Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Maşallah çok güzel dertlerimiz var. Milyonlarca insan çığlıklar atarken, şehirler ceset kokarken hiçbir şeye motive olamıyorum.

Yanlız görüyorum ki deniz kenarında yağış cinsi de önemli.

Acaba kurtarılan ama anne babası ölen bebekler ne yapıyordur. Hem elleri hem dudakları titreyen çocuk şu an ne yapıyordur.

Tam tamına 60 saattir enkaz altında bağıran insan ben olsaydım acaba duygularım ne olurdu.

Offf.

• Arkadaşlar,bundan sonra gelecek sistemler öyle güçlü sistemler olmayacaktır. Hem kısa süreli hem de ılıman karakterli olma ihtimali yüksek. Bundan dolayı bi panik yapmaya gerek yok. Şu an yaşadığımız gibi bir sistem artık gelmez.

• Geceye doğru yağış alma ihtimalimiz var bu sistem rize için güzel oldu beklenen gibi sadece yağış az deprem bölgeleri için gençlik merkezinden 40paket makarna gönderdim hava serin gibiydi

rüzgar saat 20.00 dan sonra kuzey-doğuya dönüyor bu rüzgar trabzona yarar rizeye yaramaz dünkü rüzgar da tamamen trabzona yaramıyordu rizeye yarıyordu rizenin şansı düşük bu gece

• Arkadaşlar,bundan sonra gelecek sistemler öyle güçlü sistemler olmayacaktır. Hem kısa süreli hem de ılıman karakterli olma ihtimali yüksek. Bundan dolayı bi panik yapmaya gerek yok. Şu an yaşadığımız gibi bir sistem artık gelmez.

ya tabi böyle olmasını isteriz ama Şubatlar karadenizindir diye bir laf var geçen yıl mart sistemi peki ve bu yıl ssw olması yani dediklerinin hiçbiri tutmuyor

• rüzgar saat 20.00 dan sonra kuzey-doğuya dönüyor bu rüzgar trabzona yarar rizeye yaramaz dünkü rüzgar da tamamen trabzona yaramıyordu rizeye yarıyordu rizenin şansı düşük bu gece

Bu gece trabzon sahil kesiminde yaşanabilecek senaryolar nedir ?

Winter Has Come

• Kuvvetli yağış var karla karışık yağmur olarak düşüyor deniz seviyesine, 80-100 rakım üstü cm ekliyor örtüsüne.

Ilkadim için çok da bir rakım sistemi olmadi aslında 400 rakım da bile eriyip parçalanmalar başlamıştı o yüzden cm eklenme yerine eriyenin yeri dolmaya çalışıyor diyebiliriz..

Sanırım atakum bu sefer rakımı yüksek yerleri sansliydi..

Zaten tadımız tuzumuz kalmadığı için cm ler canımı dahi sıkmadı.. 260 rakım da 5 cm aldık almadık eriyip yine yağıyor tutuyor o kadar.. Tek tesellim tarım için çok gerekli idi.. Ocak ayı çok sıkıntılı geçti malum..

• Yağış için 700hPa rüzgarına bakmalısın yüzey değil ayrıca bu tür şeylerde İCON-EU sınırlı alan modeli daha güvenli bakacağız ama örtü beklemenizi önermem havada dün 30dk gördüğümüz gibi görülür zaten olursa.(not rüzgar yönüne bakmadım)

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Ilkadim için çok da bir rakım sistemi olmadi aslında 400 rakım da bile eriyip parçalanmalar başlamıştı o yüzden cm eklenme yerine eriyenin yeri dolmaya çalışıyor diyebiliriz..

Sanırım atakum bu sefer rakımı yüksek yerleri sansliydi..

Zaten tadımız tuzumuz kalmadığı için cm ler canımı dahi sıkmadı.. 260 rakım da 5 cm aldık almadık eriyip yine yağıyor tutuyor o kadar.. Tek tesellim tarım için çok gerekli idi.. Ocak ayı çok sıkıntılı geçti malum..

Her sistem birbirinden farklı işliyor. Bu sefer Atakum daha şanslı oldu. Bafra - 19 Mayıs - Atakum'un batısı - Kocadağ bölgeleri iyi yağış aldı. Samsun Merkezde örtü görmeyen yerler var.

Şaşırdım doğrusu.

Atakum'un batı ve iç kesimleri güzel örtü yapmış. Sabah 200 rakımda yollar 3-4 parmak kalınlığı civarı, dokunulmayan yerler ve çimenler cm ölçemedim ama 1.5-2 karış örtü yapmıştı, fotoğraflarını paylaştım.

Yarın sabah tekrar 200 rakımlara tekrar bi bakarım 2-3 saattir iyi yağış var çünkü.