir parazit herşeyi yerle yeksan etti, ancak torunu görebildik :hfyeni (18):

Değerli kardeşim bende bir insanım, yanılabilirim, fakat kendime has döngü ve desen hesaplarım var, %60 oranında başarılı oldu, bende üzerine koymaya çalışıyorum ama, atmosfer gerçekten muazzam.

Yani zor işimiz. Belirlediğim tarih yine aynı döngü hesabıyla bulunmuş bir tarih, ve yine sahillere kar yapma potansiyeli var diye düşünüyorum.

Olmazsa can sağlığı olsun, çünkü aynı metodoloji içerisinde Şubat ortası ve Mart ortası ve ya 20'leri civarı sistemler bekliyorum.

Mart ortası diye bahsettiğim dönemde 2022 Mart'a çok benzer desen oluşumu görebiliriz.

• Tayfun senin oralarda durum nasıl baya birikmiştir heralde.

Abi -6 dan sonra benim olay bitiyor biliyorsun. Yıldız saymaya devam :)

Dün ne attıysam o, 6-7 cm yağdı dün, bugün onunda çoğu eridi.

Derelide kar sınırı sabah 400 mt idi bugün 700 e yükseldi.

Biliyorsun sahilde ilk kar tanesi görüldüğü an, benim olay bitmiştir. Bazı istisnalar var tabi ama, genellikle sahille ben aynı anda kar alamıyoruz.

Bana sahilde kuvvetli yağmur yapan -4, -5 girişli cephe iş yapıyor