Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Samsun'da Bafra Çarşamba hattı iş yapar merkez kör kalır Genel olarak sorarsan Giresun Görele hattı ve Rize-Hopa arası Batı Karadenizi de unutmamak lazım.

Bafra üzerinde radar dolu ancak bir damla yağış yok nedeni nedir

• Samsun merkez kıyı kesimleri olarak bizi güzel tatmin edecek bol kar yağışlı bir sistem için yıldıza meyilli veya sıcak deniz problemimiz yoksa poyrazdan esecek rüzgarla, saatler hatta günler sürecek dek bantlarına maruz kalabiliriz teorik olarak.

Aslında karayelde de çok iyi kar yağışı aldığımız sistemler vardı, en yakın örneği 2017 Ull ama burda çok farklı parametrelerinde uyum sağlaması gerekli kütlelerin eriyip parçalanmaması için.

Kışın 10 karayelli sistemin 8-9 u merkez hattına çalışmıyor ancak kırıntılarla yetiniliyor. Hemen geçtiğimiz sistemde Bafra'dan kalan kırıntılarla Atakum'un batısı biraz şanslıyken, merkeze yağış kalmadı.

İşin özeti sistemde rüzgar yıldıza ne kadar meyilliyse, yağış otomatik olarak artıyor merkez ilçeler ve Atakum hattı için.

• 2017 kötü karayel örneği değil dik karayel mükemmel bir rüzgar Samsun merkez için 2017 de dik karayel vardı Bafra merkezde olan kütle değilde bafranın tam ucunda olan kütleler merkeze geliyordu bunda hiç sıkıntı yok.

• Bafra üzerinde radar dolu ancak bir damla yağış yok nedeni nedir

O kütlenin kendine hayrı yok ^^ şöyle diyeyim katmanlar arası nemlilik yetersiz o yüzden kütle güçlüde değil zaten diyelim daha güçlü açık yeşil renkli oluşum olsaydı bu sefer yine parçalanmalar yaşardı yer seviyesine doğru nemlilik az baya şuan yer seviyesinde %50 %60 nem var yağış başlardı ama etki gösteremezdi yavaş yavaş doldururdu nem 70 80 diye artardı ne zaman 90 bandına gelirse o zaman güzel.

• Bafra üzerinde radar dolu ancak bir damla yağış yok nedeni nedir

Birkaç cevap gelmiş ben de açıklayayım. Doygun orta katman ve sıfır açısal kırılma derecesi yüzünden orta katmanda bulut oluşumu gözlenmiş. Yüksek nem zorlaması yüzünden çok nem barındırıyor ve radar bunu yağış bulutu olarak algılıyor. Ancak alt seviyedeki kuru hava katmanı yağışın olmasına rağmen yüzeye düşemeden buharlaşmasına sebep oluyor. Virga.

• Birkaç cevap gelmiş ben de açıklayayım. Doygun orta katman ve sıfır açısal kırılma derecesi yüzünden orta katmanda bulut oluşumu gözlenmiş. Yüksek nem zorlaması yüzünden çok nem barındırıyor ve radar bunu yağış bulutu olarak algılıyor. Ancak alt seviyedeki kuru hava katmanı yağışın olmasına rağmen yüzeye düşemeden buharlaşmasına sebep oluyor. Virga.

Ben halk diliyle sen üniversite akademik bilgiyle açıkladın sağolasın.

• Birkaç cevap gelmiş ben de açıklayayım. Doygun orta katman ve sıfır açısal kırılma derecesi yüzünden orta katmanda bulut oluşumu gözlenmiş. Yüksek nem zorlaması yüzünden çok nem barındırıyor ve radar bunu yağış bulutu olarak algılıyor. Ancak alt seviyedeki kuru hava katmanı yağışın olmasına rağmen yüzeye düşemeden buharlaşmasına sebep oluyor. Virga.

Hocam bu sabah 7 için alarm kurdum Giresun merkezde kar yağışı için. O saatte kar alabilir miyiz

Ek olarak daha anlaşılır olması amacıyla metin çıktısını da bırakayım.

*P_alt(ft) yazan yer yandaki basınç seviyesinin bulunduğu rakımı feet cinsinden gösteriyor.

*Mb yazan yer basınç seviyelerini belirtiyor. Örnek; 1000hPa, 850hPa, 700hPa...

*T/Td yazan yerler sırasıyla sıcaklık ve çiy noktasını veriyor.

*W_dir yazan yer rüzgarın analitik olarak açısal derecesini veriyor. DEK tahminlerinde işe yarayan bir veridir...

*W_spd yazan yer rüzgarın hızını knot cinsinden veriyor.

*Time yazan yer ise UTC zaman diliminden bir vakti veriyor. Yani bizim saat olabilmesi için 3 saat daha eklemeliyiz.

Ben halk diliyle sen üniversite akademik bilgiyle açıkladın sağolasın.

Böyle açıklama yapmayı hem daha anlaşılır olmasından ötürü hem de insanların bilgi edinebilmesinden ötürü yapıyorum, sanırım böylesi daha iyi :chinese: