(SSW) Ani Stratosferik Isınma Olayının Türkiye Üzerine Etkileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam 2021 de bize bu ısınmadan sonra sistem gelmisti sanirim. Yanlis hatirlamiyim yine.

Bu ısınmadan sonra ilk başta(Isınmanın ilk haftası hariç) sıcak taraftaydık ardından 14-18 Şubat sistemi geldi. Sistemden sonra tekrar sıcak tarafa geçtik ardından mart ortasından itibaren serin ve yağışlı periyotta kaldık. Yani dalgalı ve dengeli bir süreç yaşandı

• Nao can sıkıcı. Fakat vadeyi göz önüne alırsak değişme ihtimali de hayli fazla. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır, ben de Nao'yu Ao'dan fazla önemsiyorum muhtemel sistem zamanlarında.

sistem yaklaştıkça yönünü belirleyen naodur. Kuvveti de aodan anlarız. Özellikle pozitiften inen sistemler çok güçlü oluyor. Ao uzun zamandır pozitif ve iyi soğuk birikti. Ay sonu konumu da bize uygun. Ben soğuğun asılı kalacağını düşünmüyorum bu naoyla. Aşağı hamle yapacağı kesin bana göre, inşallah kaçırmayız.

• Nao nun bu kadar negatife kacacagina ihtimal vermiyorum. Hadi oldu desek güneye inecek soguklarin yönünü tayin konusunda çok karmaşalik çikar. yer değiştirmenin önemide büyük. Peki hangi tarafta ısınma olursa bize sistemin inmesi daha kuvvetlidir aciklayabilcek olan var mi.

• Negatif Nao var uzun vadede son güncel Gefse göre.

gfs-ensemble-all-avg-nao-box-6635200.png"

Nao verisinin gidisati disinda baska verilerin de rol oynadigini sekil-A da verilen control senaryosundan gorebiliyoruz aslinda. (Control senaryosu nao degeri neredeyse -4 u goruyor.)

Bakin hic negatif 4 genellemelerine uymayan bir sistem inisi. Asiri negatif nao ile bu tarz sistemler de inebiliyor. Zaten isinma devreye girince bu veriler iyice oynak olabiliyor.

• Ayın son günlerinde negatif nao olmasının bir zararı yok zaten güney batı avrupada modellerde siklonlar gözüküyor. Bizim kovaladığımız zaman aralığı Mart ilk hafta 2Mart sonrası ve devamı 2. hafta civarı.

Pozitif olduğu zamanları gördük işte ne yağış var adam akıllı ne bir şey kupkuru kaldık.

• Ayın son günlerinde negatif nao olmasının bir zararı yok zaten güney batı avrupada modellerde siklonlar gözüküyor. Bizim kovaladığımız zaman aralığı Mart ilk hafta 2Mart sonrası ve devamı 2. hafta civarı.

Pozitif olduğu zamanları gördük işte ne yağış var adam akıllı ne bir şey kupkuru kaldık.

Insallah kar ve yagmur aliriz artik sert sibirya sistemiyle

• Şubat sonu Mart ilk hafta ssw etkileri büyük ihtimal ülkemizi etkileyecek tabiki devasa soğuklar olacağı için çok geniş alanı da etkiler bu soğuklar. Yer değiştirme ve birleşme olduğu seneler ülkemize yaramıştır. Tekrardan söylemekte fayda var deprem bölgemizde önlemler alınmalı

• Zonal rüzgarlarda günlük bazda rekor bugün de devam ediyor

Bugün ölçülen değer -12.1m/s

Bir önceki günlük bazda rekor 2001 yılına ait(-11.8m/s)

UYARI: Rüzgar hızları, soğukların etkileyeceği konumu net olarak ifade etmez! Önemli olan SPV'nin konumudur.

• Zonal rüzgarlarda günlük bazda rekor bugün de devam ediyor

Bugün ölçülen değer -12.1m/s

Bir önceki günlük bazda rekor 2001 yılına ait(-11.8m/s)

UYARI: Rüzgar hızları, soğukların etkileyeceği konumu net olarak ifade etmez! Önemli olan SPV'nin konumudur.

Hocam ısınmalar ile küresel ısınma arasında bağlantı var mi ? Gördüğüm kadarıyla büyük ısınmalar son senelerde daha sık olmaya başladı. (25-30 senedir)