Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Üst seviye trofu konverjans sahası gelişimine neden oldu, üstüne üstlük soğuk cephe girişinde şarta bağlı kararsızlık olduğu için sıcak hava daha hızlı yükseldi ve cumulonimbus türevi bulutlar oluştu. Soğuk havanın alt katmanlarına bakarsanız stratus bulutları görürsünüz. Bölgemizde yaz yağmuru benzeri yağışlar ve oraj hadisesini buna bağlayabiliriz zaten geçen gün olacağını yazmıştım.

• Aralık ayının boş geçtiği hiçbir kış, bana göre iyi bir kış değil. Gece uzun, güneş uzakken kar kışın tadı çıkıyor, 15 Ocak'tan sonra zaten hem günler uzuyor, hem güneş yaklaşıyor.

Hele Şubat ve Mart kışından hep uyuz olurum.

Aralıkta iki sisteme tüm geri kalan ayları feda ederdim.Çocukluk ve ilk gençlik yıllarımızda Aralık ayında güzel kar yağardı. Kuz yerlerden 1,5 ay kar kaklmazdı. Şimdi o tadı yaşamayalı belki 10 sene oldu. En son hatırladığım güzel Aralık karı 2016 galiba.

Hocam kış bitti o zaman ^^

• Hocam kış bitti o zaman ^^

Estağfurullah. Kış bitti denemez. Ben her sene Aralık ayının boş geçmemesini isterim 500 rakım üstünde. Sahiller için Aralık ayı zaten zor ihtimal. Kış başlamadı ki bitse. Bilakis Ocak ayının 10'u ve 20'si arasında asıl kış koşullarının başlayacağını söyleyebilirim bu sene de.

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ 2,0
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ 3,4
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE 3,9
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ 4,2
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ 4,5
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE 4,6
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY 6,1
    Ordu, Korgan, KORGAN 6,3
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM 6,4
    Ordu, Aybastı, AYBASTI 6,7
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK 7,8
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ 8,1
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA 8,2
    Ordu, Kumru, KUMRU 8,5
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ 8,6
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ 9,1
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI 9,2
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ 10,6
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR 10,8
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY 10,9
    Ordu, Ünye, ÜNYE 11,6
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ 11,7
    Ordu, Fatsa, FATSA 11,8
    Ordu, Altınordu, ORDU 12,0
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ 12,0
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER 12,5
    Ordu, Gülyalı, ORDU ŞAMANDIRA 12,7
  • Estağfurullah. Kış bitti denemez. Ben her sene Aralık ayının boş geçmemesini isterim 500 rakım üstünde. Sahiller için Aralık ayı zaten zor ihtimal. Kış başlamadı ki bitse. Bilakis Ocak ayının 10'u ve 20'si arasında asıl kış koşullarının başlayacağını söyleyebilirim bu sene de.

Hocam Bir geçen kış kıyılarda graupel kar yağışı olmuştu sabaha karşı konumumda öyleydi en azından, az bir şey de örtü olmuştu onun dışında senelerdir yok diye biliyorum yüksek yerler kötü başladı toparlarız inşallah.

• Estağfurullah. Kış bitti denemez. Ben her sene Aralık ayının boş geçmemesini isterim 500 rakım üstünde. Sahiller için Aralık ayı zaten zor ihtimal. Kış başlamadı ki bitse. Bilakis Ocak ayının 10'u ve 20'si arasında asıl kış koşullarının başlayacağını söyleyebilirim bu sene de.

İnşallah şubatta sağlam gecer

Ocak ayının 10'u derken benim dediğim Ocak ikinci hafta sistemine göz kırptın değil mi abi :P

8 Subat 2020 doğum gününüz kutlu olsun.

• Aralık 2. Hafta beklediğiniz sisteme ne oldu

2. hafta sonunda sistem alacağız. En geç 3. hafta. Hiçbir şey bilmesek bile hepimizin bildiği birşey var, kış ayı asla bu kadar boş geçmez. Ha, zayıf bir sistem olurda 500 metreye kadar iş yapar, orası ayrı. Ama evelallah boş geçmez. Ayrıca uzun süreli hareketsiz dönemler mutlaka sert biter. 2000 yada 2001 yılıydı, tam hatırlamıyorum, yılbaşı günü yayladaki evimize gittik. Dağlarda bile doğru dürüst kar yoktu. Tişörtle terlemiştik. Ama 1-2 gün sonra 800 rakım köyümde 70 cm kar yağmıştı.

• Flood yaptık yönetimden özür dilerim, ek olarak şunu söyleyebilirim, model konusunda detaylı olarak anlattım, Gronland blokajı sonrası, avrupaya biriken soğuklardan mutlaka bir ekmek çıkar bize. Bölge olarak söylemiyorum, ülkemiz bir sistem alacaktır Balkan kökenli.

• 2. hafta sonunda sistem alacağız. En geç 3. hafta. Hiçbir şey bilmesek bile hepimizin bildiği birşey var, kış ayı asla bu kadar boş geçmez. Ha, zayıf bir sistem olurda 500 metreye kadar iş yapar, orası ayrı. Ama evelallah boş geçmez. Ayrıca uzun süreli hareketsiz dönemler mutlaka sert biter. 2000 yada 2001 yılıydı, tam hatırlamıyorum, yılbaşı günü yayladaki evimize gittik. Dağlarda bile doğru dürüst kar yoktu. Tişörtle terlemiştik. Ama 1-2 gün sonra 800 rakım köyümde 70 cm kar yağmıştı.

3.hafta sistemini ben de düşünüyorum. 19-20'si gibi bir salınım olabilir. Şahsi görüşüm ülkemizdeki kıyı şehirlere ilk kar tanesinin ay sonu sisteminde düşeceği yönünde. Aralık'ta başlangıcı yaparız Ocak'ta bombayı patlatır, Şubat'ta noktayı koyarız :P

• Yağışlı hava geçtikten sonra ormanlık alanlara bakarsanız üstlerinde yerel olarak bulut oluşumu görürsünüz. Biz o bulutlara Silvagenitus diyoruz, asıl adı Stratus Silvagenitus'tur. Stratiform tipinden bir buluttur. Anlık olarak yüksek nem seviyesi ve ağaç örtüsünden dolayı buharlaşmayla oluşurlar.

• Aralık ayının boş geçtiği hiçbir kış, bana göre iyi bir kış değil. Gece uzun, güneş uzakken kar kışın tadı çıkıyor, 15 Ocak'tan sonra zaten hem günler uzuyor, hem güneş yaklaşıyor.

Hele Şubat ve Mart kışından hep uyuz olurum.

Aralıkta iki sisteme tüm geri kalan ayları feda ederdim.Çocukluk ve ilk gençlik yıllarımızda Aralık ayında güzel kar yağardı. Kuz yerlerden 1,5 ay kar kaklmazdı. Şimdi o tadı yaşamayalı belki 10 sene oldu. En son hatırladığım güzel Aralık karı 2016 galiba.

Abi sen de biliyorsun ki buranın asıl kışı Aralık sonu başlar 😂😂

• Flood yaptık yönetimden özür dilerim, ek olarak şunu söyleyebilirim, model konusunda detaylı olarak anlattım, Gronland blokajı sonrası, avrupaya biriken soğuklardan mutlaka bir ekmek çıkar bize. Bölge olarak söylemiyorum, ülkemiz bir sistem alacaktır Balkan kökenli.

Balkan mı 😔😔