İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İnanmakta fayda var bu görüntülere hoş iyi görüntülere bile inanmamak lazım ! Geçen sene tam gelecek denilen sistem son gün nasıl dönmüştü yine öyle oluyor bakalım neler olacak

• Gelmiş geçmiş en kötü kış oluyor bu sene geçen yılı mumla arıyorum valla.. ;(

Valla geçen sene de 2 Şubat'taki 100 mm'lik yağış ve 9 Şubat'taki rakım sistemi olmasa bu seneden pek bir farkı yoktu be hocam bölgemiz adına. Tek farkı bu senenin soğuk versiyonuydu.

• 2021 kışında İzmir'de yaşanan aksiyonların bir listesi. Extremliklerle dolu bir kışmış bizim için resmen yazarken yoruldum değerini bilememişiz. Bir de 2002, 2017 gibi bir kar efsanesi de olsaydı açık ara 2000'li yılların en iyi kışı olurmuş ama şu aksiyonlarla rahat 2002-2004-2017-2012'den sonraki en iyi kış gözümde.

1) 10-13 Aralık arası her gün kuvvetli yağış, toplamda 160-200 mm yağış.

2) 4-5 Ocak gecesi Ege'de giren squall line ile gökgürültülü aşırı kuvvetli yağış ve fırtına. 1 saat içinde 30-40 mm yağış.

3) 12 Ocak çok kuvvetli yağış ve fırtına, yer yer sel ve su baskını. 2-3 saat içinde 30-70 mm yağış.

4) 16 Ocak kuzey ilçelerde (Aliağa-Dikili-Bergama) yoğun kar yağışı, 0 rakımda bile 5-10 cm kar örtüsü; merkezde kky ve seyirlik kar, +200-250'de tutucu kar.

5) 18 Ocak Çeşme-Karaburun civarında DEK ile kar yağışları, merkezde arabaları hafif beyazlatan seyirlik kar yağışı.

6) 23-30 Ocak arası her gün yağış

7) 28 Ocak Ege'den gelen DEK'ler ile sağanak kar-graupel geçişleri. Yer yer gökgürültülü kar ve anlık örtülü kar yağışları.

8) 2 Şubat 154 mm ile 24 saatlik (120'si 8 saatte) yağış rekoru. İzmir tarihinin en büyük sel afetlerinden biri.

9) 11 Şubat batı ilçelerde süperhücre ve araba camlarını kıran dolu yağışları, yer yer 30-40 cm dolu birikintileri ve Çeşme'de hortum felaketi

10) 16 Şubat insanı yürütmeyecek derecede kuvvetli poyraz fırtınası ve aşırı soğuk yer yer seyirlik kar yağışları

11) 14-25 Mart arası süreçte neredeyse her gün yağış (21 Mart hariç), toplamda 100 mm yağış.

12) 24-25 Mart merkezde sağanak kar geçişleri, +200 metrelik semtlerde anlık beyazlatan kar yağışları. İzmir'in son 40 yılda en geç kayda geçen kar yağışı.

13) 1 Nisan 300-400 rakımlarda kky, 400-450 rakımlarda seyirlik, 450 rakımdan itibaren tutucu, 500 rakımdan itibaren 5-10 cmlik kar yağışı. Yüksek köylerde oturanlar için şok edici, anormal geç tarihte bir kar yağışı. Yağış anında merkezde 4-6 derece aralığına inen sıcaklık.

14) 9 Nisan anormal geç tarihte yer yer kar atıştırmaları. Bayraklı tarafında 1-2 dakikalık düzeyde seyirlik kar geçişleri.

• Berk Balbay kim? Meteoroloji alanında bilimsel bir makalesi falan ya da en kötü diploması var mı bu arkadaşın? Hangi veriler ve incelemelerle bu türden açıklamalar yapıyor? Google'a yazınca "mini buzul çağı geliyor", "Dünya taş devrine dönecek şeklinde abartılı videoları çıkıyor. Her önünüze gelen adamı atmayın cidden şaka amaçlı falan atıyorsanız da belirtin bilgi kirliliğinden başka bir şey değil bu.

• Berk Balbay kim? Meteoroloji alanında bilimsel bir makalesi falan ya da en kötü diploması var mı bu arkadaşın? Hangi veriler ve incelemelerle bu türden açıklamalar yapıyor? Google'a yazınca "mini buzul çağı geliyor", "Dünya taş devrine dönecek şeklinde abartılı videoları çıkıyor. Her önünüze gelen adamı atmayın cidden bilgi kirliliğinden başka bir şey değil bu.

Paylaşımı görüşlerine katılmam sebebiyle yapmadım. Fakat bu kadar kendine güvenir şekilde iddialarını sununca forumda da paylaşmak istedim.

MİLLİ ŞUURDA MUSTAFA KEMAL, DİNİ ŞUURDA MUHAMMED MUSTAFA