2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam bırakın millet ne derse desin.Dün - dereceleri gören yerler olmuş bir hayli.İstediğimiz buydu zaten.İyi gidiyor gibi.

Evet , sabah saatleri sağlam soğuktu

Hatta öğlen bile gölgede ciddi üşüttü

Hem DP çok düştüğü , hem de rüzgar etkisiyle iliklerimize kadar işledi soğuklar , windchill oldukça düşüktü mevsime göre

Bana göre meteorolojik verilerde termometrenin gösterdiği kadar hissedilen de önemli ( rüzgar , nem ve hatta DP etkisi )

Güya sabah 8’de sıfır dereceydi konumum

Ben -10‘Da Moskova’da bile bu sabahki kadar üşümemiştim :))

• Gefs 21 senaryo bazı bölgelere mini efsane vermiş ^^ Bizi açılış olarak balkanlar kazığından sonra kendimize getirecek sinoptik.

Evet benim de dikkatimi çekti

Karambol ortamı var nerdeyse tüm model ve verilerde , olur mu olur böyle şeyler

Modellerin genel seyri böyle bir sistem ihtimali için harika olmasa da Nao bölgesinde ciddi zorlandıkları İçin her an her şey olabilir

Soğuklar oldukça güçlü olduğu için sinoptikte ufak değişiklikle çok farklı sonuçlar çıkabiliyor

• Negatif Nao Aralık 2. hafta ömrünü tamamlayacak gibi duruyor yani yaklaşık 1 hafta sürmüş oluyor. Siz uzun vadede hafif pozitif olduğuna bakmayın Kasım'dan beri öyle gösteriyordu vade yaklaştıkça hafif negatif hafif nötr civarı olmuştu. . Aralık ilk haftası içinde hafif pozitif beklenti vardı malum biliyorsunuz bir anda negatif Nao devreye girdi.

ecmwf-weeklies-all2-avg-nao-box-0956800.png"

• Negatif Nao Aralık 2. hafta ömrünü tamamlayacak gibi duruyor yani yaklaşık 1 hafta sürmüş oluyor. Siz uzun vadede hafif pozitif olduğuna bakmayın Kasım'dan beri öyle gösteriyordu vade yaklaştıkça hafif negatif hafif nötr civarı olmuştu. . Aralık ilk haftası içinde hafif pozitif beklenti vardı malum biliyorsunuz bir anda negatif Nao devreye girdi.

ecmwf-weeklies-all2-avg-nao-box-0956800.png"

Bu demek ne oluyor acaba?

• Bu demek ne oluyor acaba?

Kuzey Atlantik bölgesindeki gelişmeler hakkında fikir veren bir endeks bu

Grönland yükseği , İzlanda Alçağı , Azor yükseği bölgesi arasındaki paslaşmalar Atlantikte bizi etkileyecek sonuçları belirliyor

Bu endeks hızlı değişiyorsa işimize yarar

Misal 8-10 Aralık atası nerdeyse dikine tırmanışa geçmiş nötre doğru

Bu dönemlerden bir şeyler çıkabilir

• Kuzey Atlantik bölgesindeki gelişmeler hakkında fikir veren bir endeks bu

Grönland yükseği , İzlanda Alçağı , Azor yükseği bölgesi arasındaki paslaşmalar Atlantikte bizi etkileyecek sonuçları belirliyor

Bu endeks hızlı değişiyorsa işimize yarar

Misal 8-10 Aralık atası nerdeyse dikine tırmanışa geçmiş nötre doğru

Bu dönemlerden bir şeyler çıkabilir

Teşekkürler

• Bu demek ne oluyor acaba?

Önümüzdeki günlerde modellerde gözüken Kuzey atlantikden Grönlanda kadar uzanan yüksek basınç yerini alçak basınca bırakabilir demek. Yani daha doğulu İspanya/Portekiz merkezli bir azor yüksek basıncına ve devamında iskandinav yükseğinin belirmesinin ihtimalide var. Tabi mjo belirsizliği var uzun vadede o yüzden bir şey demek çok zor takip edicez yani.

Bu veriler bir anda değişebiliyor haliyle her şey tepe taklak oluyor.

