İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • NOAA'nın Şubat ayı sıcaklık tahmini normalin üstünde gözüküyor. Biz diyagrama göre stabil olarak çokta soğuk olmasa da soğuk gideceğiz. Bunun anlamı o zaman ileri de bir sıcak atak olacağı. Bu sıcak ne kadar sıcak olursa, gelebilecek olan soğuğun o kadar kuvvetli olabileceğini düşünüyorum. Eğer çokta sıcak olmazsa şahsen bu ay da kar anlamında çokta bir şey beklemeyeceğim.

• Amerika'ya soğuk inmesi beni Şubat ilk yarı için korkutuyor.Bu sene çok soğuk kütle oraya indiğinde motora bağlayarak sürekli Atlantik'e doğru alçak basınç üretmişti, Aralık ve ocağı mahvetmisti.

• Berke hocam Gemin sinoptiğinde -11-12 girişi olmaz ama ayrıca 500temp çok yüksek o sinoptik vade yaklaştıkça -8-9a düşer ılıman deniz ve poyrazla kıyılar gündüz yağmur gece kky ve sulu kar alır azor soğuğun bağıntısını fazla güneyden kesiyor gem modelinin sinoptik okuması iyidir ama yer seviyesi 850 temp ve yağış verileri çok iyi değildir. Geçmişte çok fazla buna benzer sınır sistemi aldık 17 Şubat 2021 sinoptiği de buna benzerdi hatırlarsanız ama o sistem Sibirya destekli olmasına rağmen -10-11 girmişti kıyılar çarşamba sabahı harici pek de örtü görememişti gemde soğuk da kutup kökenli bu da zamanla daha da zayıflamasına yol açardı kısaca o sinoptik vade yaklaştıkça bozulmaya meyilli ve güven vermiyor

• Berke hocam Gemin sinoptiğinde -11-12 girişi olmaz ama ayrıca 500temp çok düşük o sinoptik vade yaklaştıkça -8-9a düşer ılıman deniz ve poyrazla kıyılar gündüz yağmur gece kky ve sulu kar alır azor soğuğun bağıntısını fazla güneyden kesiyor gem modelinin sinoptik okuması iyidir ama yer seviyesi 850 temp ve yağış verileri çok iyi değildir. Geçmişte çok fazla buna benzer sınır sistemi aldık 17 Şubat 2021 sinoptiği de buna benzerdi hatırlarsanız ama o sistem Sibirya destekli olmasına rağmen -10-11 girmişti kıyılar çarşamba sabahı harici pek de örtü görememişti gemde soğuk da kutup kökenli bu da zamanla daha da zayıflamasına yol açardı kısaca o sinoptik vade yaklaştıkça bozulmaya meyilli ve güven vermiyor

hocam geçen seneki mart sisteminde -10la gökgürültülü Güzel örtü almamışmıydı sahil şeridi ?
    ben 850 mantığını çözmedim bir de onda ılık deniz poyrazıyla almıştık.

• Berke hocam Gemin sinoptiğinde -11-12 girişi olmaz ama ayrıca 500temp çok düşük o sinoptik vade yaklaştıkça -8-9a düşer ılıman deniz ve poyrazla kıyılar gündüz yağmur gece kky ve sulu kar alır azor soğuğun bağıntısını fazla güneyden kesiyor gem modelinin sinoptik okuması iyidir ama yer seviyesi 850 temp ve yağış verileri çok iyi değildir. Geçmişte çok fazla buna benzer sınır sistemi aldık 17 Şubat 2021 sinoptiği de buna benzerdi hatırlarsanız ama o sistem Sibirya destekli olmasına rağmen -10-11 girmişti kıyılar çarşamba sabahı harici pek de örtü görememişti gemde soğuk da kutup kökenli bu da zamanla daha da zayıflamasına yol açardı kısaca o sinoptik vade yaklaştıkça bozulmaya meyilli ve güven vermiyor

İşte sizden beklediğim yorum buydu. Cümle cümle imzamı atıyorum. Şunları eklemek isterim ki Kutuptan aldığı destekle -14,-16 çekirdeğe kavuşabilirse ki (bu dizilimde ben bu ihtimali görüyorum) ancak o çekirdek etkisiyle -11,-12 bandında soğuk girişi yaşayabiliriz. (en soğuk senaryoda)

17 şubat sisteminde AB çok yakın geçmişti ve istanbulun en batısı haricindeki yerler soğuma alamamıştı. 100km doğulu olsaydı yeni istanbul efsanesi olabilirdi.

5 modelin 31 ocak tarihi 01:00 utc için görüntüsünü paylaşıyorum. vade yakınlaştıkça hangisinin daha tutarlı olduğunu kıyaslarız. (bu vadede her zaman UKMO'yu baz alırım ve GEM çok yakın çıktı sunmuş)

Bu arada UKMO harika duruyor.

