Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gem ve Ukmo modellerinin özellikle kısa vadede güvenirligi iyi midir? İkiside gayet güzel gelmiş

Aslında gözünüzün önünde gerçekleşiyor.Bunları iyi analiz etmeniz lazım.Saydığınız modeller evet dikkate değer modeller.Ama son günlerde hepsi bir yana savruldu.Hepsi değişik güncellemeler verdi.Yarın yine ne yapacakları belli olmaz.Bu vade de Neden ECMWF diyoruz.Hepsini karşısına alıp hepsinden farklı bir sinoptik sundu ve ısrar etti.Sonra yavaş yavaş hepsini yanına çekti.Ha yine olacağı belli olmaz, tabiki ama genelde durum böyledir.

• Sistem beklentilerim bu akşam ki Gfs ile uyumludur bir milim daha soğuyabilir yani ortalama -9 diyelim.

ilk sistemde Orta Karadeniz'in iç kesimlerine güzel kar yağacak muhtemel 400-500 rakıma kadar iş görür. Alçak basınç daha tam oturmadığı için bir güncellemede Amasya-Tokat daha şanslı görünüyor bir güncellemede Çorum. Üzülerek söylüyorum ki bu üç şehirden en az biri üzülecek kütle ok gibi hareket ediyor hedefi neresiyse orayı coşturacak.

• Sistem beklentilerim bu akşam ki Gfs ile uyumludur bir milim daha soğuyabilir yani ortalama -9 diyelim.

ilk sistemde Orta Karadeniz'in iç kesimlerine güzel kar yağacak muhtemel 400-500 rakıma kadar iş görür. Alçak basınç daha tam oturmadığı için bir güncellemede Amasya-Tokat daha şanslı görünüyor bir güncellemede Çorum. Üzülerek söylüyorum ki bu üç şehirden en az biri üzülecek kütle ok gibi hareket ediyor hedefi neresiyse orayı coşturacak.

Hadi GFS ye soğuk konusunda hak verdik diyelim -8 veya -9 çok önemli değil.Mübarek siklonları da 300-500 km bir aşağı bir yukarı bir sağa bir sola.Hangisini baz alalım gri kadeşim:))

Hocam kıyılarda 200 rakım üstü için tatmin edici kar yağışı bekliyorum bende açıkçası.. Hakkımızda hayırlısı

• Hadi GFS ye soğuk konusunda hak verdik diyelim -8 veya -9 çok önemli değil.Mübarek siklonları da 300-500 km bir aşağı bir yukarı bir sağa bir sola.Hangisini baz alalım gri kadeşim:))

Abi aslında siklonların yeri çok değişmiyor (ilk baştaki İtalya mı Kafkasya mı durumunu saymazsak :D ) gücü değişiyor. Değişmeyen şey ise kafamızın üstünde dönüp duran girdap. Polar atak severim ama böyle naz yaptığı zamanlarda genellikle isteneni vermez kafamıza -12, -14 direkt indiremiyorsa neyleyim öyle atağı? Sibirya olsa başka en azından bir ağırlığı kalıcılığı var bunun zaten ömrü 2 günlük onu da kanırta kanırta getiriyor modeller ani değişiklikler yapınca takip edesim geldi yoksa seneye bugünleri hatırlamayacağız bile öyle dandik sistemler :) Sen 20 Ocak'ı bekle asıl maden orada :(

• -11 diye yorumladım:)))Şaka şaka ateşe atmam seni dostum😂

Birçok kişi geçen yazdıklarımı dikkate almamış.

Sene 2022. Ocak. Peşpeşe 4 sistem var. Adını KKSS koymuşuz. İlki -8, ikinci -6

-8 de karla karışık yağmur var, herkes isyanlarda. Beklenmedik şeyler oluyor ve ikinci atakta -6 ile kar alıyor sahiller.

Tabi ki o zamanlar ikinci sistemde kar almayı kuvvetli 500'e bağladık. Belki de öyleydi. Ama bana göre etkiyi artıran bir diğer etken ilk sistemin olusturduğu adyabatik soğuma idi.

Peşpeşe sistemlerde her an, her sürpriz olabilir.

Çarşamba neyin ne olacağını görürüz. O yüzden kimse erken yorum yapmasın bence,

Yani, yapmayın, yanarsınız :hfyeni (18):

• Abi aslında siklonların yeri çok değişmiyor (ilk baştaki İtalya mı Kafkasya mı durumunu saymazsak :D ) gücü değişiyor. Değişmeyen şey ise kafamızın üstünde dönüp duran girdap. Polar atak severim ama böyle naz yaptığı zamanlarda genellikle isteneni vermez kafamıza -12, -14 direkt indiremiyorsa neyleyim öyle atağı? Sibirya olsa başka en azından bir ağırlığı kalıcılığı var bunun zaten ömrü 2 günlük onu da kanırta kanırta getiriyor modeller ani değişiklikler yapınca takip edesim geldi yoksa seneye bugünleri hatırlamayacağız bile öyle dandik sistemler :) Sen 20 Ocak'ı bekle asıl maden orada :(

Gel şu 20 Ocak olayını şubat ilk haftaya kadar uzatalım. İşin içine birazda Sibirya katalım. Var mısın :hfyeni (29):

• Yokmu bide çarşamba kar yağıp cumartesi sulu kar yağması 1/kahkahas23s1

• Gfs yine sıcak çıkmış diğer modellerle bir kararsızlık var son 1 2 güne kadar bile değişir yağış soğuk durumu öyle duruyor ancak gfs kontrol daha mantıklı geldi bana doğu akdenizde patlayıp derinleşen bir siklon gözüküyor. Tokat civarı şanslı ancak hani ora bura şanslı şanssız demek için hala erken gfs başka şekilde indiriyor sistemi hala daha orta karadenize özellikle -10 ve altı girme ihtimali de var -8 civarında takılma ihtimalide ama tahminimce samsun sinop civarına -10 ların girdiğini doğu karadenizde -8 girdiğini görürüz. Gündüz sıkıntı çıkabilir ancak akşam ve geceye gelen yağışla şehir merkezlerimizde kar örtüsü görme durumu olur lakin hala konuşmak için erken

• Bu sistemin potansiyeli çok yüksekti -13 ler girebilirdi ancak girmedi olmayınca olmuyor 20 civarını bekleyeceğiz artık onun içinde oraya sonra değiniriz daha çok uzun vade modeller daha 96hlarda karmaşaya kapılırken mantıklı olmaz. Ama 13 14 ocak sisteminde gerçekten büyük bir potansiyeli kaçırdığımızı söyleyebilirim yine ne olacaksa zorla olacak direkt gelemiyor rahatça bir takip yapamıyoruz bu can sıkıyor elbette ama elden ne gelir.

20si civarı mjo 4 5 geniş genlik yapıyor endekslerin durumları da uygun bir durumda o tarihlerde modellerde ufaktan bir şeyler görmeye başlayabiliriz birkaç gün içinde