Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1.5 ay içinde 5. hasta oluşum falan bu hastalık ne antikor ne ilaç dinliyor her geldiğinde daha da şiddetli daha da yıpratıcı geliyor bundan önce yıl da belki bir defa hastalanırdım. Bu neydi anlayamıyorum gerçekten Allah sonumuzu hayırlı etsin

• Kar gördüğünü düşünen arkadaşlar emin mi? Ne sıcaklıklar yeterli ne de DP değeri yeterli. Büyük ihtimal gruapel ile karıştırdınız. O kadar boş geçen zamandan sonra en ufak beyaz taneyi kar olarak görüyorsunuz, bana da olsa ben de aynısını yaşardım büyük ihtimal :hfyeni (18):

Bu arada graupel gören, sleet gören, gökgürültüsü gören arkadaşlara hayırlı olsun. Bunların daha başlangıç olmasını ümit ederek sonraki sistemlerde daha fazla aksiyon yaşamak dileğiyle. İlerleyen günlerde konveaktivite azalacak, gökgürültüsü/gruapel/sleet gibi oluşumlar için yeterli kararsızlık olmayacaktır. Tekrardan hayırlı olsun.

• Kar gördüğünü düşünen arkadaşlar emin mi? Ne sıcaklıklar yeterli ne de DP değeri yeterli. Büyük ihtimal gruapel ile karıştırdınız. O kadar boş geçen zamandan sonra en ufak beyaz taneyi kar olarak görüyorsunuz, bana da olsa ben de aynısını yaşardım büyük ihtimal :hfyeni (18):

Bu arada graupel gören, sleet gören, gökgürültüsü gören arkadaşlara hayırlı olsun. Bunların daha başlangıç olmasını ümit ederek sonraki sistemlerde daha fazla aksiyon yaşamak dileğiyle. İlerleyen günlerde konveaktivite azalacak, gökgürültüsü/gruapel/sleet gibi oluşumlar için yeterli kararsızlık olmayacaktır. Tekrardan hayırlı olsun.

Sleet benim içinde sürpriz oldu bugün beklemiyordum

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Sleet benim içinde sürpriz oldu bugün beklemiyordum

Aslında sürprizlik bir durum yoktu, ben kendim olacağını söylemiştim. Bu tür olaylarda tahminlere bakmaktansa kendin atmosfer katmanlarını incelemeli ve konvektif hareketlere göz atmalısın. Misal en basitinden Skew-T'ye göz atabilirsin. Skew-T'yi iyice kavradıktan sonra bu tür olayların gözünün yaşına bakmadan tahmini yaparsın. Geçenlerde Skew-T bilmiyorum demiştin, eğer merak ediyorsan ve öğrenmek istiyorsan yardımcı olabilirim.

• Aslında sürprizlik bir durum yoktu, ben kendim olacağını söylemiştim. Bu tür olaylarda tahminlere bakmaktansa kendin atmosfer katmanlarını incelemeli ve konvektif hareketlere göz atmalısın. Misal en basitinden Skew-T'ye göz atabilirsin. Skew-T'yi iyice kavradıktan sonra bu tür olayların gözünün yaşına bakmadan tahmini yaparsın. Geçenlerde Skew-T bilmiyorum demiştin, eğer merak ediyorsan ve öğrenmek istiyorsan yardımcı olabilirim.

Saol keremim eminim güzel öğretirsinde birinin öyle şeyleri yorumlaması benim için daha mutluluk verici

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Hız kesmezse gelir. Sabah sınır 1000 metredeydi, şimdiki hamleyle 800 metreye düşmüş oldu.

Atalarımız derdi ki, ikindi vakti başlayan kar, kolay kolay durmaz. Klasik bir Karadeniz sürprizi de bekliyorum bugünden.

Örtü olacaktır, olmazsa da olacaktır, olmayacaksa da olacaktır. Yani inşallah :hfyeni (18): Şaka bir yana hayırlı olsun abi :hfyeni (29):

• Örtü olacaktır, olmazsa da olacaktır, olmayacaksa da olacaktır. Yani inşallah :hfyeni (18): Şaka bir yana hayırlı olsun abi :hfyeni (29):

Eyvallah keremcim. Benim ata dede analogları hiç şaşmıyor bilirsin.

Mesela bütün kış tahminimi iki olaya dayandırdım, biri meslek sırrı, ötekini biliyorsun.

Kötü bir Ağustos'tan sonra iyi bir kış yaşanmaz. Yaşanmadı da. Bundan sonra olacaklardan bu kışı iyi yapmaz artık.

Yine bir ata dede analoğu vardır ki, o da kolay kolay şaşmaz.

Gözün aydın, o olayı bugün yakaladım bahçelerde gezerken. Gözün kapalı 10-12 gün sonraya sistem tahmini koy. :hfyeni (18): :hfyeni (18): :hfyeni (18):