2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sözde oruç kafayla kar yağışı izleyecek , iftarda kar heyecanı yaşayacaktık :))

İş iyice stres ve heyecana büründü

Zaten iki gündür zorlandığım oruç yarın ve çarşamba daha da zor geçecek anlaşılan

Sahurda bir kuzu yada dana mı yesem bilemedim :hfyeni (18):

• Kar yağışı İzmir'de dahi 300-400 rakımlara kadar inecek, 500 rakım üstü örtü çekecek gibi. Mart sonu için müthiş bir sistem. Bu gece-yarın sabah Sabuncubelinden geçenler ya da İzmir merkezden Yamanlar'ı bembeyaz görenler şaşkınlık yaşayabilir.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Neymiş ?

Atmosferi kendince kısıtlamayacakmışsın

Neymiş

Yağarsa belki ( o da çok çok çok düşük ihtimal) Aydos zirveye sulu kar yağaCAKtır demeyecekmişsin

Neymiş

Atmosfere racon kesmeyecekmişsin

Saat 8’den sonra yüksekler için bile kar ihtimali Sıfır demeyecekmişsin ( bak saat 10 sahile bile yağıyor❄️)

( hatta bir Prof İSTANBULA asla kar yağmayacak dedi kulaklarımla duydum )

Korkumuzdan sistemle ilgili iki çift laf edemiyoruz

Ha bir de her şey modelin ön gördüğü gibi gidiyor cümlesi yok mu beni bitiriyor

Bu cümlenin başka bir arka planı var

Haşa modelleri yüceltip muazzam olan Atmosferi ve ona yön veren yüce İradeyi … neyse ya

Atmosferin muazzam yapı olduğunu bilmeyen , süprizlerini yok sayan isterse 77 tane fakülte okusun , istediği kadar süslü ( sözde bilimsel ) cümle kursun benim için yok hükmündedir

• Profildeki foto ben değilim bir kaç arkadaş sordu 😀

4 hafta önce Uluğ Bey adı vermiştim bu sisteme

Onun anısına bu fotoğrafı koydum profile

Astronomi ve matematik dehası büyük Türk devlet adamı , Uluğ Beyin hazinesi kitabını da mutlaka öneririm

• Cold.EFso çok istediğimden değil. Ama yarın gece ihtimalini takip ediyorum Antakya için. Kuru soğuk yemeyiz inşallah.

Tekrar geçmiş olsun

Bölge öyle yada böyle soğuk alıyor

Bence alıyorsa bari buna değsin ve kar yağsın

Hem moral olur size biraz

Bence ekmek çıkar bu sinoptikten Antakya’ya

Ama tam sahur vakti ile gün doğumu arasındaki en soğuk anlarda , en hayırlısı olsun dilerim

• Teşekkürler hocam. Hayırlısı ne ise o olsun inşallah. Acaba yağış olur mu? Ona bakalım

• Kısmetse 15-17 Nisan civarı Deprem bölgesine bayram öncesi bir takım hayırlara vesile olma niyetiyle seyahatimiz olacak gibi

O tarihlerde Kayseri Sarız civarı , Malatya Doğanşehir , Adıyaman Gölbaşı , K.Maraş Elbistan ve Gaziantep Nurdağı tarafları güzergah gündemimizde ve o tarihlerde yükseklerde kar görebilme ihtimali az değil diye düşünüyorum

Bakalım nasıl olacak,

• gfseu-12-204.png?12

Kış daha yeni başlıyor :))

Aşırılıklar aşırılıkları doğurur diye 50 defa yazmıştık

Uzun süreli Skandi bölgesi aktiviteleri uzun süreli zaafiyete ve yükseğe dönüşüyor o bölgede ve hatta Arktik bölge için de geçerli bu durum

Makul Azor tırmanışlı her senaryo Avrasya için ciddi soğuklar demektir

Mesela şu senaryoda -40 dam muazzam bir değer

Yekaterinburg Ufa Orenburg Astana hattı boyunca da ciddi bir anomali bu , 850 içinse -20 anomali var bu güncellemede

