Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ECMWF sabah çıktısı mini bir 15 Şubat 2021 sistemi gibi görünüyor Samsun için.

Ancak konuşmak için çok erken, 144h a girmeden sistemlere, 72 h a girmeden detaylarına güvenmiyorum.

• Sistemin kökü on kadar sağlamdı ki dün yaşadığımız onun rüzgarı idi aslı şöyle 200 km dikine güneyleseydi şimdi 1 metreler vardı sahilde öyle bir kralı kaçırdık resmen ancak bekleriz gelmez,beklemeyiz gelir 22 si gibi görünen sağlam bir karadeniz üstü polara da dönüşebilir onu da bekliyoruz bakalım nasıl geçecek

• ECMWF sabah çıktısı mini bir 15 Şubat 2021 sistemi gibi görünüyor Samsun için.

Ancak konuşmak için çok erken, 144h a girmeden sistemlere, 72 h a girmeden detaylarına güvenmiyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam akşam 9 gibi çok güzel bir yağış başlamıştı.

• Burdada Ören köyü var oraya yağdığı zaman sıra sahile geliyor örene ilk kar 24 aralıkta yağdı 2.si dündü sahilede yağdı şuan örende 70 cm kar var rakımı 200 den başlıyor 450 de bitiyor diye biliyorum

Ören tepesinin yüksekliği 550-600 olması lazım

• Haklılık payın var, kasımdaki trakyadan bükülüp uzananlar ile pek benzerliği yok. Tipik Romanya üzeri sistem

Modelleri ve Biraz senaryoları inceledim şimdi.Romanya üzeri iniş, Kırım üzeri iniş,ULL oluşması gibi ciddi senaryolar var.O yüzden biraz daha beklenebilir dedim.Ama modeller arası mütabakat yok.Yine yoracak gibi:))

• .

Sol tarafta içine aldığım sayılar tarih sağ tarafta aldığım taraf ise kutup kökenli soğuk hava atağı şubat ayının 14 ne kadar doğu bölgeleri etkisi altına almış kırmızı renkli olan izobarlar ise yüksek basıncı temsil ediyor.

Ay sonu bölgemizi ciddi şekilde etkileyecek bir sistem beklentim var. Farklı forumda olabilirim ancak burda ki hocalarımı bırakmam bende emekleri çok. Şunu tekrar söylemek istiyorum bu forumdan asla veri sızıntısı veya tahmin sızıntısı asla yapmadım. Kendi çapımda takılıyorum.

Palanci Kerem 20 sonrasını tahmin etmiştin ben pek momentum filan bilmiyorum bu konuda seni tebrik ederim Başarılarının devamını dilerim.

• konumum adına güzel bir sistemcik oldu fakat böyle küçük sistemleri 3 kez alcağımıza bölge olarak 1 tane baba sistem alsak bence herkes daha fazla memnun olur 8 şubat 2020 den beri doğu karadenize düzgün baba sistem inmiyor

• Yaşadığımız sistem başlangıç adına güzel oldu ECMWF topluluk verilerine bakılırsa ay sony ve şubat ayı soğuk tarafta bırakmış bizi. 20 sonrası için şuan bir şey demek pek mümkün değil ancak batı odaklı bir ull olacak gibi duruyor Fakat burda nao endeksini de baz alırsak sistemin doğuğa kayma ihtimalide var Takibe değer bir sistem fakat ℅70 bsyı bölgeler odaklı geliyor gibi görünüyor.

• konumum adına güzel bir sistemcik oldu fakat böyle küçük sistemleri 3 kez alcağımıza bölge olarak 1 tane baba sistem alsak bence herkes daha fazla memnun olur 8 şubat 2020 den beri doğu karadenize düzgün baba sistem inmiyor

benim düşüncemde böyle ne kadar çok istesekde olmuyor bazen nasipte ne varsa artık

• Yaşadığımız sistem başlangıç adına güzel oldu ECMWF topluluk verilerine bakılırsa ay sony ve şubat ayı soğuk tarafta bırakmış bizi. 20 sonrası için şuan bir şey demek pek mümkün değil ancak batı odaklı bir ull olacak gibi duruyor Fakat burda nao endeksini de baz alırsak sistemin doğuğa kayma ihtimalide var Takibe değer bir sistem fakat ℅70 bsyı bölgeler odaklı geliyor gibi görünüyor.

hasan , Colaturka ya mı geçtin:)

Yüzde 70 doğu odaklı geliyor desek italyaya geçer bakalım batı odaklı gelen sistemde buraya gelicekmi