Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Acaba model yorumlarken sadece ana çıktı üzerindenmi bakılıyor yoksa herşey inceleniyormu ayrıca sadece bir modele bağlımı kalınıyor hepsinin bir ortalaması alınıyormu son olarak yağış almadan kurak devam ettiğimiz bir kışta yağmurun ve soğuğun begenilmeme sebebi nedir aklımda deli sorular var bedirhan ama biz üç kişiydik bedirhan ümit ve abdullah 🤣🤣

:D2 :D2 Abi soruyu ben hemen cevaplıyorum daha demin ümit hocamdan öğrendim gfs ana çıktıya bakılıyor :hfyeni (18): :hfyeni (18):

• Acaba model yorumlarken sadece ana çıktı üzerindenmi bakılıyor yoksa herşey inceleniyormu ayrıca sadece bir modele bağlımı kalınıyor hepsinin bir ortalaması alınıyormu son olarak yağış almadan kurak devam ettiğimiz bir kışta yağmurun ve soğuğun begenilmeme sebebi nedir aklımda deli sorular var bedirhan ama biz üç kişiydik bedirhan ümit ve abdullah 🤣🤣

İnceleyeceğiz başkanım.Rahat ol.Az daha yanaşsın ümüğünü sıkacağız :hfyeni (18):

• Neden peki onu da anlatırmısın. Öğrenmek istediğimden yanlış anlama.

Nao daki pozitif faz, modellerin ana çıktıları ( boşuna ana çıktı olmuyor ), ve senaryoların bazıları. Bana göre derken kısıtlı bilgime dayanarak dedim zaten, öncesinde de ben mi bir şeyler gözden kaçırıyorum diye dedim. Yanlışım/eksiğim varsa elbette düzeltsin hocalarımız

• Nao daki pozitif faz, modellerin ana çıktıları ( boşuna ana çıktı olmuyor ), ve senaryoların bazıları. Bana göre derken kısıtlı bilgime dayanarak dedim zaten, öncesinde de ben mi bir şeyler gözden kaçırıyorum diye dedim. Yanlışım/eksiğim varsa elbette düzeltsin hocalarımız

Öncelikle yaşını bilmiyorum ama kardeşim diye hitap edeceğim kardeşim siz önce soru sorma tarzınızı değiştirip burada her sorduğunuza cevap verecek bilgi ve yeteneği olan bölge sorumlusu Palanci ya öğrenmek için sorular sorabilirsiniz bunu bir sitem olarak yazmadığımı bilin sadece gerçekten öğrenmek istiyorsanız direk model yorumlama yerine sorun öğrenin daha iyi olacaktır

• Öncelikle yaşını bilmiyorum ama kardeşim diye hitap edeceğim kardeşim siz önce soru sorma tarzınızı değiştirip burada her sorduğunuza cevap verecek bilgi ve yeteneği olan bölge sorumlusu Palanci ya öğrenmek için sorular sorabilirsiniz bunu bir sitem olarak yazmadığımı bilin sadece gerçekten öğrenmek istiyorsanız direk model yorumlama yerine sorun öğrenin daha iyi olacaktır

Aslında soru sorma tarzında bir şey yoktu, iyi niyetli söyledi diye düşünüyorum.

Nao daki pozitif faz, modellerin ana çıktıları ( boşuna ana çıktı olmuyor ), ve senaryoların bazıları. Bana göre derken kısıtlı bilgime dayanarak dedim zaten, öncesinde de ben mi bir şeyler gözden kaçırıyorum diye dedim. Yanlışım/eksiğim varsa elbette düzeltsin hocalarımız

Öncelikle NAO'da pozitif fazın "genellikle" sistemi doğuya attığını görürüz ancak her zaman öyle olacak diye bir kaide yok, bu arada o endeksleri modeller belirliyor yani endeksler modelleri değil modeller endeksleri belirliyor tabii bu dediğim teleconnection endeksler için geçerli. Modellerin ana çıktısı mevzusunda ise şunları söyleyeyim; ana çıktıdansa ortalamaya bakmaya özen göster, senaryo çoğunluğuna göre hareket etsek daha tutarlı olur.

