2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 192’den sonrası çok değişkenlik gösteriyor

Hem Azor , hem Skandi hem de Arktik bölgede kırpma yaptı kral

Tüm bunlara rağmen sistemin geliş yönü ve derin GPH sayesinde İstanbul hala kar alıyor mübarek Ramazan’da ( nisan başı da blokaja gidip soğuk tarafta kalabiliriz )

Tam 2 ay önce yazmıştım bu Ramazan’da iftarı karla açma ihtimalim az değil diye , çünkü tam bir geç şaplak potansiyeli vardı bu yılın

Bir çok sistemi sıyırarak kaçırdık bakalım bu sefer nasıl olacak ama Gfs de düzelme trendine girdi bu akşam itibariyle, sanki olacak gibi bu sefer

Çok güzel bir istikrar var dediğiniz gibi hocam ama her gün farklı farklı çıktılar deniyor modeller heyecanla takipteyiz. 31 Mart'ta matematik sınavım var biraz ertelense güzel olurdu.:hfyeni (18):

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• ens_image.php?geoid=117141&var=201&run=6&date=2023-03-23&model=gfs&member=ENS&bw=1

iki günlük düşüş muazzam 14-ile 20 derece arasında bir düşüş var, bu izlemeye takip etmeye değer bir durum..

• Bu başlık saçma geliyordu bir dönem değil mi ?

Kar nerdeyse imkansız görülüyordu İstanbulda

Hele hele iftarda kar keyfi yazınca komikti değil mi bazılarına :))

Tabi o imkansızcı bakış yine devam eder

Yok soğuk yetersiz yok yağışla çakışmaz

Yok yok yok yok

Oysa +12/15’ler konuşuluyordu Mart sonu için

Şimdi -6/-8 ve belki daha soğuğu iyice yaklaştı , daha ne olması gerekiyor ???

Şimdi sıradan geliyor tabi -8 falan

Model +12 verirken neler olmuştu kayıtlarda

Ya ben asla ihtimal vermiyordum ama geliyormuş demekki diye ifade etmek çok zor değil , bu olgunluktur

Burda amacımız atmosferin ne kadar muazzam bir yapı olduğunu ifade etmeye çalışmak

Kışı kapattım diyorsan daha bu sistem hakkında konuşma hakkın kalmıyor , çünkü sıfır ihtimal verdin

Taaa 1,5 ay önce kapatmışsın gelip vatandaşın çırpınarak takip ettiği sisteme burun kıvırıyorsun , kar yağadabilir tersi de olabilir , şartlanmak bizim kitabımızda yoktur

Şimdi de Nisan ayı için de aynı terane

Yine modeller veriyor Azor pidesini üstümüze

Yine gelsin şortlar şezlonglar

Ama yine aceleci bakış

Atmosfer bildiğini okur, serin ve yağışlı olacaksa o olur

Modeller çok değişkendir ve O’nun için bu işlere yön vermek çok kolaydır

Bize düşen her seçeneğe açık olarak takiptir

Nitekim Arktik bölge için takip ettiğim yüksek ihtimali hala modellerde var , bu ne demek , Azor birazcık tırmanma şansı bulsa yine soğuklar akabilir demek ( tercihimiz olduğu için değil , misyonumuz olduğu için takip )

Ayrıca Kar hangi değerde yağıyor bu da kestirip atılacak bir konu değil

Daha önce de yazdım Martta -5 girişi ciddiye alınacak bir soğuktur ( model % 0 kar verse bile ) ve her zamanki gibi en önemlisi yine yer seviyesidir ve bu da sistem anına kadar gizemini koruyan bir konudur

Neyse ki bir çok sinerjik dost atmosferin muazzam yapı olduğunun farkında ve takipten pes etmiyorlar

• Daha öncede söylediğim gibi usta, 850 rakımda yaşıyorum, bu rakım için 20 Nisan'a kadar takipten vazgeçmem hiç bir sene.

Nitekim, en önemli geçim kaynağımız olan fındık, hep, 20 Mart-20 Nisan arasında yanmıştır. En büyük fındık hasarları, sahile de kar yağan 4 Nisan ve 31 Mart tarihleridir.

Son olarak, benim şahsi önerim, şu ikide bir kışı kapatan arkadaşlar, keşke Kasım'da kapatıp hiç uğramasalar buralara :)

• Orucumu kar tanesiyle açacağım inşaallah demiştim ve bir kaç dostumuz bu sinerjiye destek vermişti 😎

Hatta risk alıp Kartepe programımı da iptal etmiştim

Bakalım olumlu sinyaller devam edecek mi

Aydos Kayışdağı ve hatta işler yolunda giderse Çamlıca örtü alabilir

Martın sonuna geldik son anda dramatik değişimler de olası ama son görüntüleri yorumluyorum

Nisan için de en az 2 atak var bana göre

Azor tırmanmaya çalışıyor

Kutup Yükselmeye çalışıyor

İkisi eş zamanlı olursa tarımsal fazia olur soğuk gücü yüksek olabilir , yoksa soğuk vasat olur ve iyi olur yağış açısından

Dogmatik arabesk duygusal ve jiletçi değil objektif , olasılıkları sorgulayan gözlem yapmaya dewamke

• Bir kaç dostundan biri (ben oluyorum bu), Mart ve nisanın Kasım ve Aralık'tan tehlikeli olduğunu ve takibin terkedilmemesini senden öğrendi.

