Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yok be tayfun ahanda buraya yazıyom bak benseni bilirim sen pek bizi kenardan takip edemezsin illaki bir zehirli ok atarsın ortaya 😊

Zehirli oklarım illaki olacak Bülent abi, fakat daha çok üyelerin şahsi tahminleri ve model konularında. Bölge bazında topa girmeyi istemiyorum artık :)

• Tayfunla biz kanadaya yerleşiyoruz onun için size pek faydamız olmaz saat farkı falan derken pek buluşamayız😲

Abdullah abi sanki şu aralar Kanada kuzeyinde gibiyim, buz gibi buralar. Allah'tan yaylada değilim bu sene, 800 rakım bu haldeyse 1800 rakımda ne yapardım bilmiyorum uzays3271653126

• Buarada son verilere göre ayın 19 undan itibaren bölgemizde samsun trabzon arasında ekstrem yağış ihtimalivar takipteyiz bikaçgüne metorolojide uyarı vermeye başlar.

3000 rakım üstünde kar yağışı ifadesini kullanmamışsın Bülent abi, eksik olmuş :)

Neydi emekli hocanın haziran şarkısı:

Sen evlisin ben bekar, böyle de şans olur mi,

Temmuz gelmiş aylardan, dağlara kar olur mi :hfyeni (18): :/8103*

• Abdullah abi sanki şu aralar Kanada kuzeyinde gibiyim, buz gibi buralar. Allah'tan yaylada değilim bu sene, 800 rakım bu haldeyse 1800 rakımda ne yapardım bilmiyorum uzays3271653126

Hocam bu sene sahillerde bile tam anlamıyla sıcak gece yaşamadık desem yalan olmaz oldukça serin gidiyor bazen köye gidiyorum akşamları balkonda oturamıyorum geçen akşam merzifondaydım tavi biz sahilin gündüz sıcağına aldanıp gidince akşam yediğimiz soğuk unutulmayacaklar arasına girdi🤣 bu sene farklı geçiyor önümüzde birde extrem yağış bırakabilecek sistem var temmuzuda bu şekilde kapatabiliriz elimizde bir tek ağustos var

• Hocam bu sene sahillerde bile tam anlamıyla sıcak gece yaşamadık desem yalan olmaz oldukça serin gidiyor bazen köye gidiyorum akşamları balkonda oturamıyorum geçen akşam merzifondaydım tavi biz sahilin gündüz sıcağına aldanıp gidince akşam yediğimiz soğuk unutulmayacaklar arasına girdi🤣 bu sene farklı geçiyor önümüzde birde extrem yağış bırakabilecek sistem var temmuzuda bu şekilde kapatabiliriz elimizde bir tek ağustos var

Ağustos değil, Eylül ve Ekim geç yaz olur beklentim var Abdullah abi.

Özellikle Eylül ayı ekstrem sıcaklar görebiliriz bölgemizde.

• Kısa süreli yağmur geçişleri oluyor gece saatlerinde şartlar daha uygun Samsun'un doğusunda kuvvetli yağış olabilir.

• Orta ve Doğu Karadeniz’in Kıyı Kesimlerinde Kuvvetli Yağış!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; bu gece ilk saatlerden itibaren Ordu ve Giresun’da, öğleden sonra Trabzon ve Rize’nin kıyı kesimlerinde beklenen sağanak yağışların kuvvetli (21-50 kg/m²), Giresun’un doğusu, Trabzon’un doğusu ve Rize’nin kıyılarında çok kuvvetli (51-75 kg/m²) olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

18.07.2022 00:00-19.07.2022 04:00

Hadisenin Şiddeti

Kuvvetli Yağış

• Mgm uyarı verdiğine göre ; gerisini söylemim ^^ ^^

Bu sefer öyle değil hocam. Bu tahminleri tam isabet. Saydıkları tüm sahil şeridinde her lokasyon aynı yağışı alamayabilir elbette ama, bazı lokasyonlarda verdikleri miktarın üzerinde, yani yer yer 100 kg ve üzeri yağış olabilir

Özellikle Dereli ve Doğankent ilçelerinde taşkın riski var. Keza Rize ve Trabzon'un Of ve Çaykara ilçelerinde de. Bir sıkıntılı lokasyon da Ordu Perşembe ve Ünye.

• Ben kumbaşındaydım bir gram yağış düşmedi ^^

Arda emin ol sahile yaklaştıkça yağış azaldı yani istasyonun oraya buraya düşenin yarısı bile düşmedi ilginç bir yağış oldu dediğim mesafe kuş uçuşu 300mt bilmeyenler için yazayım

• Arda emin ol sahile yaklaştıkça yağış azaldı yani istasyonun oraya buraya düşenin yarısı bile düşmedi ilginç bir yağış oldu dediğim mesafe kuş uçuşu 300mt bilmeyenler için yazayım

İlk dalga Ünye ve Fatsa da etkili oluyor abi. Nispeten Perşembe de nasiplendi. Sabaha doğru Ordu merkez ve Giresun şovu başlıyor. Yarın ilk saatler ve yarın akşam geç saatlerde bu iki ilimiz ve ilçeleri zor anlar yaşayacak gibi.

• Çok konuştum biliyorum ama son olarak yarın gece Giresun Karagöl dağı ve Rize kackarların en yüksek zirve noktalarında kısa süreli beyazlatan kar yağışı görülme olasılığı bana göre %90

• Çok konuştum biliyorum ama son olarak yarın gece Giresun Karagöl dağı ve Rize kackarların en yüksek zirve noktalarında kısa süreli beyazlatan kar yağışı görülme olasılığı bana göre %90

Ne çok konuşması üstadım senin her cümlen bizler için fayda... Bu arada sabaha karşı kuvvetli yağış falan aklımı çelmiyor değil sırf o yağışı görmek için alarm bile kurabilirim :hfyeni (18): :hfyeni (18):