Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sabah güncellemelerinde olumlu gelişmeler vardı. Ancak gem gibi bir senaryo ihtimali bölgemizi komple üzer. Gfs daha ideal görünüyor. Ecmwfye bakalım o da uyacak mı bu batılama trendine.

• Hiç değilse 10 u itibari ile anadoluya hareket geliyor soğuğu hisedeceğiz biraz,karadeniz in yüksek dağ yamaçlarına iç kesimlere beyaz örtü geliyor,artık sahilde bahtımıza ne düşerse havada ya da yine belli noktalarlda belki hafif beyazlık,beklemeye devam

• Kar bekleyen arkadaşlar herkes bekliyor koridor açık yapın model takibinizi üzülmeyin sevinmeyin ister kötü versin ister iyi ne kapsak o kardır cebinize koyun koridor tamamen açık ne gelirse kabuluz 2022 de de yanlış hatırlamıyorsam bu haftalar da sistem silsilesi olmuştu😎. Bu kez potansiyel çok daha büyük uzun vade için kısa ve orta vadeye odaklanalım şimdilik

• İlk hamle -8, ikinci -10. Duruma göre -11 de olabilir . Gerçekleşecek olan ihtimal bana göre bu. Modellerin ne verdiği umrumda değil. Çünkü verende , alanda belli🙏

Zaten ki sistemler birleşirse ikinci ile üçüncü örtü kalkmadan diğeri gelebilir bazı yerlerde bu potansiyelde var ilk sisteme odaklanirsak sürprizleri beklersek gerisinin olacağına inanıyorum hiç şüphem yok

• 20-22 ocak civarında gözüken sistemi sıradan model sonu denemesi olarak görmeyin. Biraz gecikebilir elbette ama o civarlarda bir sistem gelebilir bunu burda dile getirmiştik. Bana göre en potansiyelli sistem o olacak, orta vadede sıklıkla İtalya sistemi olarak göreceğimizi düşünüyorum.

• 20-22 ocak civarında gözüken sistemi sıradan model sonu denemesi olarak görmeyin. Biraz gecikebilir elbette ama o civarlarda bir sistem gelebilir bunu burda dile getirmiştik. Bana göre en potansiyelli sistem o olacak, orta vadede sıklıkla İtalya sistemi olarak göreceğimizi düşünüyorum.

Hocam bu sene mart hakkında ne düşünüyorsunuz😀

• Zaten ki sistemler birleşirse ikinci ile üçüncü örtü kalkmadan diğeri gelebilir bazı yerlerde bu potansiyelde var ilk sisteme odaklanirsak sürprizleri beklersek gerisinin olacağına inanıyorum hiç şüphem yok

Berat aslında ilk sistem bile güzel etki bırakacaktı, fakat Balkanlar ve Adriyatik bölgesinde kalan zaafiyet alanı sistemin inişini bozdu. İkinci hamlede bu zaafiyet kısmen giderildiği için daha derli toplu bir iniş gerçekleşiyor

Fakat şunu bilin, ilk sistemimizi katleden o zaafiyet alanı, İspanya açıklarına ulaşınca bize çalışmaya başlayabilir.

• Karadenizin yüksekleri sıkıntı değil de,her halükarda bi şekilde kar alıyor,tam sahil bandına indirmesi de önemli gfs ecmf görüntüsü 15 inden sonraki görüntü. 10 günümüzü daha yer,milli sistem tarihimiz 25 ocak 20 şubat arası bu aralıktaki kar her türlü kalitelidir keyif verir

• Eskiden buralarda çok daha seviyesiz,uslupsuz tartışmalar olurdu.

Kimileri kovuldu,kimileri kendi gitti.Bazıları küstü,bazıları göçtü.

Herkes kendine göre haklıydı.Aslında kimin haklı veya haksız olması çok da önemli değildi.

Kişilerin kendi haklılıklarından ziyade,farklı kitlelerin,bambaşka kültürlerin,fikir beyan ettiği bu tarz ortamlarda belirli kurallar,hatta keskin kurallar olması da kaçınılmazdı.

Sonuçta bu mecranın işleyişi bozuktu ve düzeltilmesi gerekiyordu.

Gerek yönetimin uygulamaları,gerek kalan üyelerin bilinci ile bunlar olabildiğince aşıldı.Ve tam aksine gelişmelerle son yıllarda da çok güzel forum ortamı oluştu.

Ben forum,yönetim vs işlerinden pek anlamam.

Ama geldiğimiz noktada,kendisini tanıdığımız,saygısını,sevgisini, kalitesini ,bu foruma verdikleri emekleri bildiğimiz insanların sitemleri,kırgınlıkları varsa bunların da oturulup düşünülmesini bekleriz.Bunca insanı yıllardır burada tutan bişeyler varsa,Yine karşılıklı vefa ve fedakarlıkla çözüleceğine inancım tamdır.Sağlıcakla…

• Bütün sistem hakkında fikir ve yorum yapanlara teşekkür ederim şahsım adına. Sistem gelmiş veya gelmemiş, yağmış yada yağmamış, kar sevdalısıyız ama tahminler tutmayınca da herşeyi fikir beyan edenlere yüklemememiz lazım. Ben bu hava durumu olaylarından terimlerden anlamıyorum ama yaptığınız yorumları araştırıp anlamaya çalışıyorum. Bu bile benim için eğlenceli oluyor. Çok fazla yorum , farklı senaryolar, ve kişisel yorumlar aslında bir grafiği birden fazla nasıl yorumlanır ona şahitlik ediyoruz. Kimse kimsenin uslupsüz şekilde, beyan ettiği fikirleri yargılama hakkına sahip değildir. Buradaki tüm forumdaki yorum yapan abiler, kardeşlerim. Emeklerinize gözlemlerinize sağlık. Hayranlıkla ve heyecanla yorumlarınızı okuyor ve takip ediyorum.

Sağlıcakla kalın, iyi forumlar :)