Bize iner mi peki

Nisan ortası için de salınım beklediğimi ve hatta adını Uluğbeyin yol arkadaşı Ali Kuşçu verdiğimi yazmıştım , bu dönem için , ve ihtimal az değil. ( keşke -3’ten soğuk gelmese)

-4’ten soğuk salınım ciddi sistem

-6’dan soğuğu afet

-8’den soğuğu musibet

-10’dan soğuğu felaket olur Nisan ortası için

Dikkatle takip edeceğiz

• ECE1-216.GIF?02-0

Hocam utanmasa resmen sibirya indiğini gösterecek modeller :huh:

Model ne yapsın garibim

Atmosferden aldığı sinyali kendi kıt imkanlarıyla yorumluyor

bizimle haftalarca dalga geçenler nerde ?

Bir özür dilerler mi?

Hepsinin yazdıkları kayıtlarda

İşte biz bu ihtimal ve riskleri yazıyorduk

Sadece objektif olasılıkları konuşuyorduk

Hatırlıyorum daha Mart 10 bile olmadan bu gördüğümüz son 5 derece diyenler olmuştu

Sonra İstanbulda -3’ler havada uçuştu ay sonu:))

Ne gerek var baş , son , en son , bitti falan edebiyatlarına

Bakın atmosferde her şey mümkün her şey

• Aynen artık size katılıyorum hocam geç kış geç yaz. 21 Aralık - 21 Mart olayı patladı :) Umudu kesmeden takip ettik mart sonunda kar gördük bu aşırılıkta Nisan'da bile kar görebiliriz şaşırmam.

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Geçen soğukla beraber olanlar oldu. Karasal bölgeler için Endüstriyel tarım ürünlerinin ekimleri henüz başlamadı, e ağaçlarda soğuk aldı zaten, kıyı kesimi yani meyve ve sebzenin ana taşıyıcısı Akdeniz bölgesi bu mevsimden sonrada 0 ve altını zor görür. Karasal bölgelerde ise hububat zaten daha sapa kalkma dönemine girmedi yani -30’a kadar tolere eder. Bu ne demek eskiler Nisan yağsında tek gökten kan yağsın derler. Olan oldu zaten ağaçlar için bu saatten sonra başka bir şey için tehlike yok istediği gelsin.

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „Geç Kış Atakları , Soğuk Bahar“ zu „2023-2024 Kışı ilk sinyaller ( Erken Kış )“ geändert.
  • İzmir Kar delisi sizi etiketleyemedim , yorumum şu şekildeydi önceki haftalarda

Mobilim ve İstanbul dışındayım

Müsait oldukça veri yada yorum paylaşıyorum

Ekim ayına girdik artık daha ciddi çalışmalar başlar bir çok açıdan

İlgin alakan için teşekkürler , hayırlı bereketli bir sezon olur inşaallah

• ECM ve Gfs sistem beklentisine girdiğim dönem için pek umut vermiyor , gerçi ECM için hala +264 vade sonrası işaret ettiğim dönem ama 240’ı da iyi değil zaten

Gel gelelim Jma ve Cfs bir takım sinyaller veriyor, ve büyük sistemler aldığımız sinoptiklerin benzeri bir oluşum denemeleri var , dilerim diğer modeller de sinyal vermeye başlar ve nispeten kuzeyde kalan bu sarkmalar biraz daha bizim enlemlere doğru iner

Peki neden 20 Ekim geçmeden bir sistem almak istiyorsun diye soran olursa , çalışmalarım yorumlarım o dönemleri öncelikle işaret etmekle beraber daha önemlisi artık tarım için ve içme suyu için bir an önce sistem hem de sağlam sistem ve sistemler almamız gerekiyor

Peki cold efso gardaş ortada kar yok balyoz yok derdin nedir de böyle ara ara pozlar veriyorsun diyen olursa , ülkemiz için şu dönemlerde alacağımız her damla yağışın önemi var bu yüzden iş yoğunluğuma rağmen ısrarla takip ediyorum, o dönemler dışında ilave en az bir sistem de almamız gerekiyor Ekim ayında