2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 500 ve izobarlar düzelirse güzel dek alırız hocam

Öyle görünüyor

Şükür ECM bizi haklı çıkarma niyetinde

Tersine GGs olmaz diye umuyorum bu sefer

Boş geçmemeliydik 15-18 dönemini ve 20’ye hatta 21’e de uzaması potada

Plan ( Süreç ) tıkır tıkır işliyor 😆

Allah tamamına erdirsin ( Balyozik sistem )

• Çok büyük çöktü ECM güvenilirliği çok

Akşam berbat ötesi çıktı verdi Eps ile birlikte

Biz de inadına düzelme bekledik gece geç saatlere kadar da konuş babam konuştuk

Çünkü inanıyorduk

Sonuç ortada , ECM sadede geldi , Gefs de sistemi uzattı , her -6/-7/-8 her uzayan sistem saati bizim için önemli ayın son haftası baba sistem istiyorsak

Para parayı , sistem sistemi çekiyor bu alemde

Fakirlik ise fakirliği

YB bir tebelleş oldu mu yılbaşında atletle gezer millet sıcaktan

Napıp edip 15-20 arası soğuğu ve karı görmeliyiz ( ve beklediğimiz gibi de olacak inşaallah) ECM’ye diz çöktürdük resmen🚀⛄️

• Şu 192 ye bak.Uzun vade olduğunu düşünürsek,bu 192 çarşıyı karıştırır:))

Çok cüretkar pozlar bunlar ECM’den

Muhtemelen en soğuk senaryo ama Gefs’te daha beteri var , o açıdan ciddiye alınır

Modelin dün geceki katastrofik hareketinden sonra bu noktaya gelmesi çok çok çok kritik önemde bir alarm durumu

Sayın Avrupa liderleri ; @OlafScholz @ErdoganRte @RishiSunak @MarkRutte @KiryakosMiçotakis @UlanMacaron lütfen göreve , para toplayın ECM’yi adam edin , yok yok …dım edilsin ECM Eps

Paraları bana verin ben toparlarım modeli 😆

• Çok cüretkar pozlar bunlar ECM’den

Muhtemelen en soğuk senaryo ama Gefs’te daha beteri var , o açıdan ciddiye alınır

Modelin dün geceki katastrofik hareketinden sonra bu noktaya gelmesi çok çok çok kritik önemde bir alarm durumu

Sayın Avrupa liderleri ; @OlafScholz @ErdoganRte @RishiSunak @MarkRutte @KiryakosMiçotakis @UlanMacaron lütfen göreve , para toplayın ECM’yi adam edin , yok yok …dım edilsin ECM Eps

Yanlış hatırlamıyorsam en düşük bütçeyi biz veriyorduk..Zırnık koklatmıyormuşuz ECMWF ye:)))

• Yanlış hatırlamıyorsam en düşük bütçeyi biz veriyorduk..Zırnık koklatmıyormuşuz ECMWF ye:)))

İyi ediyormuşuz , dün akşam dediğim gibi sistem yok eden ECM Eps’nin bugün hem de çifte sistem ihtimali vermesi skandaldır

Ya 120 h böyle değişim ne demek , o derece şoktayım ki şifremi bile unuttum siteye girerken 3. denemede anca girebildim, hesap iptal olacaktı nerdeyse 😆

• Çok cüretkar pozlar bunlar ECM’den

Olaf scholz maalesef yardim edemicek,almanyanin cok açiğı var,kendilerine para lazim 💁‍♂️

• Cold.EFso GGS devreye girdi bizler için bu güzel haber. GGS ile bu değerleri -9/-10 bandına taşırsak tadından yenmez. Genel itibariyle 5-10cm kar beklemek yerine havada kar ve yükseklerde 0-5cm örtü görsek bizler için yeterli olacaktır. Ay sonuna 20'si ve sonrası için güzel bir alt yapı olacak. Kasım ayında -3/-4 Aralık ayında -8/-9 almak bize Ocak ayı için -13/-14 kapısını arayacaktır. Tabi ki şuan ki hedef Aralık 17 sistemini -8/-9 ile alıp Ay sonuna -10/-11 bandının kapısını açmak. Olaya böyle bakarsak daha geniş çerçeveden görürüz. :hfyeni (29): hava-kars323 uzays3271653126

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Cold.EFso GGS devreye girdi bizler için bu güzel haber. GGS ile bu değerleri -9/-10 bandına taşırsak tadından yenmez. Genel itibariyle 5-10cm kar beklemek yerine havada kar ve yükseklerde 0-5cm örtü görsek bizler için yeterli olacaktır. Ay sonuna 20'si ve sonrası için güzel bir alt yapı olacak. Kasım ayında -3/-4 Aralık ayında -8/-9 almak bize Ocak ayı için -13/-14 kapısını arayacaktır. Tabi ki şuan ki hedef Aralık 17 sistemini -8/-9 ile alıp Ay sonuna -10/-11 bandının kapısını açmak. Olaya böyle bakarsak daha geniş çerçeveden görürüz. :hfyeni (29): hava-kars323 uzays3271653126

Elini korkak alıştırma Berkay Başkan

Bana göre daha GGS değil bu

Çünkü sinoptik temelleri sarsıldı ECM’de

Ne demiştik 120-144 artık yakın değil orta vade

Maalesef yanılmışız , uzak vadeymiş modellere:))

Ggs yarından itibaren belirir

İstanbul nerdeyse iki gün önce -0,5 girişiyle kar alacaktı ( Silivri aldı )

Yani yükseklerin örtü kovalamasının hiç bir sakıncası yok, zaten ben 21 Aralık öncesi ❄️ , 31 Aralık öncesi mümkünse örtü dedim ama 21 öncesi bile İHTİMAL var yükseklere

ECM senaryolarında 25/35’i beğendim , Arktik bölge, restorasyona başlayan Sibirya desteği , Skandi bölgesi hep beklentimize uygun ve makul bu gibi 7/8 senaryoda , negatif Nao hayal diyor ( peki ne oldu , bu işte işin mutfağı ) takibata devam

En doğruyu da ancak Allah bilir

• Böyle gelir ise batı için yeni bir rekor olur,ben böyle uzun süreli soğuk dönem görmedim,atkılık,eldivenlik bol kombilli on gün gözüküyor..