Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • HerroYaMerro Özellikle Avrupa fazla hassas böyle konularda.Hemen farklı yerlere çekmeye çalışıyorlar konuyu.Cenk Tosun'un gol sevincinde bozkurt haraketi yaptığını iddia etmişlerdi.Cenk Tosun gökyüzünü gösterdiğini söyleyip reddetmişti.Basın aşırı sağcı Türkçü bir grubun işareti olduğunu ve bu grubun geçmişte bazı siyasi şiddet olaylarına karıştığını falan yazmıştı.Bu arada haberi görünce aklıma bu fotoğraf geldi. 8) :D

forum.havaforum.com/attachment/157956/

• Bu sebepten kaldırıldıysa bunu oyun sahibi dikkate aldıysa bizim gençlerimizde bu harekete ithafen oyunu bırakmalı ^^

Türk Twitch yayıncıları desteğe falan mesaj atacaklardır hocam. Bu kadar ağlamanın lüzmu yok yav. :hfyeni (18): Rusların nasıl Ayı ise ne bileyim Amerika'nın nasıl kartal ise Türkiye'nin de bozkurttur. Bozkurt simgesi siyasi bir mesajla alakalı bir durum değil baya saçma bir olay gerçekten.

• Brent 107$ üstünü gördü bugün 80 kuruşlar da kurtarmayabilir. Ben artık küresel çapta olduğuna inanmıyorum işin rengi değişeli çok oldu. 98$'a iniyor 130$'lardan ama koklayarak indirim yapılıyor 98'den 107'e çıkıyor kepçeyle zamı dağıtıyorlar bu bizle alakalı bir durum fena bir fırsatçılık var piyasada.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Brent 107$ üstünü gördü bugün 80 kuruşlar da kurtarmayabilir. Ben artık küresel çapta olduğuna inanmıyorum işin rengi değişeli çok oldu. 98$'a iniyor 130$'lardan ama koklayarak indirim yapılıyor 98'den 107'e çıkıyor kepçeyle zamı dağıtıyorlar bu bizle alakalı bir durum fena bir fırsatçılık var piyasada.

Fırsatçılığı kim yapıyor hocam? Stokçular mı?

• Fırsatçılığı kim yapıyor hocam

Fırsatçılık her yerde kendi işimizde bile ham madde fiyatlarında %10 ila 15 arasında geri çekilmeler yaşandı daha bir imalatçı çekmedi fiyat listesini geri fırsatçı bir tane değil ki hangisi örnek vereyim ben size.

Dolar endeksi DXY'nin son dönemde güçlü bir trendle yükselmesi ve bizim Dolar/TL'yi tutmak istememiz sonrası oluşan maliyeti acaba buradan mı karşılıyoruz diye düşünmeden edemiyorum. Yüksek fiyat yuksek vergi demek aynı zamanda.

Tabi doların güçleneceği belliydi. Biz ise bu döneme - rezervle girdik. Ve dolar son dönemlerde değerli olmasına rağmen dolar yakarak tutmaya çalışıyoruz.

Makroekonomi kurallarına ters gidince böyle oluyor. Daha çok yazılır da ınsanın artık yazası gelmiyor. Zaten geçen sene bunlar çok yazıldı. Göz göre göre bu noktaya geldik.

• Dolar endeksi DXY'nin son dönemde güçlü bir trendle yükselmesi ve bizim Dolar/TL'yi tutmak istememiz sonrası oluşan maliyeti acaba buradan mı karşılıyoruz diye düşünmeden edemiyorum. Yüksek fiyat yuksek vergi demek aynı zamanda.

Tabi doların güçleneceği belliydi. Biz ise bu döneme - rezervle girdik. Ve dolar son dönemlerde değerli olmasına rağmen dolar yakarak tutmaya çalışıyoruz.

Makroekonomi kurallarına ters gidince böyle oluyor. Daha çok yazılır da ınsanın artık yazası gelmiyor. Zaten geçen sene bunlar çok yazıldı. Göz göre göre bu noktaya geldik.

Hala %9 faizle kredi sağlanacakmış sanayiciye, turizmciye bu negatif faizle zengin daha zengin fakir daha fakir oluyor, kredi kullanabilenler servetlerine servet katıyor.

Ev fiyatlarının da hem yabancıya satış hem de bu faiz politikasıyla daha da artması bekleniyormuş.

• Hala %9 faizle kredi sağlanacakmış sanayiciye, turizmciye bu negatif faizle zengin daha zengin fakir daha fakir oluyor, kredi kullanabilenler servetlerine servet katıyor.

Ev fiyatlarının da hem yabancıya satış hem de bu faiz politikasıyla daha da artması bekleniyormuş.

Insanlar yıllardır biriktirdiğini bir şekilde en azından korumak istiyor. Çok yüksek negatif faiz olunca da ister istemez fiziki mala dönüyorlar. Talep arttıkça arz aynı ölçüde genişlemeyince fiyatlar yukarı çıkıyor tabi.

En azından sanayiye verdikleri krediler umarım iyi denetlenir. Yatırıma dönüşmesi sıkı bir şekilde kontrol edilir. Yoksa sermaye aktarımı olur sadece.

• Hala %9 faizle kredi sağlanacakmış sanayiciye, turizmciye bu negatif faizle

Şu konu dile gelmez diye bekledim ama gelmiş ne yazık ki en çok yaralayan konulardan.

Amerika'dan ülkemize o kadar büyük ilgi alaka varmış ki dedi Hazine bakanımız. USD'de %9 faizle borçlanıyoruz yurtdışında eksi faiz veriyor bankalar. Bütün uluslar arası tefeciler tabi ilgi gösterecek. Teminatta kamu kurumlarını örnek alıyorlar misal Çaykur.