İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modellere baktıkça hiç bir şey olmasa bile mutlaka bir şeyler olacak moduna giriyorum,ucundan kaçan sistemlere mı yanayım,azorun yerini alan Afrika'ya mı bilemedim, Allah sabır versin..

Einmal editiert, zuletzt von 1912 ()

• Ayın 14 den sonra ,tabi ki değişim olmazsa uzun süre soğuk periyotta kalacağız gibi,şu bir haftalık sıcak dönemde kemiklerinizi ısıtın,doğal gazı kapatın, işlerinizi halledin,14 den sonra uzun bir kutup treni geliyorum diyor ,ne olacağı belli olmaz..

• Son 7 yılda iklimi nedeniyle nadir, çok zor kar alsa da örtülü kar almayı başarmış bazı Dünya şehirleri veya yerleşimleri;

-Roma (28 Şubat 2018)

-Atina (2021-2022 artarda rekor)

-Santorini (23 Ocak 2022)

-Tiran (Şubat 2021 - Konumdan şanslı gibi görünebilir ama normalde İzmir'den bile çok daha nadir alan bir yer)

-Antalya (25 Ocak 2022)

-Hatay (Ocak 2022)

-Tokyo

-Kudüs (27 Ocak 2022)

-Bağdat (8 Şubat 2020)

-Las Vegas (Şubat 2019)

-Meksika Tlachichuca (tarihte ilk kez)

-Houston (Suudi Arabistan ile aynı enlemde subtropikal iklimin görüldüğü 0 rakımlı şehir)

-Şangay (25 Şubat 2018)

Ve tüm bunlara rağmen almamayı başarabilmiş o şehir;

-İzmir

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Çok değerli bir araştırma elinize sağlık. Zaten şanssız bir konumdayken iklim değişikliğinden de mevcut şansımızı azaltarak etkileniyoruz.

• Çok değerli bir araştırma elinize sağlık. Zaten şanssız bir konumdayken iklim değişikliğinden de mevcut şansımızı azaltarak etkileniyoruz.

İklim değişikliği neden saydığım o şehirlere vurmadı, hatta o şehirlere yağan kar miktarını bile arttırdı da sadece bizde azalttı anlamak da çok güç. Dünya üzerinde sanki özellikle sadece Türkiye'nin Kıyı Ege'sini olumsuz etkilemiş gibi görünüyor bu durum ile (tezat olarak Yunanistan Kıyı Ege'sini de olumlu etkiledi). Tezlere, makalelelere konu olması gereken bir durum resmen.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Ben hala umuyorum ve inanıyorum ki küresel ısınma yüzünden biz de bir gün aşırı kar patlaması yaşayıp rekorlar kıracağız ama o bu sene mi yoksa 5 yıl sonra mı bunu bilemiyorum...

• İklim değişikliği neden saydığım o şehirlere vurmadı, hatta o şehirlere yağan kar miktarını bile arttırdı da sadece bizde azalttı anlamak da çok güç. Dünya üzerinde sanki özellikle sadece Türkiye'nin Kıyı Ege'sini olumsuz etkilemiş gibi görünüyor bu durum ile (tezat olarak Yunanistan Kıyı Ege'sini de olumlu etkiledi). Tezlere, makalelelere konu olması gereken bir durum resmen.

yunanistanın almasındaki nedeni rüzgar yönü bizden geldiğinde orada deniz etkili yağış oluşturabileceğini düşünüyorum. Bu kendi düşüncem herhangi bir bilimsel veriye dayalı bir şey değil.

• İklim değişikliği neden saydığım o şehirlere vurmadı, hatta o şehirlere yağan kar miktarını bile arttırdı da sadece bizde azalttı anlamak da çok güç. Dünya üzerinde sanki özellikle sadece Türkiye'nin Kıyı Ege'sini olumsuz etkilemiş gibi görünüyor bu durum ile (tezat olarak Yunanistan Kıyı Ege'sini de olumlu etkiledi). Tezlere, makalelelere konu olması gereken bir durum resmen.

Yok bence bu subjektif bir değerlendirme olur. Sonuçta iklim çok uzun vadeli bir durum son 10 yılı değerlendiriyoruz hatta yazdığınız tarihler son 5 yıldan. Şu an bu şekilde en şanssız biz gibi gözüksek de belki 50 yıllık bir vadede daha adil bir değişim gözlemleyeceğiz. Sıcaklık olarak her yer artıyor yağış her yerde dengesiz. Örtülü kar tek başına bir istatistik olmamalı bu yüzden.