20231127134426-b503a9ee4b84177e4d86def2eeacd8bde95dbfc7.png"

• Önümüzdeki günlerde modellerde gözüken Kuzey atlantikden Grönlanda kadar uzanan yüksek basınç yerini alçak basınca bırakabilir demek. Yani daha doğulu İspanya/Portekiz merkezli bir azor yüksek basıncına ve devamında iskandinav yükseğinin belirmesinin ihtimalide var. Tabi mjo belirsizliği var uzun vadede o yüzden bir şey demek çok zor takip edicez yani.

Bu veriler bir anda değişebiliyor haliyle her şey tepe taklak oluyor.

Teşekkürler

• Önümüzdeki günlerde modellerde gözüken Kuzey atlantikden Grönlanda kadar uzanan yüksek basınç yerini alçak basınca bırakabilir demek. Yani daha doğulu İspanya/Portekiz merkezli bir azor yüksek basıncına ve devamında iskandinav yükseğinin belirmesinin ihtimalide var. Tabi mjo belirsizliği var uzun vadede o yüzden bir şey demek çok zor takip edicez yani.

Bu veriler bir anda değişebiliyor haliyle her şey tepe taplak oluyor.

Çok güzel bir noktaya değindiniz

Nao Mjo rejimi ilişkisi

Hangisi hangisini doğurur

Şimdi algoritmanın ve yazarlarının en çok yoğunlaştıkları konu bu

Çözümü şöyle bulmuşlar , eğer Mjo çözümünde zorlanıyorsak ( bugünlerde öyle ) o halde Nao’ya bakarız , Nao Mjo’yu Mjo Nao’yu destekliyor mu döngüsel analog çalışma sonuçlarına göre

Çünkü Nao bölgesi ilginçtir bazen Mjo’dan daha kararlı olmaya başladı

Geçen gün paylaştım 3 gün sonrasının fazı için ECM Gfs ve Cfs taban tabana zıt çıktılar vermişti

Bu gibi durumlarda Feedback yapıp diğer verileri kompanze edip gerçek fazı bulmaya çalışıyorlar

Aslında mantalite aynı , Mjo Naoyu hatta Rossby etkileşimi ile PV karakterini belirler

Ama işte hangi Mjo’da olduğumuzu okyanusun cilveleri yada modelin çapsızlığı yada atmosferin kaotik yapısı nedeniyle son zamanlarda çok zorlanarak çözebiliyorlar

• Aynen öyle yabancıların paylaşımlarını ve yorumlarınıda takip ediyorum çok kararsız bir faz gidişi var genellikle modellerin hepsi farklı gösteriyor 1 hafta sonrası için o yüzden bende Nao'yu daha çok takip ediyorum arada ondada ciddi belirsizlikler oluyor ama mjo kadar değil. Şu görüntüye baksak kafalar karışır ne olacağı belli değil. Yani şu uzun vadeden şu faza giderse şöyle olur felan genellikle fos oluyor.

20231127135940-05d0caa76327d92ed63ec99fa51e2e0f6718fbee.png"

• Aynen öyle yabancıların paylaşımlarını ve yorumlarınıda takip ediyorum çok kararsız bir faz gidişi var genellikle modellerin hepsi farklı gösteriyor 1 hafta sonrası için o yüzden bende Nao'yu daha çok takip ediyorum arada ondada ciddi belirsizlikler oluyor ama mjo kadar değil. Şu görüntüye baksak kafalar karışır ne olacağı belli değil. Yani şu uzun vadeden şu faza giderse şöyle olur felan genellikle fos oluyor.

20231127135940-05d0caa76327d92ed63ec99fa51e2e0f6718fbee.png"

Harika , işte uzun süredir anlatmakta zorlandığım noktalara geldi mevzu

Bazen karşıma çıkıyor işte şu faz hmm ok şu tarih hmm ok tabloya bak , aha şu sinoptik tamam sistem geliyor , oldu sana tahminci :))

Oysa ki şu faz dediği faz gelmeyecek bu 1

2. Misal o faz geldi elindeki sinoptik tablosu uzun yılların ortalaması , bambaşka şeyler de çıkabilir

3. Etkileşim süresi ve dönemi orda da ihtilaflar var

Bir fazda hangi genlikle ne kadar kaldığı da gündemde yer işgal etmiyor

Sonuç ; ezbere dayalı bir yaklaşım

Oysa ki Mjo kinematiği de bir veridir

Temeldir , önemlidir ama daha bir çok veriyi ( AAM/GWO başta) kurcalamadan parmak hesabı tarih çıkartmak isabet etse de maalesef tesadüfen isabet etmiş olur

