İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yorum yapmak için yorum yapmayın arkadaşlar rica ediyorum ecm soğuk olarak iyi ama yağış olarak çok kötü sonuc olarak kuru soğuk geldi daha değişecektir batilamasi lazım bizim için siklon oluşmasi şart...

• 2017 yi hatırlatırım 5-6 gün kala ab gözükmüyordu bile ecmwf gidip bakabilirsin bi ab patlamasına biraz batılamasına bakar herşey gayet güzel sinoptik

2017 sıcak cephe kar yağışı idi ilk sistem ile gelen kar değildi

Birisi bana kıyı ege için istemediğin kötü bir sinoptik çiz dese Bu akşam ki Ecmwf yi çizerim direkt net

• Azor çok dibimizde kolları çok yayılmış çok zor batılaması tipik karadeniz sistemi yine bizede poyrazla kuru soğuk yemek düşücek tabi daha değişiklikler olabilir ama zor.

• 2017 yi hatırlatırım 5-6 gün kala ab gözükmüyordu bile ecmwf gidip bakabilirsin bi ab patlamasına biraz batılamasına bakar herşey gayet güzel sinoptik

Ya hocam yarım saatlik 1 saatlik yerel kar yağışını genel bir yağış gibi lanse etmeyin. O gün sabahın köründe Karşıyaka'ya yağış gelecek diye dona dona balkonda oturdum. 10 dakika kar uçuştu 15 dk sonra tekrar yağmura döndü. 2002-2004 gibi yılları ararken kırıntı aramayalım. Oldu o vakit geçen sene de kar yağdı Bornova'ya 10 dakika. Kar mı diyelim şimdi o yağışa?

• Ya hocam yarım saatlik 1 saatlik yerel kar yağışını genel bir yağış gibi lanse etmeyin. O gün sabahın köründe Karşıyaka'ya yağış gelecek diye dona dona balkonda oturdum. 10 dakika kar uçuştu 15 dk sonra tekrar yağmura döndü. 2002-2004 gibi yılları ararken kırıntı aramayalım. Oldu o vakit geçen sene de kar yağdı Bornova'ya 10 dakika. Kar mı diyelim şimdi o yağışa?

Sen hangi izmirde yaşıyorsun ? 10 ocak 2017 de izmir buca yıkıldı adeta sabah doğru kar yağışı başladı öğleden sonraya kadar güzel bir şekilde devam etti ve kara doyduk

• Ya hocam yarım saatlik 1 saatlik yerel kar yağışını genel bir yağış gibi lanse etmeyin. O gün sabahın köründe Karşıyaka'ya yağış gelecek diye dona dona balkonda oturdum. 10 dakika kar uçuştu 15 dk sonra tekrar yağmura döndü. 2002-2004 gibi yılları ararken kırıntı aramayalım. Oldu o vakit geçen sene de kar yağdı Bornova'ya 10 dakika. Kar mı diyelim şimdi o yağışa?

2017'de 10 Ocakta bazen yağmura çevirse de öğleden sonra yoğun kar yağmıştı ve her yer beyazlamıştı deniz seviyesinde konak kahramanlardaydım o gün, kahramanlar bile beyazdı ve tüm her yer kar tutmuştu.

• Sen hangi izmirde yaşıyorsun ? 10 ocak 2017 de izmir buca yıkıldı adeta sabah doğru kar yağışı başladı öğleden sonraya kadar güzel bir şekilde devam etti ve kara doyduk

Afiyet olsun biz aç kaldık o vakit. Konumum yazıyor sol köşede.

