Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kerem bunlar şu ana kadar ki toplamlar mı kasımla beraber

• Kerem bunlar şu ana kadar ki toplamlar mı kasımla beraber

Abi kendi konuma atmıştım hatta mesajın linkini de buraya atmıştım.

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Mesudiye, MESUDİYE 2,7
    Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ 5,0
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ 6,8
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ 6,9
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM 8,1
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR 8,2
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE 8,9
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ 8,9
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ 9,5
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ 9,8
    Ordu, Korgan, KORGAN 10,6
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY 10,9
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ 11,5
    Ordu, Altınordu, ORDU 11,5
    Ordu, Fatsa, FATSA 11,5
    Ordu, Kumru, KUMRU 11,6
    Ordu, Aybastı, AYBASTI 11,7
    Ordu, Ünye, ÜNYE 12,4
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK 12,6
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA 13,0
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ 13,0
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ 13,2
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ 13,2
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER 13,3
    Ordu, Gülyalı, ORDU ŞAMANDIRA 13,9
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI 14,6
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY 14,8
  • Topluluk yörüngeleri önümüzdeki günler için -NAO vermiş. Zaten tüm modeller negatif endeksde mutabık. Bu her negatif endekste sistem gelmeyecek anlamına gelmez, uygun basınç dizilimi olursa aşırı negatifte bile gelir.

Bu arada Aralık sonu için ECMWF'nin haftalık verileri kötü çıkmış. Salınım halen öngörülüyor ama şu anki verilere göre rotası sıkıntılı. Vade daha uzun olduğu için ben çok rahatım. Vade yaklaştıkça bu şekilde istikrarlı davranırsa gerekli yorumları yaparız.

• Konu Afrika atağı olunca hemen gelir ama konu kuzeyden soğuk salınım olunca soğuklar kırk takla atar

İç sesim resmen böyle, soğuk hava gelince 40 takla atar geçen kış 3 4 gün içinde birden batı sistemi olmuştu afrika atağı olunca tam gününde geliyor.

• Aralık sonu ve Yıl Başı diyebilirmiyiz bu Görüntüye :) dalgalanmada var güzel güzel bizim şartlar 15 inden itibaren lehimize döner gibi fakat modelleri takip edelim yinede endeksler değişebiliyor.

Geçen hafta Aralık ayının böyle geçeceğinden bahsetmiştim. Fikrim hala aynı ve geçerli. Şu anki verilere göre ayın 20'sinden önce pattern tam anlamıyla düzelmiyor, sonrasında bile n'olacağı belirsiz. Ay sonu sistem beklentim hala var, ek olarak Ocak ikinci haftasında da sistem beklentim var. Zaman yaklaştıkça rotası hakkında konuşuruz...

• 2018 mi 1985 mi derken bir de başımıza 2010 analoğu musallat oldu. 2010 hafızamda devamlı lodos-karayel kovalamacası olarak kalmış durumda yanlış hatırlamıyorsam bir tane adam akıllı sistem geldi o da tatmin ediciydi denebilir ancak 2020 ile karşılaştırılamaz bile.

2010 ile önemli farklar da var örneğin İzlanda'nın o dönem çok aktif olması gibi hatta 2009 ve 2011 kışları da bu furyaya katılmıştı ama zirve 2010. O yılın yaz mevsimi de dillere destandır hatta geçtiğimiz yaz da nemlilik açısından epey benzerdi.

Her kış kendine özel olduğu gibi bu kışın da yüksek basınçlarla adeta güreşircesine yavaş hareketleri ve ısrarcı konumları nedeniyle DoquKaradeniz28 hocamın belirttiği gibi Grönland Blokajı'nın devran döndüğünde bize çok ekmek pişirme ihtimali var. Ya da 2018 gibi mantara bağlarız önümüzdeki kışlara bakarız :)

Son olarak 2018'in sonunda Sibirya canavarı Avrupa Kıtası'nı ziyaret ederken çok güçlü bir stratosfer ısınması gerçekleşti. Şu an da gördüğümüz Sibirya emareleri de yine ssw sonuçludur ancak bu yıl uzmanların okuduğum tahminlerinde güçlü bir ısınma beklentisi yok yani umutları koruyalım kış gelecek derken hayallere kaptırmayalım kendimizi kalın sağlıcakla...