Şunu yapabiliyorsa benim için baş tacıdır

Şu şu şu teknik sebeple döngü şöyle ilerler, ECM şöyle dese de bence şu faza gider , XYZ dalgaları şöyle şurayı etkiler ve Nao şöyle oluşur , ben de bu sebeple şu döneme sistem umarım

Bunun dışında çıplak, yalın ve değişken Mjo chart ile sistem bulma işini ciddiye almıyorum. Çünkü modeller bile tek veriyle sistem bulamıyor

• Arkadaşlar! Mjo kopyala yapıştır modunda tek başına mjo bir anlam ifade etmiyor ama hangi alanda hangi basınç alanlarının etkisi az çok anlam kata biliyor merkeze yakın yada içerde olan faz hareketi hiç bir anlam ifade etmez şapkadan ne çıkarsa razıyız. Yine Tahmini olasılık 10 ila 15 Aralık bu tarihlerde soğuk atak gelmezse Aralık ayını kapatmış oluruz

• 25 aralıkta Noel haftası noel'e yakışır bir sistem gelirse efsane olur yılbaşı gecesine kadar.
    Bakalım aralık salınımları hakkını verecek mi yıllar sonra

• Evet, atıyorum faz 6 yada 7'ye gitti diyelim Aralık ortası veya ikinci yarısı fark etmez kendi arasında Noaa'nın çalışmasına göre bu fazlarda kendi aralarında farklı basınç dizilimlerine ayırıyor. Tesadüfen bazen o enso mjo uyumlu yapılan analog çalışmalarına denk gelebilir ama çoğunlukla alakasız görüntüler oluşuyor. Eskiden bakardım ama takip edince pekde bir halta yaramadığını fark ettim.

whmjo7-djf-z200composite.gif"

• En sonki yılbaşı sistemi 1 ocak 2016 idi, umarım yenisi gelir

31 Aralık - 1 Ocak ⛄️sistemlerinin nedense hastasıyız

Çocukluğumuzdan beri gelen bir hobi oldu bu

Daha doğrusu bunu takip etmek hobi ( çünkü çok sık olmuyor )

Soğuk ülkeler genelde Ocak ayına zaten örtü ile girdikleri için yılbaşı ile ilgili çizgi filmler hep karlı ❄️ olur biz de her zaman onlara özenirdik Çöllere yakın ülkemizde :))

Bu sene inşaallah güzel şeyler umuyorum

Bunlardan biri de Aralık son hafta aksiyonu

Tabi 31 Aralık gecesine denk gelmesi kolay iş değil

Net o dönemle ilgili uzak vade fikir yürütebilmek için en az 1 hafta daha geçmeli li ki extended verilere göre bir yorum yapalım

Ha tabi 31 Aralık gece 5 cm yağacağına 5 Ocakta 38 cm yağsını bin kez tercih ederim orası başka iş

• Evet, atıyorum faz 6 yada 7'ye gitti diyelim Aralık ortası veya ikinci yarısı fark etmez kendi arasında Noaa'nın çalışmasına göre bu fazlarda kendi aralarında farklı basınç dizilimlerine ayırıyor. Tesadüfen bazen o enso mjo uyumlu yapılan analog çalışmalarına denk gelebilir ama çoğunlukla alakasız görüntüler oluşuyor. Eskiden bakardım ama takip edince pekde bir halta yaramadığını fark ettim.

whmjo7-djf-z200composite.gif"

Özel ve kapsamlı bir konu bu telekonnection elemanları arasındaki etkileşim. Ben asla kendi adıma kapsamlı analizleri yabana atmıyor saygı duyuyorum ve zaten kişisel gayretlerimin temeli o verilerin bizim bölgemize etkileri üzerine kurulu

Ama dediğiniz gibi açıkça uyarılarıma rağmen sayfama Mjo Chart atılıp bundan bodoslama tahmin üretilip yazılmasına ekstra irite oluyorum :))

Bir de bazı en baba sistemleri zaten tablonun merkezinde çemberin içindeyken almışız orası ayrı komedi , merkeze kaçması sistemin kaçtığı anlamına gelmiyor , sadece n5-s5 bölgesinde dinginliğin habercisi, hepsi bu 😆