Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu tür durumlarda 10 yıllık "takip" tecrübeme dayanarak "genelde" ECMWF'nin kazandığını söyleyebilirim. Kaldı ki en başta MGM ve Meteoroloji Mühendisleri'nin ECMWF'yi baz almış olması resmiyette hepimize fikir vermiş olmalı. Sabah çıkacak olan ECMWF sonuçları büyük oranda sistemin gidişatı hakkında daha güvenilir bilgi verecektir. Burada kritik noktalar; Trabzon ve doğusuna yeterli soğuğun tam anlamıyla sokulabilme ihtimali ile sistemin biraz daha güneyli olmasıdır. Bunun haricinde çok büyük değişiklik olacağını beklemiyorum. Ki o küçük değişiklikler alacağımız karın kalitesini çok ciddi oranda belirleyeceğinden bölgemiz adına büyük değişiklik olarak da yorumlayabiliriz :D

• İcon kısa vade saatleri çözünürlüğü hiç karşılaştırmadım ama 13ü akşam gece 14 sabahına kadar d.karadeniz için yağış soğuma çakışıyor,sürprizlere açık hale bıraktı şimdide bi bakmışız sulu kar bi bakmışız denizden gelen seri akışı tutturursak sahil dibindeki 5-10 cm örtü bize takla attırır,

Bu sistem mi sistemcik mi yoksa sadece cik cik mi 14 ocak öğle saatinde tam derslik bir konu

• Soğuğun kökeni o kadar güçlü ki hani daha uzak olsa esintisi de iş yapardı serinlik olarak ,son veriler ışığında köken karşı kıyıya kadar güçlü soğuğumayı uzatıyor, 13 ocak akşamı ve 14 ocak sabahına akçaabat trabzon sahilinde 2-3 cm hatta soğuğun üstteki kökü çok etkili olduğu için 5-10 cm bile rahat olur , kademeli rakım arttıkça denize yakın yüksek tepeler çok güzel örtü alacak,ahanda noktayı koydum,en büyük umudum 13 ü akşam 14 sabahına kadar süreçteki soğuma ve yağışın çakışması bence göz ardı edilemez nimet , bi bakmışız sahilde 10 cm şaşırtmasın sizi ,rastgele heyecanla bekliyoruz

• Soğuğun kökeni o kadar güçlü ki hani daha uzak olsa esintisi de iş yapardı serinlik olarak ,son veriler ışığında köken karşı kıyıya kadar güçlü soğuğumayı uzatıyor, 13 ocak akşamı ve 14 ocak sabahına akçaabat trabzon sahilinde 2-3 cm hatta soğuğun üstteki kökü çok etkili olduğu için 5-10 cm bile rahat olur , kademeli rakım arttıkça denize yakın yüksek tepeler çok güzel örtü alacak,ahanda noktayı koydum,en büyük umudum 13 ü akşam 14 sabahına kadar süreçteki soğuma ve yağışın çakışması bence göz ardı edilemez nimet , bi bakmışız sahilde 10 cm şaşırtmasın sizi ,rastgele heyecanla bekliyoruz

Trabzon batısında 400m ve üstünde yağışın kara dönmesi 13ü sabahı olur diye düşünüyorum hocam sizce?

• Trabzon batısında 400m ve üstünde yağışın kara dönmesi 13ü sabahı olur diye düşünüyorum hocam sizce?

Sanmam öğleyi biraz geçer yerde tutmaya başlaması, o saate kadar kky -kar atar tutması öğleden sonrayı geçer,ama senden ricam anlık fotolarını bekliyoruz senin coğrafyan ayrı kader çok şanslı yerdesin sanıyorum Beşikdüzü mü demiştin

• Sanmam öğleyi biraz geçer yerde tutmaya başlaması, o saate kadar kky -kar atar tutması öğleden sonrayı geçer,ama senden ricam anlık fotolarını bekliyoruz senin coğrafyan ayrı kader çok şanslı yerdesin sanıyorum Beşikdüzü mü demiştin

Hayır hocam benim köy Çarşıbaşında. Teşekkür ederim cevabınız için