Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Avrupa'nın güneyide fena toz yiyecek. Bizim asıl toz Çarşamba-Cumartesi arası görünüyor. Cuma inanılmaz bir toz taşınımı var.

Pusholder on Twitter
    “Bakan Akar: (Yunanistan'a) "Tarihten ders alın, akıllı olun."”
    twitter.com

• Bakın Avrupa'da medya aracılıği ile nasıl Ukraynalı mülteci güzellemesi yapıldığına.Ağızlarından kaçırdıkları (yersen) mavi gözlü insanlar ölüyor,ölenler koyu değil beyaz tenli laflarına bir bakın.Eğer ölenler beyaz tenli Kosovalı müslümanlar olsaydı başka bahaneler bulacaklardı (ki tarihte bunun örneği var).Avrupa kendilerinden olmayanları asla kıtalarında görmek istemiyor.Kendi rahat koltuklarınin gıcirdamaması icin milyonlarca insanin ölümünü göze alabilirler.Çünkü alışkınlar.Ama biz değiliz.Kültürümüzde yok.Böyle yetiştirilmedik.Atalarımızdan böyle işitmedik.Biz yardım isteyen her ele elimizi uzattık.Belki yanlış yaptık belki elimiz fazla uzattık belki verdiğimiz eli geri alamadık ama uzattık o eli.Emin olun Suriye böyle bir duruma yeniden düşse yine uzatırdık elimizi.Belki ders alıp daha doğru daha dengeli adımlar atılırdı ama o adım atılırdı.Evet bende memnun değilim bu insanların burada bulunmasından.Bende ülkemde mülteciye karşıyım.Ama bu insanların aşırı güvensiz bir ülkede yaşamalarına nasil razı olabilirim?Yaşıtlarımın çoğunun çocukluk yaşlarında Suriye'deki yaşanan vahşeti kanlı canlı izlediklerini biliyorum.Halk buraya yazamayacağım kadar kötü şeyler yaşadılar.Henüz daha 10'lu yaşlarımda haberlerde savaşın Türkiye'ye sıçrama ihtimalini konuşuyorlardı.Türk erkeklerinin hazir olması söyleniyordu.Hayatımda ilk defa o kadar uzun ağladığımi hatırlıyorum babam ölecek diye.Birde Suriyeli çocukları düşünün.Bu haberi izlediğimden beri Suriye'de yaşanan vahşeti izleyerek büyüdüm.İnternet şimdiki gibi kontrol edilmiyordu.Patlayan her bir bombanın,kesilen her bir başın videoları vardı.Yanan her insanın videoları vardı.Bu olaylarin Türkiye'de yaşanma ihtimalini konuşanlar çocuk yaşımda beni bunları izlemeye itti.Bu sene psikolojik bir rahatsızlık tanısı kondu.Adı şizoid kişilik bozukluğu.İzlediklerimin tek sebep olduğunu söylemiyorum.İşin içinde aile faktörüde var.Ama izlediklerimin etkisi yadsınamaz.Bende duygusuzluk , hissizlik semptomu daha öndeydi.Benim bu rahatsızlığım belki geçici.Ama o çocuklar o kadınlarin durumu ömür boyu kalıcı.Suriye giderek daha güvenli bir hale geliyor.Umarım tek bir canın daha yanmadıği şekilde evlerine dönerler.Her ne kadar mantığım her bir mültecinin Türkiye'den defolup gitmesini söylesede,kısıtlı duygularım buna engel oluyor.Elimde değil.Ailemden böyle görmedim.Almanlar gibi çocukluktan itibaren robot gibi duygusuz yetiştirilmedik.Sadece kendimizi düşünmüyoruz.Çocukluğumuzdan itibaren paylaşmanın önemiyle büyüdük.Tek dileğim savaş olan yerlerde savaşın son bulması ve buradaki her bir mültecinin ülkelerine güvenle dönmesi.Eminim herkes bunu istiyordur.

• icenow123 görüşmelere olumlu gözüyle bakılıyor piyasa durağın halen daha 105 dolar altına düşebilir bugün lakin önemli olan yarın olumlu haber çıkması gerekiyor artık dolarda düşmeli yoksa 1 lira düşerken 2 lira çıkar geçende dediğim gibi.

• Müzakereler liderler düzeyinde olmadığı sürece somut bir adım beklemiyorum.(ateşkes,şartların kabul edilmesi vs.).Son müzakerelerde olduğu gibi ılımlı mesajlar verilir.Brent petrol belki çift haneleri görebilir.Umarım en kısa zamanda kalıcı ateşkes kararı alınır.Savaş çok kötüdür.Asla düzeltilemez sonuçları vardır.Dünyadaki tüm savaşların bitmesi dileğiyle...

• İkinci el otomobil KDV oranı %1 den %18 e çıkarıldı karar resmi gazetede yayınlandı.

Galericilerin karlarından elde ettikleri gelir %18 çıkartıldı hocam, tabi bir şekilde yine ya fiyat yükseltilir ya da başka çareler bulurlar.