Şehrin hem nüfus hem konumsal olarak %70-80'ine gayet güzel bir kar yağışı yapmış; Çeşme-Urla sahillerini bile beyaza bürümüş; İzmir'de okulları kar tatiline sokmayı başartmış, şehiriçi ciddi ulaşım sıkıntılarına neden olmuş bir sisteme niye sadece sırf sizin konumunuz şansssız kaldı diye güzel ya da efsane demeyeceğiz, anmayacağız ki anlamadım? İzmir Karşıyaka sahilden mi ibaret? Sürekli bir 2017'yi kötüleme peşindesiniz. Tamam sizin konumunuz şanssız kalmış olabilir, buna sitem edebilirsiniz ama insanlara karışmanızı anlamsız buluyorum şehrin ve ilin kalan çoğu yeri için gayet de efsaneydi yani. Buca'da, Gaziemir'de, Karabağlar'da, Bornova'da, Yeşilyurt'ta Balçova-Narlıdere'nin hatta Karşıyaka'nın da üst kesimlerinde, Çeşme-Urla'da, Evkalarda, Kemalpaşa'da, Menemen ve kuzeyinde oturan birinin 2017'ye efsane diyip anması bu şehrin şartları için gayet de makul. Kaldı ki burada 2002-2004'ü yaşı gereği hatırlamayan hatta belki hiç yaşamamış olanlar da elindeki adam gibi yaşayabildiği 2012-2017 ile avunmayı tercih ediyor. Keşke öyle bir sistem gelse ki hepsini geride bırakıp ömrümüz boyunca onla övünsek.

• İtalya'nın batısında ki ab yine oyalanip derinlesemeden kendini Arap topraklarına atıyor öğlen bahsetmiştim Ecmwf ana çıktı senaryolara uyarsa yağış kalmaz diye olan tam da bu sıcak çıktı idi ama yağış mevcuttu çok yüksek ihtimal bu sistemi kuru soğuk olarak geçireceğiz ve arkasından kuvvetli negatif Nao var buda bir hafta 10 gün gelen soğuklar Avrupa'ya gider zaten 13 ünden sonraki deneme çokta gerçekçi değil Nao aşırı negatife iniyor

• İtalya'nın batısında ki ab yine oyalanip derinlesemeden kendini Arap topraklarına atıyor öğlen bahsetmiştim Ecmwf ana çıktı senaryolara uyarsa yağış kalmaz diye olan tam da bu sıcak çıktı idi ama yağış mevcuttu çok yüksek ihtimal bu sistemi kuru soğuk olarak geçireceğiz ve arkasından kuvvetli negatif Nao var buda bir hafta 10 gün gelen soğuklar Avrupa'ya gider zaten 13 ünden sonraki deneme çokta gerçekçi değil Nao aşırı negatife iniyor

Hocam sizce 13'ü sisteminin bizim lehimize evrilme ihtimali kalmadı mı?

• Mevzu tartışmaya dönmesin, başlık kirlenmesin diye cevap yazmayacağım. Hiç gerek yok böyle şeylere. Sözüm meclisten dışarı; kar yağacak veya yağmayacak diye iddiaya girip atar gider yapacak birisi değilim. Sistem kimine göre efsanedir kimine göre kestane. 2017'de herkes önüne yağdığı kadarını yaşadı. Geçmişte yaşananları da tüm şehir. Ben gördüğüme yaşadığıma bakar öyle yorum yaparım. Başka yere yağmasa Karşıyaka'ya yağsa bu benim efsanem sizin de kestaneniz olur. Sonuçta hayat göreceli.

• Arkadaşlar sakin olalım bunu uzun süredir kar görmememize ve modellerin sistemi gösterip son anda bozmasına bağlıyorum. Ama sakin olmakta fayda var. Kar aslında çok bencildir. 1 km yanında yoğun bile yağarken konumunda şakır şakır yağmurda olabilir. akabinde birikim bile çok fark ettirir.. Hatta kişinin ne kadar bir kara tatmin olacağına kadar değişir. Bu yüzden sistemleri müthiş veya kestane diye ayırmaya gerek yok. Hepimiz tek bir şeyin peşindeyiz o da güzel bir kar yağması Umudumuz yağması takip edip göreceğiz daha sakin olalım. :)