• Bize geme benzer bir Sinoptik lazım ukmo da iyi ama azor kuzeyden soğuk koparamaz fazla sebebi vortex fazla güçlü gemde dikkat ederseniz iskandinavyada boşluk var azorun çıkabileceği eğer azor İskandinavya üzerinden yatarsa bize doğru o zaman karada güç kazanır soğuk ve 24 Ocak 2022 blokajına verilebilir 24 Ocak 2022 sistem öncesine benziyor ukmo ve gem

• Berke hocam Gemin sinoptiğinde -11-12 girişi olmaz ama ayrıca 500temp çok yüksek o sinoptik vade yaklaştıkça -8-9a düşer ılıman deniz ve poyrazla kıyılar gündüz yağmur gece kky ve sulu kar alır azor soğuğun bağıntısını fazla güneyden kesiyor gem modelinin sinoptik okuması iyidir ama yer seviyesi 850 temp ve yağış verileri çok iyi değildir. Geçmişte çok fazla buna benzer sınır sistemi aldık 17 Şubat 2021 sinoptiği de buna benzerdi hatırlarsanız ama o sistem Sibirya destekli olmasına rağmen -10-11 girmişti kıyılar çarşamba sabahı harici pek de örtü görememişti gemde soğuk da kutup kökenli bu da zamanla daha da zayıflamasına yol açardı kısaca o sinoptik vade yaklaştıkça bozulmaya meyilli ve güven vermiyor

Kadikoy kiyiya dahilse 25 cm civari kar olctum sali gunu o sistemde.

• berkeeldek çok güzel bir karşılaştırma olmuş hocam eline sağlık. Aslında sinoptikleri karşılaştırınca ay başı için kaderimizi belirleyecek olan detayın ayın son gününde Grönland'ın güneyinden İngiltere'nin kuzeyine doğru ilerleyecek olan parazit olduğunu görüyoruz. O Ab'nin konumuna bakınca şu anda en kötü sinoptik Gfs'de, en iyisi ise Ukmo'da. Bakalım önümüzdeki 2-3 gün içinde hangi noktada mutabakata varacaklar?

• Bize geme benzer bir Sinoptik lazım ukmo da iyi ama azor kuzeyden soğuk koparamaz fazla sebebi vortex fazla güçlü gemde dikkat ederseniz iskandinavyada boşluk var azorun çıkabileceği eğer azor İskandinavya üzerinden yatarsa bize doğru o zaman karada güç kazanır soğuk ve 24 Ocak 2022 blokajına verilebilir 24 Ocak 2022 sistem öncesine benziyor ukmo ve gem

Buna katiliyorum mesela 24 ocak sisteminin gelmesi benim gozumde cok sasirticidir o sinoptik ile. Baya buyuk sansa aldik o sistemi bence :) . Ama mesela mart sistemi gayet net ve acik acik geldi.

• dışarda ocak normallerinin üstüne bir hava var, arkadaşlar soğuk görmeye görmeye soğuğu da unuttunuz yapmayın etmeyin yarın buralarda kar kovalayanlar olur diye korkuyorum

Abi napalım moralimizi düzeltmeye çalışıyoruz durum kötü onu biliyoruz bizde maalesef ?(

• Yarın geceye kadar İstanbul’a tek bir kar tanesi❄️ bile düşmezse çok ağır yaptırımlar uygulayacağım kendime , sayılı saatler kaldı heyecanlıyım :gun_bandana:😄

Hocam, yaptırıma gerek yok, veriler 1+1=2 sonucunu verseydi ve sen 100 tahmin edip yanılsaydın istediğini yap derdim 🤣 deeee süreç anormal, kendine ters yüklenme bence

Benimle aynı fikir olan da çoktur eminim

• Hocam, yaptırıma gerek yok, veriler 1+1=2 sonucunu verseydi ve sen 100 tahmin edip yanılsaydın istediğini yap derdim 🤣 deeee süreç anormal, kendine ters yüklenme bence

Benimle aynı fikir olan da çoktur eminim

Helal olsun güzel yorum :hfyeni (18):

Ama yaptırım var yaptırım var

Amerika’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar gibi olmayacak elbet

Ama kafamda var bir takım şeyler :))

Vakit daralıyor

Derken Çatalca Radar şimdiden 2,7 rk23_kgigf-123🥶

850’de var daha +1 , o nasıl yer seviyesi öyle mübarek

• Hocam, sulu kar kabul mü 🤣

Istranca bölgelerinde canlı kamera varsa orası alıyor olabilir, radarda belli belirsiz birşeyler var 😁

• Hocam, sulu kar kabul mü 🤣

Istranca bölgelerinde canlı kamera varsa orası alıyor olabilir, radarda belli belirsiz birşeyler var 😁

Kara benzeyen her şey olabilir😀

Yeterki İstanbul idari sınırları içinde ve yer seviyesinde olsun , Uçak yolcusu tanıksa; 500 metreden daha yüksekte uçarkenki karlar da geçersiz sayılır :))

Ayrıca daha yeni başlıyoruz , soğuma girsin azıcık bile olsa kütleler oluşsun bakalım

Şu minnak sisteme kitap bile yazarım da pek kalmamış buralarda sinerji

Kendi kendimize bir kaç kişi eğleniyoruz :))

• Kara benzeyen her şey olabilir😀

Yeterki İstanbul idari sınırları içinde ve yer seviyesinde olsun , Uçak yolcusu tanıksa; 500 metreden daha yüksekte uçarkenki karlar da geçersiz sayılır :))

Ayrıca daha yeni başlıyoruz , soğuma girsin azıcık bile olsa kütleler oluşsun bakalım

Şu minnak sisteme kitap bile yazarım da pek kalmamış buralarda sinerji

Kendi kendimize bir kaç kişi eğleniyoruz :))

17 Aralıkta kırsala yağdı hocam kar