Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gümüşhane - Kazıkbeli

https://fb.watch/d7Ahq5h2mn/

• Analiz/Tahmin

Bu akşam ve yarın gün içinde bölgemizde başlayacak olan soğuma ve yağış için sizlere bir iki şey söylemek istiyorum. Başlangıç olarak yağışlar bu gece batıdan başlayarak yarın gün içinde bölgemiz geneline kadar yayılacak. Yağışlar ani ve şiddetli olmayacağı için herhangi bir risk barındırmıyor. Bazı lokasyonlarda +15mm ölçüm yapılabilir. Rize'de iç kesimlerde bulunan bazı istasyonlarda +30mm'e kadar ölçüm yapılabilir.

Şimdi heyecanlı kısma gelirsek size güzel haberlerim var. Evet uzun zaman sonra ilk orajımızı bu sistemde almamız gayet mümkün... Şartlar bölgemizin doğusundan batısına güzel gözüküyor. Çok şiddetli olmasa da oraj görebilme ihtimalimiz epey fazla.

Yine rakımı yüksek yaylalarda kar yağışları görülecek. Yağışlarda iç kesimlerimiz de güzel gözüküyor. Çorum, Amasya, Tokat, Gümüşhane, Bayburt, Artvin/Merkez... Eğer tahminimde yanılmazsam bu yerlerde de kıyı lokasyonlardakine yakın miktarda yağış düşmesi muhtemel. Şimdiden herkese hayırlı günler ve sistemler dilerim... Sağlıcakla kalın...

Bu Skew-T diyagramına göre kolayca oraj alacağız. LI indeks 0 yani oraj için gayet uygun. K indeks 28 bu da oraj için gayet uygun. TT indeks 52 bu da son derecede güzel bir miktar. İndeksler uygun, rüzgar şiiri güzel, yağış güzel...

• Doğu Karadeniz'de Beklenen Kuvvetli Sağanak ve Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Doğu Karadeniz'de halen devam eden sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların; 24.05.2022 Salı günü sabah ilk saatlerden itibaren etkisini artırarak Giresun’un doğusu, Artvin'in kıyı kesimleri, Trabzon'un doğu ve batı ilçeleri ile Rize çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

• Sanırsam kıyı kesimlerimizde oraj aktivitesi olmadı. Tahminimde yanıldım. Bir daha böyle bir hataya düşmemek için elimden geleni yapacağımdan emin olabilirsiniz...İyi günler.

• Gerze ve Samsun'daki bazı bölgeler bu akşam veya gece yağış alabilir. Zaman zaman gökgürültüsü de eşlik edebilir. Sınav haftam olduğundan pek dikkatli bakamıyorum...

• Gerze ve Samsun'daki bazı bölgeler bu akşam veya gece yağış alabilir. Zaman zaman gökgürültüsü de eşlik edebilir. Sınav haftam olduğundan pek dikkatli bakamıyorum...

Evet Hocam yağış düşmek üzere ve arada gök gürlüyor.Bu da yağıştan önce gelen bulut.Adı mammatustu herhalde.

• Sanırsam kıyı kesimlerimizde oraj aktivitesi olmadı. Tahminimde yanıldım. Bir daha böyle bir hataya düşmemek için elimden geleni yapacağımdan emin olabilirsiniz...İyi günler.

Hata değil bu kardeşim. Adı üstünde sadece tahmin. MGM kurumu bile yanılıyor. Bozma moralini böyle devam et başarılar.

• Evet Hocam yağış düşmek üzere ve arada gök gürlüyor.Bu da yağıştan önce gelen bulut.Adı mammatustu herhalde.

Fotoğraftan tam belli olmuyor ama genelde mammatus bulutları fırtına habercisidir.

Hata değil bu kardeşim. Adı üstünde sadece tahmin. MGM kurumu bile yanılıyor. Bozma moralini böyle devam et başarılar.

Yağışın konvektif olup olmamasıyla ilgili bir hata yaptım. Hiç dikkat etmemiştim. Neyse en azından tecrübe edinmiş oldum.

• Fotoğraftan tam belli olmuyor ama genelde mammatus bulutları fırtına habercisidir.

Yağışın konvektif olup olmamasıyla ilgili bir hata yaptım. Hiç dikkat etmemiştim. Neyse en azından tecrübe edinmiş oldum.

Güney beslemeli her fırtına hattında iş piyango olur. Kuzeyden serin destekli aktivitelerde yanılma ihtimali daha az. Sen ben değil, herkes yanılır yaz orajlarında. Hele Karadeniz tam bir sürpriz memleketidir bu konuda. Takılma bunlara, yola devam kardeşim.

Bu arada yaşlı yorgun kurt der ki,

Sen güzelsin, o çirkin, böyle de şans olur mi,

Temmuz gelmiş aylardan, dağlara kar olur mi, :hfyeni (18): :hfyeni (18): :hfyeni (18):

• Amasya Çevrelerinde Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmeler ve radar verilerine göre; önümüzdeki 2 saatlik periyotta Amasya çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.