• Öncelikle yaşını bilmiyorum ama kardeşim diye hitap edeceğim kardeşim siz önce soru sorma tarzınızı değiştirip burada her sorduğunuza cevap verecek bilgi ve yeteneği olan bölge sorumlusu Palanci ya öğrenmek için sorular sorabilirsiniz bunu bir sitem olarak yazmadığımı bilin sadece gerçekten öğrenmek istiyorsanız direk model yorumlama yerine sorun öğrenin daha iyi olacaktır

Başkanım sen sakin ol lütfen.Bu yaştan sonra bize dayak yedirme.Sana dayanamam biliyorsun :hfyeni (18):

Soru sormadım zaten sadece düşüncemi söylemek istedim yanlışım varsa beni düzeltirler zaten sonuçta düşünce özgürlüğü var diye biliyorum ben ki kimseyi de karamsarlığa bağlayacak bir şey söylediğimi de düşünmüyorum. Aksine ben “alaycı” cevap verilmesine takıldım. İyi akşamlar dilerim.

Aslında soru sorma tarzında bir şey yoktu, iyi niyetli söyledi diye düşünüyorum.

Öncelikle NAO'da pozitif fazın "genellikle" sistemi doğuya attığını görürüz ancak her zaman öyle olacak diye bir kaide yok, bu arada o endeksleri modeller belirliyor yani endeksler modelleri değil modeller endeksleri belirliyor tabii bu dediğim teleconnection endeksler için geçerli. Modellerin ana çıktısı mevzusunda ise şunları söyleyeyim; ana çıktıdansa ortalamaya bakmaya özen göster, senaryo çoğunluğuna göre hareket etsek daha tutarlı olur.

Teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için bundan sonrası için fikir yürütmem açısından yardımcı olacaktır.

• Soru sormadım zaten sadece düşüncemi söylemek istedim yanlışım varsa beni düzeltirler zaten sonuçta düşünce özgürlüğü var diye biliyorum ben ki kimseyi de karamsarlığa bağlayacak bir şey söylediğimi de düşünmüyorum. Aksine ben “alaycı” cevap verilmesine takıldım. İyi akşamlar dilerim.

Teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için bundan sonrası için fikir yürütmem açısından yardımcı olacaktır.

Ben sana alaycı bir cevap verdiğimi hatırlamıyorum sana fikrini yazmada dediğimi hatırlamıyorum ki beni burada hemen hemen herkes bilir forumda tartışma çıkmaması için elimden geleni yaparım yazdıkların bana ise beni yanlış anladığını düşünerek konuyu burda kapatıyorum ayrıca iyi niyetli olduğunu da düşünüyorum inşallah sakin olursun

• Soru sormadım zaten sadece düşüncemi söylemek istedim yanlışım varsa beni düzeltirler zaten sonuçta düşünce özgürlüğü var diye biliyorum ben ki kimseyi de karamsarlığa bağlayacak bir şey söylediğimi de düşünmüyorum. Aksine ben “alaycı” cevap verilmesine takıldım. İyi akşamlar dilerim.

Kardeşim sana burda kimse alaycı cevap vermedi.Sen ya burayı çok takip etmiyorsun,ya tavrımızı tarzımızı bilmiyorsun.O bizim her zamanki model yorumlamamız.Senlik bi durum yok

• Ben sana alaycı bir cevap verdiğimi hatırlamıyorum sana fikrini yazmada dediğimi hatırlamıyorum ki beni burada hemen hemen herkes bilir forumda tartışma çıkmaması için elimden geleni yaparım yazdıkların bana ise beni yanlış anladığını düşünerek konuyu burda kapatıyorum ayrıca iyi niyetli olduğunu da düşünüyorum inşallah sakin olursun

Hayır hocam size değildi estağfurullah haddime değil abimsiniz. İsim vermeye gerek ben öyle algılamış olabilirim.

Kardeşim sana burda kimse alaycı cevap vermedi.Sen ya burayı çok takip etmiyorsun,ya tavrımızı tarzımızı bilmiyorsun.O bizim her zamanki model yorumlamamız.Senlik bi durum yok

Doğrudur çok fazla takip etme fırsatım olmuyor bu yüzden tavırlara da hakim değilim bir sorun yok kafalarda soru işareti kalmasın :)

• Hayır hocam size değildi estağfurullah haddime değil abimsiniz. İsim vermeye gerek ben öyle algılamış olabilirim.

Doğrudur çok fazla takip etme fırsatım olmuyor bu yüzden tavırlara da hakim değilim bir sorun yok kafalarda soru işareti kalmasın :)

Ben senin iyi niyetinden eminim yanlış anladın sıkıntı yok konuyu uzatıp kimseyi sıkmayalım şunuda ekleyeyim haddime değil demişsinya biz buranın sahibi değiliz gerekirse haddinede olur kardeşim

Unutmadan ekleyeyim fazla takip etme fırsatım olmuyor demişsin bu vesile ile artık fazla takibe ve muhabbetin içine giriyorsun kaçmak yok hep beraber burdayız zabaha kadar burdayık