2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar ne diyor 🗣

Isınma var ama ne olacak bölünme mi yoksa yer değiştirme mi? Birde bunun eşleşmesi var Alt ve üst 🔝

• Cold.EFso başkan Stratosferde ortalık karışık. Sanırsam geçen yılki gibi mesai yapacağız.

Teşekkürler değerli kardeşim takibe devam, heyecanlı bir süreç olacak gibi , sinyaller güçlenmeye devam ediyor

Geleneksel TPV analizleri bile çok hassas ve ani değişimlere açıkken SPV ile ilgili projeksiyon yapmak çok daha derin ayrıntı ve analizlere ihtiyaç duyuyor

The Devil is in the Details ( şeytan ayrıntılarda gizli ) desek yeridir yani

Esasında ben bu sürece 6’sız direkt 8-1-2 ile girmek istiyordum ve 6 ille gelmesin diye çok çırpındım ama maalesef bu gerçekleşti ve Aleut bölgesi ile PNA denklemleri beklenti dışı gelişip şu gıcık 3-5 günlük dönem geçirmemize neden oldu, şimdi 7’den sonra 8-1-2 için bilenmiş durumdayım ve eş zamanlı olarak Termik Sibirya alanı yüklenirken , açısal momentumun yükselmesini umuyor ve diliyorum

Bu ortamda kısıtlı bir SSW yada güçlü bir SSW yol ayrımındayız , gücü limitli SSW peşinden bir tane daha getirecek gibi , SSW’nin majör depresyon olması durumunda ise Disp seçeneğine odaklıyım mevcut sinyallerden ve Sibirya bölgesi TPV karakteri gidişatından

Bizim UB sinyalleri devam eden kötü senaryo stresinden berhava olarak önce 25 öncesi bir atakla soğuma ve yağış sonra da rüyalarımızı süsleyen yılbaşı sistemi heyecanı yaşayıp yavaş yavaş SSW sonuçlarının modellere yansıyacağı döneme girmemiz gerekiyor diye düşünüyorum ( temenniler olarak değerlendirilebilir YTD )

• Halat kopartacak güçte ( kopartmasın tabi ) kar fırtınası ( Blizzard ⛄️❄️) sinoptiği paylaşmaya mecali umudu ve sinerjisi olanlardan aday sinoptikler bekliyorum ( BFTE , Polar atak ,gerçekleşmiş yada arşiv senaryo olabilir )

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „Uzak Vade Sistem Analizi , Yılbaşında ❄️ kar var mı?“ zu „Uzak Vade Sistem Takibi, Yorum ve Analiz❄️“ geändert.
  • Halat kopartacak güçte ( kopartmasın tabi ) kar fırtınası ( Blizzard ⛄️❄️) sinoptiği paylaşmaya mecali umudu ve sinerjisi olanlardan aday sinoptikler bekliyorum ( BFTE , Polar atak ,gerçekleşmiş yada arşiv senaryo olabilir )

Meşhur 2004 Kışının sinoptiği ile başlayalım o halde. :hfyeni (29): hava-kars323 uzays3271653126 :/8103* Kusursuz bir sinoptik elle çizilse bu kadar olur. Zaten Boğaz Köprüsü halatları bu sistemde kar fırtınasında koptu. 120km/h sabit rüzgâr ölçüldü.. O tipiyi siz düşünün 985mb AB gücünde.

Tamda bu gün video hazırladık 2004 kışı ile ilgili. :hfyeni (29):

archivesnh-2004-1-22-18-0.png

archives-2004-1-22-18-0.png

archives-2004-1-22-18-1.png

archives-2004-1-22-18-3.png

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Muhteşem bir şeydi bu

Şu izobarların ahengine bakar mısınız

Bakalım buna kafa tutacak paylaşımlar gelecek mi

Blizzard’ta rüzgarın tipiyi çılgınca savurduğu uğultulu ses, kesilen elektrikler , o dönem fenomen dizi KV’yi izleyemeyişimiz isyanlar , kilit trafik, yolda kayan binlerce araç , yanmayan kombiler , bızzz 🥶gibi evde elektriği bekleyiş , muhteşem bir aksiyondu , sanırım son 20 yılın en iyi sistemiydi❄️