Henüz çaylak bir öğrenciyken, kışın sonunun başından tehlikeli olabileceğini objektif delillerle senden duydum ben.

O yüzden defaatle tekrar ettiğim gibi, ben bir başarıya ulaştıysam, bunun yarıdan fazlası senin hakkındır usta.

Rahmetli Hakan abimi de hiç unutmayacağım.

Verilere mantıklı yollarla kafa tutmayı ve kendimize göre yorumlayıp çeşitlendirmeyi sizlerden öğrendik.

Varolun.

• Helal olsun Adamsın😎✅⛄️🇹🇷🥶🚀

Azmini ve sinerjini hep takdir ettim hocam

Atmosferi en çok seven , onu en çok tanıyan onun cilvelerine en açık olandır ve biz hep aynı yolun yolcusuyuz

Bana göre bazen Bilgiden bile daha önemlidir bu cevher ( çünkü atmosfer hakkındaki bilgi hala kısıtlı ve çoğu tahmin referansı bilgisi hala DEĞİŞKEN )

• ECM 96 ve Gfs 96 damlarına bakalım

Aslında ECM’de düzelme trendine girmiş

Çünkü -20 damı bize hiç vermemişti

İlk defa bu kadar yaklaştırdı

Mesela bu dün gördüğüydü

• Nisan ayi icin 500 hpa en dusuk sicaklik rekoru nedir bunu bulabilen paylasirsa cok sevinirim :) (istanbul baz alinabilir)

-40 görülmüştür diye düşünüyorum

İngiltere olsa 1850’ye kadar kayıtlar var

Ama bizim 500 kayıtlarımız en fazla 50/60 yıllıktır herhalde

• Modelin biri vortx benzeri vermiş biri yağmur bile zor diyor karıştı yine

Modeller bir çok sistemde bize bu duyguyu yaşatıyor

Hele ki şimdi Mart sonunu konuşuyoruz

Bana göre çözememiş olmaları normal

Kişisel yorumum şehrin bazı kıyı ilçeleri hariç çoğu yeri kar alır , meşhur yüksek noktalar da örtü alır ( yarıdan yüksek olasılık bana göre yine)

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „Kış için Son umutlar , takip ve sinerji“ zu „Geç Kış Atakları , Soğuk Bahar“ geändert.
  • Kim ne derse desin ECM dünyanın en başarılı modelidir , en azından bir şey yakaladımı sonuna kadar istikrarla o anafikre odaklanır ve bir şekilde Ona yakın sonuç çıkar

Yağış şiddeti , Dam gücü ve sıcaklık elbette vade yaklaştıkça netleşir ama ECM bir şey gösteriyorsa dikkate alınır ( GFS de dikkate alınır ama bir ECM kadar olamaz )

Ayrıca bazen GFS 300-384 arası da nokta atış bilir ama istikrar olmadığı için SALAŞ model olmaktan öteye geçemez

• Nisan ayi icin 500 hpa en dusuk sicaklik rekoru nedir bunu bulabilen paylasirsa cok sevinirim :) (istanbul baz alinabilir)

Pek hatırlanmıyor nedense ama 2021'de Nisan ortasına doğru 500hpa'da -38 850hpa'da -7 civarı değerler girmişti İstanbul'a yanlış hatırlamıyorsam. Ümraniye'de kısa ama etkili bir graupel sağanağı ile çatı üstleri beyazlamıştı.

• Çarşamba ilk saatlerle gece saatleri arasında İstanbul için yükseklerde kar beklentim devam ediyor ( elbette kırpılma beklentim vardı buna rağmen hala kar potansiyeli var +150 /+200 için

Bu beni bağlar ve ecek acak cacık kullanmıyorum :)

Bu sistemi modeller +12/15/18 verirken 500 saatlerden bazı dostlarla tahmin ve takip ettik

Zaten aslolan yağış kapmak , iftariyelik yada sahurluk kar yağışı görsek mutlu oluruz

Öte yandan ikinci sistem için de Loading süreci devam ediyor , soğuk bahara uyumlu olarak

Önceliklimiz yağış ve bu sinoptiklerden karasal yükseklere kar çıkar

Nisan ortası için de Kartepe programı yapıyorum şimdiden

• Usta gem model sonu diyor ve köşeme çekiliyorum. Ben erketedeyim, bişey olursa ses etmeden sıvışırım 8)

Bol yağış gelsin de hocam gerisi önemli değil

Biz gümbür gümbür Mart sonu ve Nisan diye , soğuk Ramazan diye boşuna edebiyat yapmadık :))

Şahsen mavi Anomaliden ancak keyif alırız

Ekstrem sistem model sayfasında şartlarını yazdığım üzere olası , ama bir ayağı eksik olursa vasat sistem olur ve zaten istediğimiz artık o